Podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich, zaplanowanych odpowiednio od 26 lipca do 11 sierpnia i od 28 sierpnia do 8 września 2024 roku, na ulicach stolicy ma pojawić się 16 milionów turystów. Groźba znacznego rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą płciową mocno ciąży na partii.
Chlamydia, rzeżączka, kiła… Nieproszeni goście mogą zakłócić imprezę. Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024, którego otwarcie zaplanowano na pięć miesięcy od 26 lipca. Te choroby przenoszone drogą płciową (STI) rozprzestrzeniają się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia. Statystycznie częściej kontakty odbywają się podczas dużych zgromadzeń: koncertów, festiwali czy… Igrzysk Olimpijskich.
W 2021 roku, przed Igrzyskami w Tokio,… Władze japońskie ds. zdrowia były zaniepokojone O silnym rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą płciową, „których częstość występowania nie zmniejszyła się w porównaniu z sytuacją przed początkiem epidemii”. Zauważyli, że „istnieje ryzyko importu i rozprzestrzeniania się” wirusa HIV, nawet jeśli „jest prawdopodobne, że przypadki zostaną wykryte dopiero po” igrzyskach olimpijskich.
Inny Zostań Działania prowadzone po Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 r. uwydatniły to zjawisko. „Odsetek osób z objawami lub o znanym kontakcie z infekcją przenoszoną drogą płciową był najwyższy podczas igrzysk” – wzrost o około 29%.
Zaniepokojony niebezpieczeństwem, jakie ta infekcja może stanowić dla francuskich systemów opieki zdrowotnej, Dominique Costaliola, epidemiolog i specjalista ds. HIV, wydał ostrzeżenie w styczniu ubiegłego roku. W recenzji Inserm.
„Oczekuje się wielu osób i spodziewamy się kontaktu między tymi osobami, w tym kontaktów seksualnych” – wyjaśniła BFMTV.com. „Ryzyko to zwiększa rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych drogą płciową w tym okresie”.
Eksperci, z którymi skontaktowała się BFMTV.com, omawiają przede wszystkim rozprzestrzenianie się „klasycznych” chorób przenoszonych drogą płciową: chlamydii, rzeżączki, kiły i HIV. Zakażenie, którego rozprzestrzenianie się już zaczęło wzrastać na całym świecie i we Francji.
„Wyzwanie” na miarę 16 milionów niewiadomych
Oczekuje się, że tego lata podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich do stolicy zjedzie 16 milionów turystów z całego świata. Mechanicznie, biorąc pod uwagę liczbę uczestników, ale także świąteczną atmosferę imprezy organizowanej w środku lata, liczba infekcji niewątpliwie będzie rosła. Ale docenienie tego obejmuje wszystko, co składa się na zagadkę.
„Pomiar wzrostu liczby przypadków chorób przenoszonych drogą płciową podczas ważnych wydarzeń, takich jak igrzyska olimpijskie, jest prawdziwym wyzwaniem” – wyjaśniają służby WHO BFMTV.com.
Istnieje kilka elementów utrudniających pomiar. Główny powód: brak wyraźnych objawów u wielu zakażonych osób. Światowa Organizacja Zdrowia dodaje kolejny problem, polegający na tym, że „objawy te mogą pojawić się dopiero po (odwiedzającym grę, przyp. red.) powrocie do kraju pochodzenia”.
Zatem wzrost może nastąpić, ale pozostanie niewidoczny przez pewien czas. Miało to miejsce na przykład w pierwszych tygodniach pandemii Covid-19, kiedy brak dostępu do testów utrudniał śledzenie liczby przypadków.
Ze swojej strony francuski organ ds. zdrowia publicznego nie spodziewa się „wzrostu liczby przypadków chorób przenoszonych drogą płciową w okresie igrzysk olimpijskich lub paraolimpijskich”. Organizacja wspomniała jednak o „diagnozach”, a nie o „infekcjach” – jest to nieznana liczba, która mogła nie zostać wykryta podczas przejazdu przez Paryż.
Test na służbę zdrowia?
Niezależnie od tego, czy jest to fala, fala czy tsunami, problem wymaga zapobiegania i gotowości. „W terenie będziemy musieli przygotować się na możliwość zwiększenia liczby recept wypisywanych w nagłych przypadkach na leczenie po ekspozycji na HIV lub badania na choroby przenoszone drogą płciową” – ostrzega Domenic Costaliola. „Będzie to miało wpływ na służby ratunkowe”.
Służba zdrowia w Ile-de-France już spodziewa się okresu letniego, który będzie bardziej napięty niż zwykle. Regionalna agencja zdrowia planuje „wzmocnić siłę roboczą bez nadmiernego jej obciążania”. Stresy, które będą wynikać ze wszystkich chorób i urazów, a nie konkretnie chorób przenoszonych drogą płciową.
Ale zapobieganie działa lepiej niż leczenie. W tym sensie „W tym okresie francuskie Ministerstwo Zdrowia publicznego kontynuuje wysiłki na rzecz promowania zdrowia seksualnego: trwają już aktywne prace nad wydaniem specjalistycznych broszur”. Agencja zdrowia planuje przedseryjną kampanię uświadamiającą, która odbędzie się w dniach 3–9 czerwca podczas Tygodnia Zdrowia Seksualnego.
Ponad 200 000 prezerwatyw dla sportowców
Aby uniknąć uszkodzenia zabawek: Wychodź pod osłoną. To motto organizatorów Paryża 2024. Jeśli nie pracują nad kwestią zdrowia seksualnego ogółu społeczeństwa, to martwią się kwestią delegacji zaproszonych tego lata.
Planowane są kampanie profilaktyczne skierowane do sportowców. „Dostarczymy różnego rodzaju urządzenia ochronne: prezerwatywy dla mężczyzn i kobiet, z lateksem lub bez, a także koferdamy doustne” – powiedzieli Laurent Dallard, dyrektor ds. profilaktyki w Paryżu i Philippe Le Fan, „dyrektor medyczny” Paryża 2024 . Rozdanych zostanie ponad 200 000 prezerwatyw.
„Jesteśmy zaniepokojeni tym powracającym tematem. Obserwuje się wzrost rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą płciową wśród ludności – w tym wśród sportowców -” – ubolewali.
Środki ostrożności tak, ale bez drastycznych zmian. Igrzyska w Paryżu nie zapowiadają się na najgorętsze. W 2016 r., w obliczu epidemii wirusa Zika, Światowa Organizacja Zdrowia zachęca turystów Uprawiać bezpieczny seks jedynie po powrocie do domu… lub nawet „powstrzymywać się od wszelkich stosunków seksualnych przez co najmniej osiem tygodni”.
Najczesciej czytane
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!