Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Humanitarna podróż do Polski taxis des étoiles

Taxis des Etoiles z siedzibą w Lannemezan dostarczyło karawanę humanitarną dla ukraińskich uchodźców w Polsce. Po powrocie odesłali uchodźców z powrotem do Francji.

Trzy ciężarówki Taxis des Etoiles de Lannemezan przejechały ponad 5000 kilometrów, aby przekazać datki na granicę z Ukrainą.

W Polsce kierowcy przekazują datki. Jackie Herbot, dyrektor Taxis des Etoiles, cieszy się: „Zostaliśmy tak dobrze przyjęci. Ludzie czekali na datki i naprawdę ich potrzebowali. Organizacja była doskonała”.

Jego firma przekazała kompresy, nosze i żywność. „Na miejscu zdaliśmy sobie sprawę, jak ważne są pieluchy dla osób starszych. Będziemy musieli o tym pomyśleć w przyszłości” – dodaje kierownik. Darowizny wyruszyły następnego dnia w specjalnie wynajętej ciężarówce, jadącej na fronty konfliktu na Ukrainie.

Bezkompromisowa solidarność

Kierowcy na tym nie poprzestali. Po zwróceniu datków wyjechali do przemyskiego obozu dla uchodźców w „dawnej hali supermarketu”, jeszcze w Polsce.

„Polski tłumacz, który był z nami, pozwolił nam otworzyć wszystkie drzwi, obniżyć granice językowe. Przewieźliśmy dziesięciu uchodźców, w tym dwóch wyładowanych w Dijon, sześciu w Tuluzie i walizkę” – mówi Jackie Harbut.

Ale to nie była tylko walizka. Wewnątrz bardzo potrzebne leczenie raka dla uchodźcy w Niemczech.

„Bardzo wzruszająca” scena według Jackie Herbot, która również przyjęła dwoje uchodźców, matkę i córkę, w Lanemisan.

zacząć nowe życie

„Uczą się języka i chcą pracować, aby wysyłać pieniądze swoim bliskim. To dla nich początek nowego życia” – mówi. Dodaje, że chce nadal pośrednio pomagać w przekazywaniu darowizn i pożyczy „jednego lub dwóch” toulskiemu stowarzyszeniu „Une violette pour l’Ukraine”, które odchodzi w najbliższą niedzielę.

READ  Podgląd FaceTime na iOS 15, macOS Monterey… i w Internecie