Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jaka jest ta nowa stacja kosmiczna, która będzie orbitować wokół Ziemi w tym tygodniu?

Podstawowy
W czwartek Chiny uruchomią pierwszą jednostkę swojego międzynarodowego terminalu o nazwie Tianhe. Będzie to pierwsza z 11 misji niezbędnych do zbudowania i wyposażenia statku kosmicznego na orbicie: procedura, która potrwa prawie dwa lata.

Wkrótce znajdzie się obok Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), na której obecnie znajduje się francuski astronauta Thomas Pesquet. W tym tygodniu Chiny uruchomią główną jednostkę swojej przyszłej stacji kosmicznej: nowy krok w programie eksploracji kosmosu w tym kraju. Jednostka ta, nazwana Tianhe (co oznacza „niebiańska harmonia”), zostanie przetransportowana pociskiem Long March 5B, który w zasadzie powinien wystartować z Wenchang w czwartek 29 kwietnia (z zastrzeżeniem sprzyjających warunków pogodowych).

Jeden z najważniejszych lotów w tym roku: pierwsza jednostka „Tianhe” wielkiej chińskiej stacji kosmicznej przybyła na platformę startową na pokładzie majestatycznego CZ-3B.
Ten model to piękne dziecko o wadze 22 ton, którego premiera jest obecnie zaplanowana na 29 kwietnia. pic.twitter.com/MOWceUEk8c

– Spatiales Technologies – Francuski kosmonauta (TechSpatiales) 23 kwietnia 2021 r

Będzie to pierwsza z 11 misji, które będą potrzebne do zbudowania i wyposażenia stacji kosmicznej. Ta nowa maszyna będzie w stanie pomieścić łącznie trzy osoby: jednostka centralna waży 20 ton, ma 16,6 metra długości i 4,2 metra szerokości. Obecnie szkoli się 12 astronautów na pobyt do 6 miesięcy.

Przeczytaj także:
Co to za dziwna rzecz, którą Thomas Pesquet i Dragon Crew napotkali podczas lotu?

Pierwsza trzyosobowa załoga (Ni Hai Sheng, Deng Qingmin i Yi Guangfu) przejmie budynek w czerwcu podczas Shenzhou 12. Ta nowa stacja kosmiczna będzie wyposażona w dwumetrowy teleskop.

Pierwotnie ta pierwsza jednostka miała zostać zwodowana w 2018 roku. Jednak Long March 5B doznał poważnej awarii podczas drugiego lotu kwalifikacyjnego. Uruchomienie tego programu kosmicznego musiało zostać odłożone. Opóźnienie zmusiło Chiny do przyspieszenia montażu swojej stacji kosmicznej w ciągu zaledwie dwóch lat. Do tej pory Międzynarodowa Stacja Kosmiczna była jedyną stacją na orbicie okołoziemskiej.

READ  Prawie nie wydany, doskonały HONOR Magic4 Lite 5G skorzystał z wyjątkowych osiągów