Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jaka jest sytuacja nie-Ukraińców w Polsce, którzy uciekli przed wojną na Ukrainie?

Jaka jest sytuacja nie-Ukraińców w Polsce, którzy uciekli przed wojną na Ukrainie?

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym ponad cztery miliony ludzi uciekło z kraju do Polski. Nie wszyscy są Ukraińcami. Ta populacja obejmuje obywateli ponad 100 krajów oraz 105 000 nie-Ukraińców i nie-Europejczyków.

„Każdy, kto twierdzi, że uciekł przed wojną, może przekroczyć granicę polsko-ukraińską, ale specjalne prawo dotyczy obywateli Ukrainy i ci ludzie mogą legalnie przebywać w Polsce.Wyjaśnia Anna Mikelska, rzeczniczka polskiej straży granicznej. Jeśli inni chcą zostać w Polsce, muszą zalegalizować swój pobyt.

Urban i Kulan pochodzą z Azji Środkowej, przez wiele lat mieszkali na Ukrainie, a teraz są w stanie zamętu prawnego. Urban opisuje sytuację, w jakiej przybyli: „Przekroczyliśmy granicę pociągiem. Pytali nas, dokąd jedziemy, wyjaśniliśmy im sytuację i wybuchła wojna”.Pokazaliśmy im nasze ukraińskie dokumenty i powiedzieliśmy: „Oto jesteśmy z Ukrainy”. Było jasne, że jesteśmy mieszkańcami, a nie obywatelami Ukrainy”, zeznaje.

Młody człowiek i jego przyjaciel są już w Polsce od ponad miesiąca. Zaznacza, że ​​warunki uzyskania zezwolenia na pobyt nie są dla nich jasne, „Prawnicy przyjechali. Powiedzieli nam, że na dokumenty jest już za późno. Jest możliwość i możliwość zdobycia dokumentów w Polsce. Możemy tam zostać i pracować. Mamy 15 dni na złożenie dokumentów i teraz jest to skomplikowane, jedynym sposobem jest powrót do naszego kraju lub powrót na Ukrainę”.

Mimo trudności żaden z nich nie powrócił na Ukrainę.

Osobom pochodzącym z Ukrainy pomoc prawną i humanitarną zapewniają organizacje i agencje wolontariackie, takie jak Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Status osób nieposiadających ukraińskiego paszportu różni się od tych, które mają ukraiński paszport, i to ze względu na okoliczności, w jakich przebywali na Ukrainie.

Jeśli mają stałe miejsce zamieszkania na Ukrainie, otrzymają dodatkową pomoc i będą musieli legalnie przebywać w Polsce przez rok. Jeśli nie są na Ukrainie, to niestety mają tylko 15 dni schronienia w nagłych wypadkach, w tym czasie muszą ubiegać się o pobyt w Polsce, co w obecnej sytuacji jest wyzwaniem.

Choć posiadacze paszportów spoza Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, już opuścili Polskę, wielu wciąż zmaga się, próbując znaleźć sposób na zalegalizowanie swojego pobytu i rozpoczęcie nowego życia po trudnych podróżach.

READ  Tysiące martwych ryb między Polską a Niemcami wprawiło naukowców w zdumienie