Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

James Webb odkrył najdalszą galaktykę, jaką kiedykolwiek zaobserwowano

James Webb odkrył najdalszą galaktykę, jaką kiedykolwiek zaobserwowano

Kolejny rekord dla Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST), który odkrył najdalszą galaktykę, a co za tym idzie najstarszą, która istniała około 290 milionów lat po Wielkim Wybuchu, czyli 13,8 miliarda lat temu. Światło tej nowej galaktyki, nazwanej „JADES-GS-z14-0” (mówi JADES JWST Zaawansowane głębokie badanie pozagalaktyczne) Dotarcie do głównego zwierciadła JWST zajęło 13,5 miliarda lat. Według NASA, która ogłosiła to: „ Wyjątkowo jasne, biorąc pod uwagę odległość „.

W astronomii widzenie daleko oznacza cofanie się w czasie. Jak galaktyka tak mała, tak jasna pomimo swojej odległości i tak masywna, o masie setki milionów razy większej od Słońca, mogła ewoluować w tak krótkim czasie, o kosmicznym świcie? Nie pasuje do żadnych modeli astrofizycznych powstałych w wyniku symulacji komputerowych.

Astrofizyk Sylvie Vauclair, emerytowany profesor na Uniwersytecie w Tuluzie, pyta: „ Czy ta galaktyka jest wyjątkiem? Czy jest przedstawicielem nieoczekiwanej klasy prymitywnych galaktyk? Czy jego duża jasność odpowiada długoterminowej ewolucji, czy też przypadkowo obserwujemy szczególny rozbłysk światła, na przykład okres intensywnego formowania się gwiazd? Istnieje wiele pytań, które można rozwiązać jedynie poprzez badania innych podobnych galaktyk i przyszłe obserwacje statystyczne „.

Odkrycie wstrząsa wszystkimi obecnymi poglądami na temat powstawania galaktyk

Postawiono już wiele hipotez, z których najważniejsza zakłada dużą gęstość pierwotnego wszechświata. Tymczasem to rewolucyjne odkrycie wstrząsa wszystkimi obecnymi poglądami na temat powstawania galaktyk. ” W trakcie rozwoju wiedzy naukowejSylvie Vauclair z entuzjazmem Czasami stajemy w obliczu niezwykłych odkryć, które prowadzą do konsekwencji w naszej wiedzy. Równie ważne jest odkrycie galaktyki JADES-GS-z14-0 „.

Ale to nie wszystko. Kolejne fundamentalne odkrycie, obserwacje spektroskopowe, wykazało obecność tlenu w JADES-GS-z14-0. Jak możemy zrozumieć działanie tlenu, skoro najpowszechniejsze pierwiastki chemiczne we wszechświecie, wodór i hel, są jednocześnie najlżejsze i najprostsze? Dopiero w wyniku fuzji międzygwiazdowej, po wielu pokoleniach gwiazd, powstają bardziej złożone pierwiastki chemiczne, w tym tlen.

READ  Astronomowie ujawniają najjaśniejszą eksplozję „od początku ludzkiej cywilizacji”

Znalezienie tlenu w tej galaktyce od początku istnienia wszechświata jest jak… Odkryj smartfon w ruinach archeologicznych starożytnego Rzymu!», twierdzi astrofizyk Kevin Heinlein, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Arizony w Stanach Zjednoczonych. Tak naprawdę w materii wczesnego Wszechświata nie było tlenu ani żadnego innego ciężkiego pierwiastka.

To potwierdzaSylvie Vauclair wyjaśnia: Gwiazdy znacznie masywniejsze od Słońca istniały bardzo wcześnie i ewoluowały w rekordowym czasie wystarczającym do zsyntetyzowania pierwszych ciężkich pierwiastków chemicznych w ich rdzeniach jądrowych i wypuszczenia ich w przestrzeń kosmiczną przed utworzeniem galaktyki, która je przechwyciła. „.

Potężny teleskop kosmiczny wciąż nas zaskakuje…

Jeśli astronomia od ponad dwóch lat skupia się na rewolucyjnych odkryciach, to właśnie dzięki obrazom z kosmosu i oszałamiającym danym na temat historii gwiazd, który wystrzelony w grudniu 2021 r. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w dalszym ciągu gromadzi obserwatorium stacjonuje przy NASA Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Kanadyjska Agencja Kosmiczna (ASC) znajdują się 1,5 miliona kilometrów od Ziemi w celu badania bardzo małego wszechświata.

Aby uchwycić światło emitowane przez odległe ciała niebieskie, James Webb wykorzystuje światło podczerwone, czyli promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali niewidocznej gołym okiem, ale mogącej przechodzić przez pewne zapylone obszary nieba. Instalacja ta będzie wyświetlać notatkę na kamerze NIRCam, która może spowalniać skonfigurowane urządzenia lub systemy i samoloty, a także wykorzystywać spektrometr podczerwieni NIRS opracowany przez europejski przemysł, który umożliwia jednorazowe pojawienie się widma większej liczby obiektów.

W ten sposób galaktyka JADES-GS-z14-0 została odkryta w 2023 roku za pomocą kamery NIRCam. Ale rok później, dzięki spektrometrowi NIRSpec, udało się określić tę odległość. Jak zauważyła Sylvie Vauclair: „ Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, umożliwiający zdalne obserwacje w podczerwieni, nadal nas zadziwia, zadziwia i zadaje pytania! „W rzeczywistości misja Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba ma trwać około dwudziestu lat.