Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Izrael planuje podwoić liczbę osadników na okupowanych Golan

W niedzielę 26 grudnia rząd izraelski zatwierdził plan podwojenia liczby osadników na okupowanym Golan, strategicznym obszarze, który został wyrwany Syrii w 1967 roku i zaanektowany 40 lat temu. Premier Naftali Bennett powiedział w oświadczeniu:

„Rząd głosował za bezprecedensowym planem inwestycyjnym na Golanie, aby podwoić tamtejszą populację izraelską”.

Na zakończenie posiedzenia gabinetu, które odbyło się wyjątkowo na Wzgórzach Golan, rząd wyraził zgodę na ten plan, który będzie kosztował miliard szekli (około 280 mln euro).

W ciągu pięciu lat wybudowano 7300 mieszkań

Zgodnie z planem w ciągu najbliższych pięciu lat na istniejących osiedlach powstanie 7300 mieszkań, oprócz dwóch nowych osiedli Asif i Airport, mieszczących 6000 mieszkań. Powinno to dodać w sumie 23 000 mieszkańców Izraela do obecnej populacji Golanu.

Około 25 000 izraelskich osadników mieszka obecnie na Wzgórzach Golan wraz z około 23 000 Druzów, którzy twierdzą, że są głównie Syryjczykami, a jednocześnie mają status rezydentów w Izraelu. Plan obejmuje również inwestycje w infrastrukturę, systemy medyczne i edukacyjne, a także pomoc dla rolników i przemysłowców.

Wzgórza Golan są popularnym miejscem wypoczynku Izraelczyków i oferują wiele atrakcji, które będą wspierane przez władze, które chcą promować ten region. „Potrzeba wzmocnienia, rozwoju i ustanowienia tego regionu to coś, co nas łączy”.powiedział Bennett, który stoi na czele zróżnicowanej koalicji (prawica, centrum, lewica, arab).

Obszar strategiczny dla obu krajów

Wzgórza Golan, zdobyte przez Izrael z Syrii podczas wojny w 1967 r., zostały zaanektowane 14 grudnia 1981 r. Stanowią one strategiczny obszar dla dwóch krajów, które technicznie nadal są w stanie wojny. Jest bogata w wodę i wychodzi na Galileę i Morze Galilejskie od strony kontrolowanej przez Izrael oraz drogę prowadzącą do Damaszku po stronie syryjskiej.

W marcu 2019 r. były prezydent USA Donald Trump podpisał dekret wykonawczy formalnie uznający suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan, decyzję, która jest sprzeczna ze stanowiskiem USA sprzed dziesięcioleci. Wtedy Syria wydała „rażące naruszenie” do jej suwerenności.

READ  Liczba ofiar rosyjskiego bombardowania w Chersoniu wzrosła do dziesięciu. „Wigilia to zabijanie ze strachu”, potępiając Wołodymyra Zełenskiego.
Przeczytaj także Jerozolima, Wzgórza Golan i osiedla… Ustępstwa Donalda Trumpa wobec jego izraelskiego sojusznika

Nie trzeba dodawać, że Wzgórza Golan są izraelskie.Pan Bennett powiedział w niedzielę, wskazując… „Znaczenie” Z „Uznanie pana Trumpa i fakt, że administracja Joe Bidena dała jasno do zrozumienia, że ​​nie ma zmian w tej polityce”..

W lutym sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że Golan był taki… „Bardzo ważne dla bezpieczeństwa Izraela”, więcej niż Zagadnienia prawne [étaient] dla innego”.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Stany Zjednoczone i Izrael w „nowym duchu” współpracy

W czerwcu 2019 r. na zaanektowanej części Wzgórz Golan otwarto nową osadę „Ramat Trump” – ten „Colin Trump” Hebrajski – Na cześć Donalda Trumpa.

Świat z AFP