Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Infekcja zwiększa ryzyko zablokowania oczu

Długa lista objawów i skutków ubocznych COVID-19 Czy znów się rozciągniesz? I dotknąć naszych oczu? Mogą. Badanie opublikowane 14 kwietnia w czasopiśmie naukowym wykazało, że pacjenci, którzy zarazili się wirusem Corona, mogą być bardziej narażeni na niedrożność oka, rodzaj udaru. Gamma okulistyka.

Co to jest niedrożność oka? Jakie są przyczyny tego stanu? Czy wnioski z tego badania sprawiają, że powiązanie z Covid-19 jest wiarygodne? 20 minut zwróć uwagę.

Rosnący wskaźnik infekcji

Jeśli naukowcy wciąż próbują rozwikłać tajemnice Korona wirusUdało im się już wykazać, że jest to szczególnie związane ze zwiększonym ryzykiem zablokowania naczyń krwionośnych organizmu. Covid-19 wiąże się z ogólnoustrojowym uszkodzeniem naczyń. Jednak ryzyko dla naczyń krwionośnych siatkówki nie jest w pełni zrozumiałe” – zauważają autorzy badania, zespół naukowców z Kalifornii specjalizujący się w badaniach nad utratą wzroku. Aby podkreślić ryzyko powstania zakrzepów w tętnicy lub żyłach siatkówki – tkance nerwowej w część Tył oka, który odbiera obrazy i wysyła je do mózgu – Naukowcy zebrali dane na temat dużej grupy 432 515 uczestników, którzy zachorowali na COVID-19.

Zgodnie z ich wnioskami, pacjenci z Covid będą mieli większe ryzyko rozwoju niedrożności oka. W ciągu sześciu miesięcy po zakażeniu 65 pacjentów z grupy miało niedrożność żyły siatkówki (RVO). Stosunkowo niska liczba, ale nadal odzwierciedla 54% wzrost wskaźnika infekcji w porównaniu do wskaźnika infekcji w populacji ogólnej z wyłączeniem Covid-19. Odnotowali również 35% wzrost częstości występowania niedrożności tętnicy środkowej siatkówki (CRAO).

rodzaj udaru oka

ale blokada OkoCo to właściwie jest? „OACR jest zwykle spowodowany zatorem. Może to być na przykład fragment skrzepu, który migrował z przedsionka do siatkówki. Skrzep zablokuje wówczas tętnicę centralną i pozbawi siatkówkę tlenu” – opisuje profesor Gilles Renard. Dyrektor naukowy Francuskiego Towarzystwa Medycyny Jamy Ustnej.Okulistyka i były kierownik Katedry Okulistyki w Hôtel-Dieu.W tym możemy powiedzieć, że jest to rodzaj zakrzepu w oku.Oko pierwotnie jest częścią mózgu, a w przypadku niedokrwienia – niewydolność lub ustanie krążenia krwi w okolicy – ​​po kilku minutach dochodzi do uszkodzenia. A gdy widzenie się zmienia, jest ostateczna. W przypadku udaru mózguto ten sam problem: mamy kilka minut na próbę ponownego natlenienia obszaru, a najwyżej kilka godzin na próbę odblokowania zablokowanej tętnicy”. Inny czynnik OACR, „choroba Hortona, charakteryzuje się uszkodzeniem aorty, która dotyczy zarówno tętnicy skroniowej, jak i tętnicy środkowej siatkówki”.

READ  bezpośrednio. Śledź nowy spacer Thomasa Bisqueta w kosmosie

Inne czynniki ryzyka powodują gorączkę głowy „w szczególności Cukrzyca A nadciśnienie tętnicze, które jest również czynnikami ryzyka ostrego rozwoju Covid-19 „podkreśla profesor Renard. Kiedy zaatakowana jest żyła siatkówkowa, „terapia antykoagulacyjna lub nawet interwencja laserowa w obszarach, w których zakłócono krążenie z powodu zablokowania, jesteśmy w stanie ustabilizować rzeczy w wielu pewnych przypadkach” – zapewnia profesor okulistyki.

związek przyczynowy nieustalony

Przyglądając się uważnie wynikom badania z 65 przypadkami niedrożności oczu w takiej grupie, jaką wiarygodność należy nadać tym wnioskom? Zaobserwowane liczby, które są z pewnością wyższe niż w populacji ogólnej, ale wciąż bardzo niskie, mogą być wynikiem przypadku lub znanych czynników ryzyka tych schorzeń. „Na podstawie tak dużej grupy kwestionuję wiarygodność tej przyczyny” – mówi prof. Renard. Wiemy jednak, że Covid-19 jest jak niektórzy Koronawirus szczepionki, są czynnikami krzepnięcia wewnątrznaczyniowego, wyjaśnia. Wniosek, że zakażenie Covid prowadzi do zakrzepicy tętnicy środkowej siatkówki lub żył, nie jest nieprawidłowy”.

Z drugiej strony dodaje: „Nie jest wykluczone, że powiązanie nie jest tak dokładne, jak chcą tego autorzy badania”. Badanie nie pozwala również na udowodnienie, że Covid-19 jest przyczyną tych przypadków niedrożności oczu, przyznają badacze, którzy uważają, że konieczne są szersze badania w tej sprawie.