Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak Jorge Sampaoli nadał kolor OM

Olympique Marsylia prowadzi do Europy zwycięstwo nad RC Strasbourg w piątek 30 maja na stadionie Velodrome, otwierając 35. dzień Ligue 1, rozpoczynający się o 21:00. Na cztery dni przed końcem turnieju Marsylia zajmuje piąte miejsce. Synonimem biletu na zbliżającą się konferencję Ligi Europy jest obecnie zajęty przez RC Lens, naprzeciwko Paris Saint-Germain w sobotę. Pośród kryzysu tej zimy Marsylia przeszła długą drogę dzięki swojemu nowemu trenerowi Jorge Sampaoli i czterem kluczowym graczom.

za Duch walki znaleźli

Od czasu, gdy argentyński trener Marseille Carbide koronował Ligue 1 z pięcioma zwycięstwami w siedmiu meczach, remisem i porażką lub 16 punktami zebranymi na 21 możliwych. To proste: to najlepszy start dla trenerów OM od lata 2014 i Marcelo Bielsy, mentora Sampaoli. Wszystko poza przypadkiem, bo jest dobrym uczniemzwariowanyArgentyńczyk postawił na siłę charakteru i obfitość energii. To, co czujemy w El Marg, po trzech zwycięstwach w ostatnich sekundach z Rennes (1-0), Brestem (3-1) i Lorient (3-2).

Tę wściekłość na zwycięstwo trener Marsylii przekazuje poprzez swoje gesty na ławce (pokaz), ale także poprzez sesje treningowe tak intensywne, jak wyczerpujące. Do tego stopnia, że ​​niektórzy gracze już nie mogą, zwłaszcza ci młodsi. Sampaoli jest znany ze swoich krwawych uderzeń, takich jak jego piłka na linii bocznej w piątek 23 kwietnia po pierwszym wyniku Stade de Reims (zwycięstwo OM 3: 1 w końcu), Sampaoli obudził swoją grupę, amorficzny na końcu willi . – Era Boas i został przebudowany na zespół, który nigdy nie odchodzi.

Payette odzyskuje blask

W ostatnich tygodniach Dimitri Payet świeci tysiącem świateł. Siedem funtów mniej nie jest obce transformacji, ale także Sampaoli: zakończona śmiercią gracza, chaotyczna i roztrzęsiona. „Znajdujemy małego Payeta, którego zawsze widzieliśmy w tej koszuli, z odpowiedzialnością związaną z tym, która pasuje do jej możliwości. Na boisku czujemy się szczęśliwi, on gra z większą intensywnością, powtarza swoje wysiłki i bardziej przyspiesza. ”Doceniamy Sampaoli po wygranej w Reims w piątek 23 kwietnia. Ponownie, liczby nie kłamią. Od przyjazdu argentyńskiego trenera Payette – często w środku – zapewnił pięć asyst i strzelił trzy gole.

Nowy hybrydowy system do gier

Po przybyciu na miejsce Sampaoli szybko pogrzebał niemożliwą do usunięcia – i dysfunkcyjną – 4-3-3 swojego poprzednika, aby stworzyć bardziej wydajną i adaptacyjną siłę roboczą 3-5-2. Ponieważ za tymi liczbami cała gra w Marsylii została drastycznie zmieniona przez tę taktyczną zmianę. Opierając się na trzech środkowych obrońcach, Sampaoli najpierw dał swoim siłom silną bazę obronną, wspieraną przez dwa bardziej wyśrodkowane plecy w tłokach.

READ  Merkato | Mercato-Paris Saint-Germain: Nie ma wątpliwości co do następnego zespołu Zidane'a

W fazie ofensywnej te strony zamieniają się w skrzydła. Zręczność ręki pozwala Florianowi Thuvenowi i Dimitri Payetowi, prawdziwemu skrzydłowemu, być bardziej w centrum gry, blisko Milika, polskiego pomocnika. Podsumowując: wszystko to tworzy bardzo zwarty zespół, z dużą ilością ruchu i atakowaniem najbliższych sobie graczy. Ułatwia to konstrukcję w osi, z otwartymi przestrzeniami na skrzydłach. To tyle, jeśli chodzi o tablicę, aw praktyce liczby potwierdzają wizualne wrażenie: tak, z pięcioma obrońcami, OM jest bardziej ofensywny niż kiedykolwiek w tym sezonie. Dowodem na to jest to, że Marsylia obraca się do dwóch bramek na mecz w tym systemie, w porównaniu z 1,25 wcześniej. CQFD.

Nowi liderzy: Balerdi, Lerola, Melek

Dobra dynamika Manchesteru United dla Jorge Sampaoli i jego załogi opiera się również na trzech innych głównych mężczyznach, poza szatnią. Pierwszy: Leonardo Ballerdy. Jak dotąd, argentyński środkowy obrońca wypożyczony z Borussii Dortmund był ograniczony do roli zastępcy. Skorzystał z nowego systemu, aby wywalczyć zwycięstwo z tyłu, całkowicie wypełniając luki po prawej stronie obrony, zespół szczególnie narażony przez silnego drugiego gracza: Paula Lerolę. W styczniu do roli prawego tłoka doszła młodzieżowa drużyna Hiszpanii, znacznie lepsza niż obrońca. Dowody: pozostały dwa gole i asysta w ostatnich dwóch meczach. Wreszcie, na czele ataku, Polak Arcadius Milik, wypożyczony z Neapolu, przejmuje pozycję światowego napastnika z pięcioma bramkami i asystą w 11 meczach.