Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Cyberbezpieczeństwo i szpiegostwo… wszystkie firmy są zagrożone

Cyberbezpieczeństwo i szpiegostwo… wszystkie firmy są zagrożone

czas czytania:

W miarę jak Francja przygotowuje się do organizacji nadchodzących igrzysk olimpijskich i może paść ofiarą cyberataków na dużą skalę, bezpieczeństwo danych cyfrowych coraz bardziej przyciąga uwagę opinii publicznej. „Mamy wiele historii, od małych firm rodzinnych po duże międzynarodowe korporacje” – mówi Capital jeden z ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, który opowiada nam, jak chroni wrażliwe dane firmowe.

Capital Video: Cyberbezpieczeństwo i szpiegostwo… wszystkie firmy są zagrożone

© Joely Creative

Nikt nie jest bezpieczny. Kradzież danych, naruszenia bezpieczeństwa, ataki na instytucje publiczne… Cyfryzacja gospodarki generowała wiele zagrożeń, zwłaszcza cybernetycznych. W obliczu stale rosnącej liczby incydentów agencje takie jak UBCOM oferują swoją wiedzę specjalistyczną i doradztwo strategiczne w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Jesteśmy agencją specjalizującą się w ochronie firm przed wywiadem gospodarczym, czyli szpiegostwem. Chronimy ich przed kradzieżą wrażliwych danych, co stanowi dla nich wartość i wpływa na ich reputację.» – precyzuje Frans-Imbert Vier, dyrektor generalny UBCOM, który lubi wspominać szczególnie wymowne anegdoty.

⋙ Hakowanie: Jak zhakować samochód (w 2 lekcjach)

Cyberszpiegostwo, nerwy wojny gospodarczej

Nie brakuje historii o cyberszpiegach z udziałem klientów różnej wielkości. „Na przykład mała rodzinna firma transportowa z Montpellier odkryła kilka lat temu, tracąc 25% kontraktów w ciągu kilku miesięcy, że była szpiegowana przez polskiego konkurenta.„, wspomina Frans-Imbert Vier.

Reszta znajduje się pod tym ogłoszeniem

Reszta znajduje się pod tym ogłoszeniem

Zastosowana technika jest stosunkowo prosta. Polska firma posiadająca spółkę zależną w Hiszpanii „Został zlecony przez hakera, który wyssał dane kontraktowe z francuskiej firmy transportowej, dzięki czemu poznał ceny, usługi i jakość świadczonych usług», oznacza eksperta. Hiszpański rywal przeprowadził wówczas spontaniczną operację poszukiwawczą, oferując jednak ofertę o 30% tańszą od oferty Francuza.

READ  Bruno Le Maire jedzie do Luksemburga w ramach spotkań Eurogrupy i ECOFIN od poniedziałku 4 października do wtorku 5 października

France-Imbert Vier przytacza kolejny pouczający przypadek, tym razem dotyczący francuskiej firmy działającej na arenie międzynarodowej. W 2013 roku w ramach częściowego zniesienia sankcji nałożonych na Iran francuski producent znalazł się w przetargu publicznym z amerykańskim konkurentem. Od początku najciekawszy był pokaz francuski.

⋙ Puchar Europy Internetu, Inkubacja Hakerów

Ale Francuzi co miesiąc odkrywają, że w poprzedniej aktualizacji ich oferty pojawiły się rozwiązania identyczne z tymi, które proponowali Amerykanie», wyjaśnia specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Po przeprowadzeniu kilku krytycznych testów UBCOM przystąpił do przygotowania „twierdza„Jest to ekosystem cyfrowy, który został stworzony specjalnie do tego rodzaju operacji, a następnie został wycofany”.W ten sposób zaszyfrowaliśmy zarówno informacje ustne, wymianę dźwiękową, jak i wymianę tekstową pomiędzy zespołami inżynieryjnymi, programistycznymi, sprzedażowymi i wykonawczymi, aby francuski producent mógł do końca pokazu zachować swoją innowacyjność i konkurencyjność.„, wyjaśnia dyrektor generalny UBCOM.

Reszta znajduje się pod tym ogłoszeniem

W rezultacie po czterech miesiącach Amerykanie nie byli już w stanie odebrać żadnych informacji, więc wysłali wysłannika, aby poinformować France Imbert Vier, że jego klient będzie musiał wybrać pomiędzy rynkiem irańskim a rynkiem amerykańskim. „Nasz klient ostatecznie porzucił Iran, aby utrzymać obecność na rynku amerykańskim, co jest bardziej opłacalne„.