Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jan Rossi: „Polska to kraj długoterminowy”

Jan Rossi: „Polska to kraj długoterminowy”

Lepetitjournal.com Warszawa: Panie Rossi, czy może Pan dla naszych czytelników wrócić do swojej kariery?

Jean Rossi: Jestem prawnikiem i zawsze chciałem pracować za granicą. Po odbyciu służby wojskowej dołączyłem do Gide Loirette Nouel. W tym czasie otwierały się kraje wschodnie, więc spędziłem 6 miesięcy w Czechach, aby wziąć udział w pierwszej prywatyzacji podjętej przez biuro w Pradze.

W 1993 roku odbyłem swoją pierwszą misję w Polsce, a na początku 1994 roku osiedliłem się tam. Mieszkam w tym kraju już prawie 30 lat. Mimo że zmieniłem firmę, nadal zajmuję się tą samą dziedziną, szczególnie prawem nieruchomości, gdzie pomagam inwestorom zagranicznym lub polskim przy przejęciach, sprzedaży lub rozwoju w Polsce.

Pomagamy inwestorom w nabywaniu budynków mieszkalnych, centrów handlowych i logistycznych – weryfikujemy stan prawny gruntów, przygotowujemy umowy nabycia, dokumenty dotyczące finansowania i/lub refinansowania. Ponadto pomagamy klientom w uzyskiwaniu pozwoleń na budowę i decyzji deweloperskich.

Sytuacja nieruchomości w Polsce jest szczególna, gdyż jest to kraj przesiąknięty historią. W księgach wieczystych – zwłaszcza ze względu na rozbiór kraju – czasami pojawiają się dokumenty rosyjskie itp.

Generuje to ryzyko: pojawia się wiele odwołań od poprzednich właścicieli, w przypadku których sytuacja nie została rozwiązana. To bardzo szczegółowa praca, którą musimy wykonać. Jest to bardzo specyficzne dla Polski i powoduje konieczność posiadania wyspecjalizowanych w tej kwestii prawników, którzy będą w stanie zweryfikować stan prawny majątku oraz brak roszczeń i sporów.

Jaka była Polska, kiedy przyjechałeś? Co od tego czasu najbardziej zmieniło się dla Ciebie w kraju?

W tamtym czasie sytuacja była zupełnie inna, np. nie było dużych sklepów oferujących różnego rodzaju produkty, a supermarkety pojawiły się dopiero w 1995 lub 1996 roku. Warunki życia też były bardziej skomplikowane, woda nie zawsze nadawała się do picia, a drogi były w złym stanie. . . Ta sytuacja, a co za tym idzie ta różnica, pozwoliła uświadomić sobie komfort, w jakim żyliśmy wówczas we Francji, gdyż w Polsce wszystkie te przemiany znajdowały się w stanie zalążkowym.

Pomimo tych dość trudnych warunków panował już bardzo duży dynamizm i chęć rozwoju. Kraj właśnie wyszedł z długiego okresu komunizmu, była tam wielka energia i wciąż wielka energia, ale wtedy robiła jeszcze większe wrażenie.

Od tego czasu kraj bardzo zbliżył się do standardów europejskich, jeśli chodzi o jakość dróg, budynków i infrastruktury. Obecnie istnieje wiele autostrad, w szczególności transportu i pociągów, a niektóre z nich są szybkie.

READ  Prokurator Generalny podkreśla grupę Sanjeev Gupta

Zawodowo uważam, że Polska stała się krajem europejskim jak każdy inny i nabrała dojrzałości, która zatarła różnice, czyli wyjątkowe sytuacje, jakie mogła mieć na początku. Teraz jest tak samo jak we Francji czy gdzie indziej, pracujemy jak nasi koledzy w całej Europie.

Czy jest jakaś rada, którą chciałbyś otrzymać po przeprowadzce do Polski lub coś, co chciałbyś wiedzieć przed przeprowadzką?

Nie, bo sam odkryłem ten kraj, bo z Polską nie mam korzeni i nic wspólnego, ale mogłem w pełni poznać ten kraj.

Żyłem z rozwojem Polski i nauczyłem się rozumieć jej różnice, w szczególności znaczenie historii dla Polaków, cały szereg rzeczy, które we Francji wydają się mniej ważne, a tutaj są bardzo ważne.

Czy masz jakąś radę dla osób przeprowadzających się teraz do Polski?

Po pierwsze, porady dotyczące sfery prywatnej; Listopad to dość trudny okres: jest zmiana czasu, wcześniejsze pójście spać, ale potem są Święta Bożego Narodzenia i inne wyjątkowe wydarzenia, jak nastanie wiosny, która jest w Polsce cudowna.

Stąd też w kontekście zawodowym Polska jest krajem długoterminowym: nie należy sobie wyobrażać – bo kraj stale się rozwija, a gospodarka jest wydajna – że da się sprzedać wszystko z dużymi marżami. Musisz poświęcić trochę czasu: jeśli zainwestujesz długoterminowo, rezultaty będą widoczne.

Co sprawiło, że zdecydowałeś się zostać w Polsce na stałe, skoro mieszkasz tam od 30 lat?

A więc z jednej strony jestem żonaty z Polką, a z drugiej strony, po tak długim czasie, macie tu swoich klientów, swoje doświadczenie, więc bardziej interesuję się ekonomicznie pozostaniem w Polsce, niż „pozostaniem w Polsce”. Wróć do Francji.

Myślę też, że jest mniej emigrantów, jak rozumiałem w przeszłości, którzy przybywają tylko na 3 lub 4 lata.

