Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jakie jest najgorętsze miejsce we wszechświecie?

Jakie jest najgorętsze miejsce we wszechświecie?

Jeśli w naturalny sposób kojarzylibyśmy ciepło ze światłem słonecznym, musielibyśmy wyruszyć w podróż, aby znaleźć najgorętsze miejsce we wszechświecie.

Choć cierpi na skutki globalnego ocieplenia, co stało się problemem dla przyszłości ludzkości, Ziemia wciąż nie jest piekłem nienadającym się do zamieszkania, z temperaturami nie nadającymi się do zamieszkania przez jakąkolwiek formę życia.. Tylko w naszej galaktyce znajduje się wiele planet, słońc i gwiazd, do których w ogóle nie można się zbliżyć ze względu na panujące tam ekstremalne temperatury. Jednak patrząc dalej, odkrywamy, że są miejsca w naszym świecie, w których rtęć może wzrosnąć znacznie wyżej.

Rekord: Jaka jest najwyższa temperatura kiedykolwiek zarejestrowana na świecie?

Aby znaleźć ślad najgorętszego miejsca, jakie kiedykolwiek zidentyfikowano we wszechświecie, musimy zapuścić się w serce kwazara, supermasywnej czarnej dziury powiązanej z… Do aktywnego jądra galaktycznego, co skutkuje dużą emisją światła. Te supermasywne czarne dziury powstają pod wpływem sił grawitacyjnych tak silnych, że „połykać” Wszystko wokół nich, łącznie ze światłem. W jądrze kwazarów materia ulega znacznemu przyspieszeniu, które wytwarza siły tarcia, które powodują temperatury, których nie można zaobserwować nigdzie indziej we wszechświecie.. W 1963 roku astronomowie Martin Schmidt i John Beverly Oake zidentyfikowali pierwszy kwazar obserwowalny z Ziemi i do dziś pozostaje on najjaśniejszą znaną gwiazdą. Kwazar ten, nazwany 3C273, położony 2,4 miliarda lat świetlnych od Ziemi, został sfotografowany przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a w 1994 roku. W jego sercu znajduje się Temperatura osiągnie tam 10 000 miliardów stopni Celsjusza. Dla porównania, temperatura powierzchni Słońca „tylko” sięga 5500 stopni Celsjusza.

Jaka jest maksymalna temperatura, jaką możemy osiągnąć we wszechświecie?

Jeśli temperatury supermasywnych czarnych dziur rzeczywiście osiągnęły poziom niewyobrażalny dla ludzkiego umysłu, jest to nadal nic w porównaniu z teoretyczną maksymalną temperaturą, jaką może osiągnąć Wszechświat. Aby go znaleźć, trzeba cofnąć się w czasie do jego początków, 13,8 miliarda lat temu. W rzeczywistości cała energia znajdująca się tam w tamtym momencie była skoncentrowana w przestrzeni o niemal nieskończonej gęstości. Modelowanie znanej temperatury odbywa się możliwie najbliżej momentu Wielkiego Wybuchu, oddalonego o jedną dziesiątą miliardowej części sekundy. Naukowcy ustalili, że temperatura Wszechświata osiągnęła milion bilionów stopni Celsjusza, czyli 1015 stopni Celsjusza. W czasie Plancka, czyli najmniejszym mierzalnym okresie czasu – 1/1043 sekundy – po Wielkim Wybuchu, Temperatura ta osiągnęłaby 140 000 miliardów miliardów miliardów stopni!

READ  NASA ujawnia dźwięk, który wydaje czarna dziura, i to jest szalone

Jaka jest temperatura w kosmosie?

Te ekstremalne temperatury kontrastują z temperaturami panującymi w próżni naszego Wszechświata, która od Wielkiego Wybuchu stopniowo się ochładza z powodu ciągłej ekspansji. Promieniowanie kosmiczne jakie panuje tam średnio 2,7 K (-270,45 K) lub 2,7 stopnia Celsjusza Powyżej zera absolutnego temperatura, w której elektrony w jądrach atomowych nie mogą się poruszać, wykluczając jakąkolwiek możliwość życia. W 2022 roku, analizując „kosmiczną chmurę wody”, międzynarodowy zespół badawczy doszedł do wniosku, że temperatura ta wynosiła zaledwie miliard lat po Wielkim Wybuchu: 20 K (-253,1°C)Jest to liczba zbliżona do obecnej temperatury na papierze, ale dowodzi, że po Wielkim Wybuchu ochłodzenie Wszechświata nastąpiło bardzo szybko.

To również może Cię zainteresować :

⋙ Te niesamowite odkrycia dokonane przez Teleskop Jamesa Webba zrewolucjonizowały eksplorację Wszechświata

⋙ W Ziemię uderzyło „super potężne” promieniowanie kosmiczne pochodzące z próżni we wszechświecie, w którym nic nie istnieje

⋙ Ile gwiazd jest we wszechświecie?

⋙ Jak powstała pierwsza cząsteczka we wszechświecie?

⋙ Które stworzenie jest początkiem wszechświata?