Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak działa najnowszy trend szwajcarskich przedsiębiorców

Jak działa najnowszy trend szwajcarskich przedsiębiorców

Chipy działają pod skórą dzięki trybowi przedpłaconemu i wykorzystaniu technologii NFC, tego samego systemu, który umożliwia płacenie smartfonem.

Gian Andrea Honder jest Szwajcarem, ma 22 lata.Wchodząc do sklepów płaci podchodząc ręką do punktów sprzedaży. Jest jednym z tych maluchów, które idąc z duchem czasu postanawiają wszczepić sobie pod skórę czip, aby płacić za wszystko i wszędzie, po prostu nakładając dłoń przed kasjerów, którzy przedstawiają mu rachunek.

„Myślę, że to wspaniałe, ponieważ jeśli kradną mi wszystko na wakacjach, nadal mam przy sobie pieniądze” – powiedział Hunder Blake’owi. Inni młodzi ludzie w Szwajcarii wydają się podzielać ten sam entuzjazm. Gian Andrea w rzeczywistości nie jest jedynym, który zdecydował się na wszczepienie mikroczipa pod skórę, wyjaśnia Blake’owi, że stały się one trendem wśród młodych przedsiębiorców, którzy pasjonują się technologią.

Jak płacisz chipem?

Urządzenie płatnicze waży mniej niż gram i jest nieco większe od ziarnka ryżu.Składa się z elektronicznego chipa i anteny zamkniętej w biopolimerze, materiale pochodzenia naturalnego podobnym do plastiku. Działa w trybie przedpłaconym i wykorzystuje NFC, które aktywuje się tylko wtedy, gdy jesteś blisko czytnika, aby zapewnić tych, którzy zdecydują się wszczepić chip, że nie można ich namierzyć 24 godziny na dobę. Wątpliwości co do nowej technologii, to właśnie kwestia prywatności.

Ręczna płatność zbliżeniowa korzysta z tego samego systemu, który umożliwia płacenie smartfonem. Aby go aktywować, należy skorzystać z aplikacji e-portfel, która umożliwi dokonanie zakupów w większości sklepów na całym świecie. „Mam to od czterech miesięcy i działa wszędzie z płatnościami, nawet za granicą. Musisz tylko wiedzieć, jak dostać się do każdego urządzenia. Ludzie często patrzą na ciebie ze zdumieniem, ponieważ nigdy wcześniej tego nie widzieli” Hunder wyjaśnił.

Krytyka interwencji w Szwajcarii

Slajd został wprowadzony pod skórę przez chirurga Christiana Kollera, który również zamieścił informację o operacji na swoim profilu na Instagramie. Ryzyko polega na tym, że slajd pęknie, poślizgnie się lub spowoduje infekcję. „W pewnym momencie prawdopodobnie zostanie zawieszony lub ponownie zastąpiony” – powiedział Kohler.

READ  W kibucach zaginiony świat rodziny Spitz

Nie wszyscy reagowali z taką samą troską jak Gian Andrea i jego przyjaciele. Wśród komentarzy czytamy: „Wstyd, że popierasz coś nieludzkiego”, a nawet „Jesteś chory”, pisze inny. To nieprawda. Człowiek nie powinien stawać się maszyną! Są też tacy, którzy z rezygnacją mówią, że „każdy z nas prędzej czy później musi to mieć”.

Chirurg odpowiada w następujący sposób: „Projekt został opracowany z firmą Zug i każdy, kto ma wszczepiony chip NFC, robi to dobrowolnie”. Następnie dodaje: „Entuzjaści technologii o wysokiej wydajności przyszli do mnie z prośbą o wszczepienie tych chipów”.

ile?

Koszt zabiegu to około 500 franków od osoby, ale należy doliczyć koszt chipa, który klient musi wykupić osobno. Cena około 300 franków. Za mniej niż 1000 euro możliwe jest wdrożenie systemu płatności zbliżeniowych pod skórą. Nie tylko to. Chipy mogą być również wykorzystywane do innych funkcji, na przykład do otwierania drzwi domu, samochodu lub garażu. Technologia ta znana jest od 1998 roku, jednak została wprowadzona na rynek dopiero w ostatniej dekadzie. Według sondażu BBC przeprowadzonego wśród 4000 Europejczyków, 51% respondentów rozważyłoby pomysł podskórnego chipa. Pierwszą firmą sprzedającą chipy zastępujące karty kredytowe była anglo-polska firma Walletmor.