Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy w Tuluzie naprawdę jest obecnie mniej komarów tygrysich?  Odpowiada specjalista

Czy w Tuluzie naprawdę jest obecnie mniej komarów tygrysich? Odpowiada specjalista

Zobacz moje wiadomości

W ciągu kilku lat stała się obecnością Prawdziwa uciążliwość W Tuluzie.

Komar tygrysi obecny od 2012 roku w Tuluzie

Po raz pierwszy odkryto go w 2012 r., Komar tygrysi Owad w dalszym ciągu umacnia swoją obecność w Różowym Mieście, mieście, które w 2014 roku zostało całkowicie skolonizowane przez maleńkiego (około 5 mm) owada w czarno-białe paski.

Przez kilka lat swojego istnienia (obowiązuje od maja do listopada) W szczególności wzrosła Do tego stopnia, że ​​latem mieszkańcom Tuluzy trudno jest cieszyć się terenami na świeżym powietrzu (balkonem, tarasem lub ogrodem).

Jednak na początku lata 2024 roku pojawiła się obecność tego komara, o czym warto pamiętać dzienny (Może kłuć, dopóki jest światło. Nie jest to ten, który kłuje cię w nocy!) Wydaje się mniej potężny niż wcześniej. Fałszywe wrażenie lub Prawdziwy trend W Tuluzie?

Gdzie podział się komar tygrysi?

Wiadomości z Tuluzy Więc zadzwoniłem Guillaume Lacour, entomolog medyczny w Altopictus, Firma specjalizująca się w monitorowaniu i zwalczaniu komarów tygrysich.

Filmy: obecnie w Actu

Naukowiec najpierw poczynił następującą obserwację: „Dynamika obfitości Komar tygrysi Podobnie było wiosną 2024 z wiosną 2023: jaja wylęgają się od marca, pierwsze lęgi pod koniec kwietnia i tak dalej.

Połowa liczby jaj w pułapkach gniazdowych!

Specjalista zwraca jednak uwagę na wyraźny spadek obecności komarów na dalekim południu, w tym w Tuluzie, od czerwca 2024 r. w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku.

„Jednak od początku czerwca liczebność w 2024 r. jest na razie niższa niż w 2023 r., średnio 2,5 jaja mniej niż Aedes albopictus „W pułapkach lęgowych naszych sieci naukowych rozsianych po Oksytanii i Nowej Akwitanii” – zauważa Guillaume Lacour w Wiadomości z Tuluzy.

Altopictus faktycznie ma sieć nadzoru Około pięćdziesięciu pułapek lęgowych Który koncentruje się głównie wokół instytucji opieki zdrowotnej i ulepszonej sieci wokół lotniska Toulouse Blagnac. Ale w zeszłym roku w tym samym okresie zwrócił na to uwagę ten sam specjalista Wiadomości z Tuluzy: „W czerwcu 2023 r. w naszych sieciach monitorowania pułapek lęgowych zaobserwowaliśmy potrojenie liczebności jaj Aedes albopictus na obszarze metropolitalnym Tuluzy w porównaniu z czerwcem 2022 r., przy czym różnice zależą od lokalizacji”.

READ  W Paryżu dyrektorzy agencji kosmicznych opisują obecny stan kosmosu

Jak możemy wyjaśnić, że komarów jest ogółem mniej niż w zeszłym roku o tej samej porze?

Jak wyjaśnimy to zjawisko?

Dla świata Altopictus, firma zajmująca się konkretnie Operacje zwalczania komarów Jeżeli w Haute-Garonne wystąpi przypadek (przywieziony lub krajowy) dengi, chikungunya lub Zika, jasne jest, że Warunki pogodowe – Bezlitosny (co najmniej!) – i dość odpowiedzialny.

” To jest niesamowite Spadek liczebności Najprawdopodobniej w wyniku łagodniejszych temperatur w maju i czerwcu 2024 r. w porównaniu z majem i czerwcem 2023 r. (np. -3,5°C w czerwcu 2024 r. w Tuluzie w porównaniu z czerwcem 2023 r.) oraz temperatur, które w 2024 r. ostatecznie zbliżą się do normy sezonowej. Lacour.

Mieszkańcy również mają swoją rolę do odegrania

Jednak niskie temperatury utrzymują się Czas rozwoju larw (Stąd ryzyko śmierci larw, jeśli w międzyczasie np. wyschnie pojemnik z wodą) – dodaje specjalista.

Co także dodaje mieszkańcom Tuluzy i regionu: „To dobre przypomnienie, że musimy zapobiegać rozwojowi larw komarów tygrysich w domu, poprzez Zrzucaj co tydzień Pojemniki na wodę. Poświęć sobie dzień tygrysiego komara, podczas którego odruchowo przez 5 minut obejrzysz swój ogród, taras lub balkon: doniczki, rynny, pojemniki na wodę, kubki itp. »

Jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie

Ponieważ Altopictus stwierdza, że ​​komar tygrysi „jest jednym z gatunków Najbardziej inwazyjny na świecie, co częściowo wynika z jego dużych zdolności adaptacyjnych, a także z faktu, że „przyczepił się” do człowieka, co umożliwiło jego regionalne i globalne rozprzestrzenianie się i dla którego zapewnia schronienie (larwy komara tygrysiego rozwijają się w sztucznym środowisku). Pojemniki, które zbieramy: wiadra, doniczki, wazony, opony, piaskowniki itp.) oraz przykrycia (komar ten preferuje ssaki, w tym człowieka).

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed komarami jest pozbycie się popularnych pojemników, które sprzyjają rozwojowi lęgowisk larw…

READ  Teleskop Jamesa Webba obserwuje najstarszą galaktykę we wszechświecie

„W żadnym wypadku nie jest to zwiastun spokojnego lata.”

Ale bądź ostrożny… jeśli są też komary Nieco mniej obecny Na razie nie musi to jednak oznaczać, że mieszkańcy Tuluzy i okolic będą mogli tego lata wypocząć na balkonach! Wszystko będzie więc zależało od indywidualnych poczynań poszczególnych osób… ale w dużej mierze także od pogody!

„Kiedy temperatura wzrośnie, nieuchronnie będzie więcej komarów, więc będzie to raczej przerwa… ale tak nie jest W żadnym wypadku nie jest to zwiastun spokojnego lata w Tuluzie” – potwierdza Guillaume Lacour.

Liczebność komarów będzie również zależała od opadów, które wystąpią tego lata: „Jeśli wystąpią ulewne deszcze, z czasem wpłynie to również na ich rozwój i obecność”.

Będziemy więc musieli poczekać trochę dłużej, aby dowiedzieć się, jak ukąszą nas komary!

Śledź wszystkie wiadomości ze swoich ulubionych miast i mediów, subskrybując Mon Actu.