Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak małe miasteczko w Polsce stało się centrum e-sportu w Europie

Jak małe miasteczko w Polsce stało się centrum e-sportu w Europie

Nic nie wskazywało na to, że Polska będzie odgrywać wiodącą rolę na światowej scenie e-sportu. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności 300-tysięczne miasto z robotniczą przeszłością stało się miejscem spotkań najlepszych zawodników świata. Counter Strike globalna ofensywa (CS: Idź) Na świecie.

W tym tygodniu na turnieju Intel Extreme Masters (IEM) w Katowicach na południu Polski odbędą się finałowe mecze sezonu strzelanek pierwszoosobowych, który sprzedał się w ponad 25 milionach egzemplarzy na całym świecie. Oczekuje się, że wydarzenie odwiedzi ponad 100 000 gości, co stanowi jedną trzecią lokalnej populacji.

W jaki sposób miasto regionalne stało się głównym przystankiem e-sportu w Europie? Dzięki gustowi radnego gminy! W 2012 roku natknął się na artykuł o rosnącej popularności e-sportu. Ekspert, z którym rozmawialiśmy, miał polskie nazwisko: Michał Plecharz.

Miasto chciało wówczas unowocześnić swoją działalność i radny zdecydował się nawiązać kontakt z panem Blecharzem za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Często daję się nabrać na portalach społecznościowych i rzadko zwracam uwagę na wiadomości, które otrzymuję od nieznajomych – wyjaśnia wiceprezes Pro Gaming w Electronic Sports League (ESL) Michał Blicharz. Tym razem jednak moja ciekawość została zaspokojona.