Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Iran ogłasza wystrzelenie rakiety w trakcie rozmów nuklearnych

Iran ogłasza wystrzelenie rakiety w trakcie rozmów nuklearnych

Stany Zjednoczone mówią „zainteresowany” z tym postępem. W czwartek, 30 grudnia, Iran ogłosił, że wystrzelił rakietę przenoszącą w kosmos trzy urządzenia do badań kosmicznych. „Zaplanowane cele badawcze dla tego uruchomienia zostały osiągnięte”Ahmad Hosseini, rzecznik jednostki kosmicznej irańskiego Ministerstwa Obrony, ogłosił bez dalszych wyjaśnień. „To był wstępny start i w najbliższej przyszłości będziemy mieli starty operacyjne”., obietnica.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Negocjacje nuklearne w Iranie zagrożone impasem

Telewizja państwowa krótko pokazała nagranie pocisku wystrzeliwanego z pustynnego miejsca, witając go„Kolejne osiągnięcie irańskich naukowców”. Lokalne media nie podały, gdzie odbyła się premiera.

A amerykańskie media, powołując się na ekspertów i zdjęcia satelitarne, wskazały wcześniej w grudniu, że Republika Islamska przygotowuje się do wystrzelenia rakiety z Centrum Kosmicznego Semnan, około 300 km na wschód od Teheranu.

Obawy Waszyngtonu

Ze swojej strony Stany Zjednoczone wyraziły swoje zaniepokojenie po tym ogłoszeniu, najprawdopodobniej ich zdaniem na korzyść programu balistycznego Teheranu. Ludzie z Zachodu podejrzewają, że Iran dąży do opracowania bombowców balistycznych dalekiego zasięgu, wykorzystując technologię wystrzeliwania satelitów, zdolnych do przenoszenia ładunków konwencjonalnych lub nuklearnych.

Rozwój irańskich platform startowych w kosmos „Niebezpieczne rozprzestrzenianie się”rzeczniczka Departamentu Stanu, która jednak potwierdziła, że ​​Waszyngton „Życzę wzajemnego zwrotu pełnego poszanowania umowy” 2015 w celu uniemożliwienia Iranowi uzyskania broni jądrowej.

Ogłoszenie czwartkowe pojawia się w trakcie rozmów na temat ratowania porozumienia wiedeńskiego. Został ponownie uruchomiony pod koniec listopada po pięciomiesięcznej przerwie między Teheranem a krajami, które nadal są stronami umowy (Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Rosją, Chinami).

Negocjacje mają na celu przywrócenie porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi, które opuściły w 2018 roku i ponownie nałożyły sankcje na Iran. Stany Zjednoczone pośrednio uczestniczą w negocjacjach.

READ  Kanada: 4 członków muzułmańskiej rodziny zginęło w „z premedytacją” ataku na cysternę
Przeczytaj także Irańska energia jądrowa: Waszyngton widzi „skromne” postępy w negocjacjach

Kontrowersyjny program kosmiczny Iranu

Umowa, ratyfikowana rezolucją 2231 Rady Bezpieczeństwa ONZ, wzywa Teheran do… Niepodejmowania jakiejkolwiek działalności związanej z rakietami balistycznymi przeznaczonymi do przenoszenia ładunków jądrowych, w tym strzelania z wykorzystaniem technologii rakiet balistycznych..

Teheran ogłosił w lutym, że przetestował wyposażoną w niego nową wyrzutnię satelitów ” mocniejszy „ Silnik na paliwo stałe. Według Pentagonu i zdjęć satelitarnych z Centrum Kosmicznego Semnana w połowie czerwca Iran próbował wystrzelić satelitę w kosmos, ale bezskutecznie. Ze swojej strony Teheran zaprzeczył niepowodzeniu startu.

W lutym 2020 r. Iranowi nie udało się umieścić naukowego satelity obserwacyjnego na orbicie, nazwanego Zafar („Zwycięstwo”, po persku). Paryż i Waszyngton potępiły jego wystrzelenie, oskarżając kraj o chęć zwiększenia swoich umiejętności w dziedzinie rakiet balistycznych poprzez wystrzeliwanie satelitów.

Dwa miesiące później, w kwietniu 2020 roku, Gwardia Rewolucyjna, ideologiczna armia Republiki Islamskiej, wystrzeliła swojego pierwszego satelitę. Następnie Stany Zjednoczone uznały, że ten start dowiódł, że program kosmiczny Iranu był przeznaczony do celów wojskowych, a nie komercyjnych.

Teheran podkreślił, że nie zamierza pozyskiwać broni atomowej i podkreśla, że ​​jego programy balistyczne i kosmiczne nie są sprzeczne z Rezolucją 2231.

Przeczytaj także Utrzymanie porozumienia nuklearnego z Iranem jest koniecznością

Świat z AFP