Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ocean wody znika co miesiąc w Mgławicy Oriona… by znów powrócić do normalności!

Ocean wody znika co miesiąc w Mgławicy Oriona… by znów powrócić do normalności!

Dyski protoplanetarne to burzliwe obszary naszego wszechświata. Następuje tam wiele zderzeń, w wyniku których powstają układy planetarne. Dzisiaj Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba mówi nam, że istnieje również powszechny proces niszczenia i powstawania wody.

Mgławica Oriona jest jedną z najbardziej znanych, ponieważ można ją zobaczyć gołym okiem, gdy nasze niebo jest bardzo ciemne. Jest w stronę tej mgławicy Naukowcy astronomiiNaukowcy astronomii – w tym francuskie zespoły z kilku uniwersytetów, CNRS i CNES – wskazały na Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST): dysk protoplanetarny o nazwie D 203-506 znajdujący się w sercu tej mgławicy. Wszystko z myślą o konkretnym pomyśle: czy woda powstająca w takich inkubatorach układów planetarnych może zostać zniszczona w pewnym momencie historii, a następnie wkrótce potem uformować się ponownie?

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba śledzi charakterystykę emisji tego procesu

Rzeczywiście jest to scenariusz, jaki badacze wyobrażają sobie dla naszego Układu Słonecznego. Woda powstała na długo przed narodzinami, a następnie zniknęła, po czym pojawiła się ponownie, gdy nasze słońce było jeszcze bardzo młode. Dzisiejsze obserwacje wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba potwierdzają to. Tak jednak dzieje się w dysku protoplanetarnym D 203-506 AD Mgławica OrionaMgławica Oriona.

Brakujące ogniwo wody odkryto ponad 1000 lat świetlnych od Ziemi

W całość gra ponad 1000 osób Rok świetlnyRok świetlny Z naszej ziemi, po części dzięki projektprojekt Astronomom udało się rzucić światło na to zjawisko. Kiedy promieniowanie ultrafioletowyultrafioletowy (promienie ultrafioletowe) emitowane przez gwiazdygwiazdy Ogromne niszczy A mieszaninamieszanina Woda (godz2O), uwalniana jest cząsteczka hydroksylowa (OH). Obraca się niesamowicie i emanuje samodzielnie FotonyFotony W'PodczerwieńPodczerwień Średni, jeden Długość faliDługość fali Schwytany przez JWST. Dziś badacze są już w stanie oszacować, ile wody ulega w ten sposób zniszczeniu: tyle, ile wynosi obwód Ziemi w każdym miesiącu.

READ  10 głównych powodów „kręcenia się w głowie”

Woda znika, ale pojawia się ponownie

Ponadto obrazy – tym razem w podczerwieni – wciąż przesyłane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, ujawniają, w jaki sposób hydroksyl jest również wytwarzany w dużych ilościach przezTlenTlen Atomowy (O) iwodórwodór (H2). Jednakże hydroksyl jest niezbędnym pierwiastkiem w tworzeniu wody… wystarczającym, aby zakończyć pętlę niszczenia/tworzenia wody w Mgławicy Oriona. Rozważmy poważniej, że część wody w naszych oceanach doświadczyła tej samej przygody.