Co Twoim zdaniem sprawia, że ​​Polska jest dziś atrakcyjnym krajem dla Francuzów?

Jest kilka czynników. Widać, że gospodarka pozostaje wysoce efektywna i wiąże się z dużą potrzebą rozwoju, zwłaszcza w kontekście projektów infrastrukturalnych finansowanych przez Europę.

Dodatkowo polska gospodarka to duży rynek krajowy, co pozwoliło przetrwać kryzys z 2008 roku, dzięki dużej konsumpcji.

Wreszcie Polska powitała wszystkich inwestorów zagranicznych. W Polsce naprawdę jest miejsce na wszystkie umiejętności.

READ  Ropa znów pod presją po wycieku inicjatywy Demokratów 📉

Jeśli dodać te cechy gospodarcze do dynamiki krajowego rynku i otworzyć kraj na inwestorów zagranicznych, myślę, że będziemy mieli składniki sukcesu Polski.

Jest Pan wybierany od 2014 r., a następnie ponownie w 2021 r. na stanowisko Doradcy ds. Francuzów za Granicą. Jakie są Pana obowiązki?

Naszą rolą jest słuchanie, wspieranie i reprezentowanie Francuzów za granicą we francuskich ambasadach i konsulatach za granicą. siedzimy dalej Porada konsularna », Wystawiamy opinie w sprawach dotyczących Francuzów mieszkających za granicą oraz konsultujemy się z nami we wszystkich sprawach związanych z zatrudnieniem, zdrowiem, kształceniem zawodowym, nauczaniem, a nawet bezpieczeństwem Francuzów mieszkających poza granicami Francji.

Ostatecznie zdecydowaliśmy się na stypendia, o które wnioskują Francuzi, na naukę we francuskich szkołach średnich za granicą, a także na dotacje przyznawane stowarzyszeniom związanym z Francją lub językiem francuskim.

W zasadzie zapewniamy łączność pomiędzy Francuzami w Polsce a władzami francuskimi w Polsce. Ponadto możemy zwrócić się do władz francuskich z każdym konkretnym problemem, z którym boryka się jeden z naszych obywateli, lub z każdym ogólnym problemem, który karze Francuzów za granicą.

Porozmawiajmy o Twoich korsykańskich korzeniach: pochodzisz z Niolo na Korsyce, czy Twoim zdaniem są jakieś podobieństwa między Polakami a Korsykanami?

Korsykanie, podobnie jak Polacy, pragną samostanowienia, zawsze walczyli o swoją niepodległość, o przetrwanie. Polska na długi czas zniknęła z mapy w wyniku rozbiorów, więc każdy Polak wie, że musi polegać tylko na sobie, bo nie zawsze był on bardzo obecny.

Jest strona polska, która jest dość przedsiębiorcza i niezależna: „Będę kierować swoim życiem, dam sobie radę”. Myślę, że Korsykanie są trochę podobni, z tym, że sytuacja lokalna oznacza, że ​​są daleko od wszystkiego, są chcą wziąć sprawy w swoje ręce i sami nimi zarządzać.

Kilka lat temu, 4 lub 5 lat temu, spotkałem korsykańskiego inwestora, który był właścicielem kilku hoteli we Francji, i zdecydował się przyjechać i poszukać możliwości w Polsce. Miał pewną liczbę możliwości inwestycyjnych, następnie wraz z nadejściem Covid-19 projekt został wstrzymany, jednak Polska cieszyła się dużym zainteresowaniem korsykańskich inwestorów.

READ  ZŁAMANIE: NATGAS jest na najniższym poziomie od stycznia 2022 r. po raporcie z oceny oddziaływania na środowisko

Polska jest krajem północnym, podczas gdy na Korsyce spotykamy kulturę bardziej południową, ale to pragnienie niepodległości wydaje mi się w obu przypadkach stosunkowo powszechne.

Czy w Polsce są społeczności korsykańskie?

Nie, nie sądzę… Mam kilku korsykańskich przyjaciół, niektórzy z nich byli na emigracji, inni, którzy już wrócili. Rozmawiałem wtedy z Gilem Simeone [N.D.LR : Gilles Simeoni, membre du parti autonomiste Femu a Corsica, est l’ancien maire de Bastia et actuel président du Conseil exécutif de Corse] Z diaspory na całym świecie i, z pamięci, w Polsce nie ma prawdziwej diaspory korsykańskiej. Tak czy inaczej, dobrze jest pomyśleć o Korsyce, kiedy mamy zimowe dni, tak jak teraz, gdzie pogoda jest stosunkowo zła i szybko robi się ciemno (On śmiał się).

Polska jest jedynym krajem na świecie, który w swoim hymnie narodowym mówi o Napoleonie. Czy znasz jakieś współczesne powiązania?

To prawda, było to ważne, bo Napoleon mieszkał tu z panią Marią Waleską i rządził Europą z Polski. Napoleon był ważny dla Księstwa Warszawskiego.

I jeszcze jedno: Często się tłumaczy, że polska konstytucja była jedną z pierwszych. W rzeczywistości konstytucja Korsyki, sporządzona przez Paoli, jest nieco starsza i jest wspomniana w „ O umowie społecznej » Jean-Jacques Rousseau: Bardzo wcześnie przyjęli koncepcje demokracji i znacznie wyprzedzili swoje czasy.

Osobiście staram się kibicować zainteresowaniu Korsyki promowaniem piękna wyspy i naszego stylu życia w Niolo, który bardzo różni się od tego tutaj.