Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dwóch Rosjan i Amerykanin przybyli na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Dwóch Rosjan i Amerykanin przybyli na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Kosmos to jeden z nielicznych obszarów, w których pozostaje współpraca Waszyngtonu i Moskwy.

opublikowany


czas czytania :
1 minuta

Rosyjscy astronauci Oleg Kononenko i Nikołaj Chub oraz amerykański astronauta Loral O'Hara przed wejściem na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 15 września 2023 r. w Bajkonurze (Kazachstan).  (Maksym Czebenkow/AFP)

Stany Zjednoczone i Rosja, sprzeciwiając się wojnie na Ukrainie, nadal wnoszą swój wkład w niektórych obszarach. Dwóch rosyjskich astronautów i amerykański astronauta przybyli na Międzynarodową Stację Kosmiczną w piątek 15 września, zastępując inną rosyjsko-amerykańską załogę.

>> W jaki sposób Międzynarodowa Stacja Kosmiczna stała się ostatnią przestrzenią porozumienia z Rosją od czasu wojny na Ukrainie?

Nowicjuszami są Amerykanin Loral O’Hara oraz Rosjanie Oleg Kononenko i Nikołaj Chub. Rosyjska Agencja Kosmiczna ogłosiła, że ​​astronauci wystartowali z rosyjskiego kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie na pokładzie rakiety Sojuz MS-24 i trzy godziny później bezpiecznie dotarli na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Transportują uszkodzoną załogę

W czwartek podczas konferencji prasowej poprzedzającej wyjazd Loral O’Hara przedstawił Międzynarodową Stację Kosmiczną as „Symbol pokoju i współpracy”. „W odróżnieniu od tego, co dzieje się na Ziemi (…), gdzie kraje często się nie zgadzają, tam dobrze się dogadujemy, rozumiemy się i jesteśmy bardzo wrażliwi w naszych relacjach. Zawsze dbamy o siebie nawzajem.”Oleg Kononenko zgodził się.

Zastąpią oni Rosjan Siergieja Prokopiewa i Dmitrija Petlina oraz Amerykanina Franka Rubio, którzy rok temu przybyli na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ich misja została przedłużona z powodu uszkodzenia statku powrotnego Sojuz MS-22, który według Moskwy doznał spektakularnego wycieku w grudniu 2022 r. podczas dokowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, spowodowanego uderzeniem małego meteorytu.