Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Indie ponownie wyrażają chęć kandydowania

Indie ponownie wyrażają chęć kandydowania

Aurélie Sacchelli, Media365 Opublikowano w sobotę, 14 października 2023 o 19:37

Na marginesie spotkania Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Bombaju premier Indii potwierdził, że jego kraj będzie ubiegał się o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku.

Po Paryżu 2024, Los Angeles 2028, Brisbane 2032… Indie 2036? Nic jeszcze nie zostało zrobione, ale liczący 1,4 miliarda ludzi kraj jest gotowy złożyć wniosek o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w ciągu trzynastu lat. Potwierdził to premier Narendra Modi w sobotę, w przededniu otwarcia 114. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Bombaju. „Indie nie pozostawią kamienia obojętnie, aby w 2036 r. zorganizować w Indiach Igrzyska Olimpijskie. To odwieczne marzenie i aspiracja 1,4 miliarda Hindusów. To marzenie musi zostać zbudowane dzięki Waszej współpracy i wsparciu. Jestem pewien, że Indie będą nadal korzystać ze wsparcia MKOl. Moi przyjaciele, sport to nie sposób na zdobycie medali, ale sposób na zdobycie ludzkich serc.

Indie organizują coraz więcej wydarzeń

Jeśli wydarzenie to nigdy nie przyjmie się we Francji, Indie są obecnie gospodarzem ważnych zawodów sportowych, Pucharu Świata w Krykiecie (sport, który w 2028 r. stanie się dyscypliną olimpijską), a finał zostanie rozegrany na stadionie nazwanym imieniem premiera, 132 -pojemność Stadion Narendra Modi Tysiąc miejsc. Przywódca zauważył również, że w ostatnich latach jego kraj organizował inne ważne wydarzenia sportowe, takie jak Mistrzostwa Świata U-17 w piłce nożnej mężczyzn w 2017 r., dwa ostatnie Puchary Świata w hokeju na trawie mężczyzn oraz tegoroczne Mistrzostwa Świata Kobiet w boksie. Zorganizowanie igrzysk olimpijskich byłoby oczywiście wspaniałym pierwszym krokiem dla Indii. Kraj ten nie może pochwalić się zbyt bogatą historią olimpijską, gdyż w rankingach medalowych Letnich Igrzysk Olimpijskich zajmuje dopiero 56. miejsce.Zdobyła 10 złotych, 9 srebrnych i 16 brązowych medali. W hokeju najwięcej medali zdobyły Indie (12), przed zapasami (7) i strzelectwem (4). W Tokio w 2021 roku Neeraj Chopra został mistrzem olimpijskim w rzucie oszczepem. Na razie do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku nominowane są jeszcze cztery inne kraje: Meksyk, Indonezja, Turcja i Polska.

READ  Senator wzywa Ministra Sportu