Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Iwermektyna jest skutecznym lekiem przeciwko Covid? Jak atmosfera déjà vu …

Kilka dni temu Antoine (Imię zmienione) Jako przypadek komunikacji po wieczorze z przyjaciółmi. Zmartwiony, konsultuje się z lekarzem w oczekiwaniu na badanie, po siedmiu dniach. „Przepisał iwermektynę, aby powiedzieć mi, że jeśli mam wynik pozytywny, muszę zastosować tę terapię, aby uniknąć poważnej choroby”. Covid-19Powiedz temu paryżaninowi, który następnie idzie do ambulatorium. „Apteka powiedziała mi, że widzą tyle samo recept, co moje”.

Jednak Francuska Agencja Leków ANSM odmówiła tymczasowego pozwolenia na stosowanie tego środka przeciwpasożytniczego, dobrze znanego przeciwko świerzbowi, do leczenia Covid. Jeśli lekarze mogą go przepisać, powinni o tym wspomnieć na recepcie « Z wyjątkiem licencji marketingowej „w rzeczywistości nie będzie to wynagradzane. Antoine o tym nie wspomniał.

„To prawda, że ​​widzieliśmy więcej dwa miesiące temu” – wyjaśnia Pierre Bigere, prezes Centralnej Rady Syndykatu Farmaceutów. „Niektórzy koledzy mi to powiedzieli i byli zaskoczeni”. Znajdują się między kowadłem a młotkiem, ponieważ farmaceuta może się temu przeciwstawić, ale krytyka recepty lekarskiej, której pacjent ufa, jest zawsze wrażliwa. Jak Joe Deja Vu? „Mieliśmy dokładnie ten sam problem Hydroksychlorochina. »

Jego zwolennicy apelują do Światowej Organizacji Zdrowia

W ciągu ostatnich kilku miesięcy iwermektyna wyzwoliła emocje. Bronią go ci sami zwolennicy co hydroksychlorochina: Francois Acelino (UPR), Florian Filippo (Le Patriot), Nicolas Dupont Aignan (Debout la France). Na Twitterze pojawił się hashtag „#BraveWHO” (Bądź odważny w WHO), prosząc Światową Organizację Zdrowia o uznanie go za lekarstwo na Covid.

Na froncie medycznym we Francji największym orędownikiem jest Gérard Modrou, emerytowany chirurg urolog. „Jeśli mam wspomnieć tylko o jednym badaniu, jest to badanie przeprowadzone w Argentynie, w czterech szpitalach. Spośród 1400 opiekunów zagrożonych zakażeniem Covid 800 otrzymało Iwermektynę jako środek ostrożności, a 400 nie. nie było. Takich jest 237! – przekonuje były szef LEKARSKIEGO Funduszu Emerytalnego.

READ  Pyrenees Orientalis: „Celem jest jednoczesne zaszczepienie przeciwko grypie i Covidowi”

Zapytany o swoją legalność jako urologa, odpowiedział: „Właściwie nie jestem ani specjalistą chorób zakaźnych, ani epidemiologiem. Ale jako lekarz zainteresowałem się tym leczeniem i wyćwierciłem. Dziś wiele krajów, Czechy czy Słowacja, zezwólcie na to tymczasowo przeciwko Covid 19 i innym krajom, szerzej, w Ameryce Południowej.

Przeczytaj także> Covid-19: Czy „uniemożliwiliśmy nam dostęp do wczesnego leczenia”, jak twierdzi Francis Lallan?

Brak „twardych danych”

Czy iwermektyna jest poważnym przewodnikiem? Żaden ze specjalistów, z którymi rozmawialiśmy, nie mógł tego potwierdzić. „Pokaż mi potężne dane, a jutro je kupię!” Leczenie słynnego epidemiologa Dominika Costaleula. Jest mnóstwo małych badań, nie zawsze dobrze wykonanych, z bardzo małą liczbą pacjentów i dawek i czasów podawania, które różnią się tak bardzo, że nie można ich porównać i nic do wyciągnięcia wniosków. „

wiadomości Korona wirus

Aktualizacja dotycząca pandemii Covid-19

Jednak iwermektyna jest nadal popularna. Urodziłem się z nadzieją Australijskie badanie opublikowane w kwietniu 2020 r. Pokazał oczywiście spadek wiremii in vitro na komórkach małpich nerek, ale … w dawkach toksycznych dla ludzi. Dlatego we Francji nie przeprowadzono żadnego badania klinicznego – wyjaśnia członek Rady Naukowej, specjalista chorób zakaźnych Yazdan Yazdanana. „Nie było uzasadnienia dla jego stosowania u ludzi, chociaż tak jest w innych krajach.” „Aby to zadziałało, wymagałoby to dawek 50 do 100 razy większych niż w przypadku świerzbu, co nie jest możliwe. Dodatkowo przetestowano iwermektynę. chomiki i nie wykazały działania przeciwwirusowego ”- powiedział Matteo Mollimar, szef oddziału farmakologii medycznej w Purdue University Hospital.

Inne badanie przeprowadzone w domu opieki w Seine-ye Marne również wywołało zamieszanie. Podczas gdy wszyscy mieszkańcy byli leczeni z powodu świerzbu, niektórzy mieli Covid, ale żaden nie miał ciężkich postaci, w przeciwieństwie do tych w pobliskich domach opieki. „To dobra obserwacja, ale nie dowodzi” – zauważa profesor Frederick Addent, badacz z Inserm, który również przejrzał dane. Ogólnie rzecz biorąc, mamy do czynienia z artykułami, które nie zawierają wody, w tym Rozsądny Poprzez sieci społecznościowe i spiskowców ”. Dodaje, że dwa inne badania, opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie JAMA,„ z metodologią wysokiego poziomu ”, nie wykazały żadnego wpływu na przebieg choroby ani obciążenie wirusami.

READ  Oglądanie Ziemi z kosmosu: najpiękniejsze zdjęcia Francji wykonane przez Thomasa Pesqueta z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Przeczytaj także> Covid-19: Czy profesor Didier Raoult zdał sobie sprawę z nieskuteczności hydroksychlorochiny?

Z powodu braku dowodów Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleca tej cząsteczki przeciwko Covid, podobnie jak Europejska Agencja Leków, ale ta ostatnia uważa, że ​​inne badania są „konieczne”. Brak dowodów został również znaleziony w czasopiśmie Prescrire’a, a nawet w laboratorium Merck, pierwszej grupie farmaceutycznej, która to wyprodukowała. Jeśli, zdaniem ekspertów, lek ten jest niejednoznaczny, może działać na stan zapalny wywołany przez wirusa. „Być może … odpowiada profesor Yazdan Yazdanana. Będę pierwszym, który będzie chciał taniego i skutecznego leczenia, ale jeśli chodzi o iwermektynę, bardzo w to wątpię!”