Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Izrael/Polska: Umowa o wznowieniu wizyt inspekcyjnych obejmuje wizyty w spornych miejscach

Izrael/Polska: Umowa o wznowieniu wizyt inspekcyjnych obejmuje wizyty w spornych miejscach

„Jechanie do Polski w takich warunkach to wstyd narodowy” – powiedział Yair Lapid

Wizyty studyjne w Polsce stały się kontrowersyjnym tematem w Izraelu po tym, jak w programie wycieczek znalazły się miejsca upamiętniające zabicie polskich żołnierzy przez nazistowskie Niemcy. Izraelskie Ministerstwo Edukacji broniło się w poniedziałek, mówiąc, że wizyty w tych miejscach są dobrowolne, pomimo wielu głosów mówiących, że przyczyniają się one do niszczenia pamięci o Holokauście.

Lider opozycji Yair Lapid jako jeden z pierwszych nazwał wizytę w Polsce w takich warunkach „hańbą narodową”.

„Polska przez wiele lat starała się wszelkimi sposobami zaprzeczać swojej roli w przedsięwzięciu eksterminacji Żydów, zwłaszcza przez uchwalanie nieznośnych praw, które idą w tym kierunku. Kiedy byłem ministrem spraw zagranicznych i nieżyjącym już premierem, sprzeciwiałem się wysiłkom kraju zmierzającym do wywrzeć presję na Izrael. Jako syn ocalałego z Yom Hashoah „Wstydzę się izraelskiego rządu, który porzucił swoje wartości i zasady zaledwie za kilka dni” – zaatakował Yair Lapid. .

Pomnik Holocaustu Yad Vashem odpowiedział, że nadchodzące wyjazdy izraelskich szkół średnich do Polski będą obejmować „odwiedzanie problematycznych miejsc”.

„Yad Vashem przywiązuje wielką wagę do izraelskich wyjazdów do Polski w celu studiowania Holokaustu i zachowania pamięci o nim. Wyjazdy te muszą zachowywać prawdę historyczną we wszystkich jej aspektach: roli Polaków w prześladowaniu Żydów i ich masakrze, a nie ratowania ich przez innych. Umowa podpisana w celu odnowienia wyjazdów studenckich „Lista miejsc, która pojawia się w załączniku do umowy, choć nie wydaje się być restrykcyjna, nie wydaje się być konsultowana przez Yad Vashem. , zawiera problematyczne strony, które nie nadają się do zwiedzania w ramach wycieczki edukacyjnej” – czytamy w oświadczeniu pomnika.

W zeszłym miesiącu Izrael podpisał porozumienie z Polską o wznowieniu wyjazdów studyjnych dla uczniów szkół średnich o Holokauście. Wycieczki zostały wstrzymane na prawie dwa lata, ponieważ Warszawa nie pochwalała ich treści, twierdząc, że wypaczają historię, wyolbrzymiając rolę Polaków w zagładzie Żydów. Wynik kryzysu dyplomatycznego między obydwoma państwami potwierdził powrót ambasadora RP do Izraela.

READ  Nacjonaliści wystawieni na Dzień Niepodległości?