Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jakie są granice wiedzy?

Jakie są granice wiedzy?

Pojawienie się metody galilejskiej w XVII wieku pozwoliło nam, przy pomocy Kartezjusza, uważać się za istoty suwerenne.Nieprawidłowy. Nie w tym sensie, że bylibyśmy przeciwni naturze, gdzie bylibyśmy przeciwni naturze, ale w tym sensie, że mielibyśmy inną istotę: bylibyśmy metafizyczni. Inni. Nawiasem mówiąc, to zerwanie oznaczało sekretny, ale kluczowy punkt zwrotny, który zadecydował o dalszej części historii. Świat stał się odłączony: z jednej strony przyroda, wystrój naszego istnienia, jest pełna dostępnych zasobów, które można zrozumieć jedynie z punktu widzenia fizyko-matematycznego; Z drugiej strony człowiek powrócił do siebie, do izolacji swojego umysłu i emocji.

Ale w końcu zrozumieliśmy, że to oddzielenie nie jest tak wyraźne, jak nam się wydawało. Z jednej strony przyroda reaguje na nasze działania, okazując się porowata, a nie nieskończona i krucha: zmiany klimatyczne, kurczenie się przestrzeni życiowych, załamanie różnorodności biologicznej, zanieczyszczenie gleby, wody i powietrza, wylesianie – wszystkie wskaźniki są obecne . Alarmujące i wszystkie prognozy są alarmujące. Z drugiej strony zdajemy sobie teraz sprawę, że z coraz większym zapałem jadamy ziemski owoc, który on wydaje, i prawie nie wiemy, jak powstrzymać tę złą tendencję. Czujemy więc, że takiej przyszłości się spodziewamy Niejawnie Nasze działania mogą okazać się radykalnie odmienne i w głębi duszy się tego boimy.

Niektórzy ludzie obwiniają naukę za taki stan rzeczy i udają, że mylą ją z tym, co to umożliwia: krótko mówiąc, ducha nauki należy odfiltrować wyłącznie z tego powodu, że źle wykorzystujemy świat. Czy jednak rezygnując z postępu naukowego, możemy naprawić wyrządzone szkody? Czy fizyka Arystotelesa pomoże nam ustabilizować klimat? Czy dzięki biologii Pliniusza Starszego utrzymamy różnorodność biologiczną?

Zamiast porzucać ideę racjonalności, niewątpliwie lepiej byłoby ją zreformować, aby nie mogła już służyć jako pretekst do wszelkiego rodzaju dominacji. Ale jak to zrobić?

READ  Kosmos: Czym jest ten nowo odkryty „quasi-księżyc”?

z Giuseppe Longo , Matematyk i epistemolog, autor Koszmar Prometeusza, nauka i jej ograniczenia (Unia Europejska, 2023).