Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Imponujące zdjęcia zderzenia z asteroidą Dimorphos

Imponujące zdjęcia zderzenia z asteroidą Dimorphos

Jeśli nadal trzeba poczekać od kilku dni do kilku tygodni, zanim naukowcy będą mogli potwierdzić, że tor asteroidy rzeczywiście się zmienił. Astronomowie na całym świecie odkryli we wtorek pierwsze zdjęcia kolizji, twierdząc, że dotknęły ich ogromne obłoki gruzu, które mają nadzieję zapowiedzieć udane odchylenie.

Na obrazach wykrytych przez teleskopy naziemne i włoskiego satelitę LICIACube na pokładzie misji Dart widzimy błysk wywołany wyrzuceniem materii i pyłu pod wpływem uderzenia sondy. Z tej kolumny „możemy zacząć szacować gęstość materiału na powierzchni” – mówi Antonella Barocci z Laboratorium Lycia w Obserwatorium Meudon w Paryżu.

„Im więcej materiału wydostajemy, tym bardziej odbiegamy”

„Wszyscy byliśmy pod wrażeniem skali wydarzenia. Wyrządziliśmy wiele szkód Demorphos” – podekscytowany Patrick Michel, główny badacz misji European Hera, który będzie podążał śladami Darta w 2024 roku. niesamowita ilość wyrzuconego materiału”, według astrofizyka. W tym przypadku Larry Dino, główny badacz Teleskopu Atlas z siedzibą w Afryce Południowej i dowódca z Hawajów, rozwija „drobny pył, który wystrzeliwuje szybciej niż prędkość asteroidy”.

Ilość materii strzępionej z ciała – zwana pociskami – jest istotna, bo to właśnie ten dynamiczny, pęd pędu musi pełnić rolę motywu. Aby ostatecznie zmodyfikować trajektorię orbity Demorphos wokół większej „rodzicielskiej” asteroidy, Didymos.

READ  Od startu do pierwszych obrazów, opowiadamy o czterech etapach, które czekają na misję kosmiczną