Hiszpańska spółka kolejowa kupiła polską grupę Solaris, specjalizującą się w autobusach miejskich
Hiszpański gigant kolejowy CAF został nowym właścicielem Solaris, polskiej firmy specjalizującej się w projektowaniu i produkcji autobusów miejskich. Od 2011 roku grupa rodzinna inwestuje w autobus elektryczny. Rynek reprezentuje już 10% swojej działalności.
Hiszpańska firma produkująca wyposażenie kolei CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles) nabyła 100% kapitału zakładowego Solaris, polskiego producenta autobusów elektrycznych. Porozumienia, które zapewnią Grupie CAF i Solarisowi Pozycja lidera „W zakresie innowacyjnych rozwiązań” – stwierdził Solaris w oświadczeniu.
Jednakże zgodnie z wcześniej osiągniętym porozumieniem z Polski Fundusz Rozwoju (PFR), polska spółka państwowa, CAF będzie musiała w ciągu kilku tygodni sprzedać tej ostatniej 35% kapitału Solarisa.
„Inwestycja CAF w Solaris potwierdza nasze zaangażowanie w wizję rentownego wzrostu i otwiera przed nami nowe strategiczne rynki” – powiedział Andres Arizcorreta, prezes iberyjskiego giganta kolejowego, po ogłoszeniu przejęcia, w tym za nieujawnioną kwotę.
trudna decyzja
Zatrudniając obecnie w Polsce ponad 2500 osób, Solaris to firma powstała w 1996 roku na zachodzie kraju, która na przestrzeni lat stała się ważnym graczem na rynku autobusów miejskich, nie tylko na rodzimym rynku, ale także w całej Europie – 10% swojej sprzedaży Obejmujący rynek autobusów elektrycznych na Starym Kontynencie.
W sumie ponad 17 000 autobusów opuściło jej fabryki i kursuje po trasach ponad 30 krajów. Od 2009 roku firma produkuje także tramwaje, które jeżdżą specjalnie na terenie Polski i Niemiec. W 2017 roku Solaris utworzył także spółkę joint venture ze szwajcarską firmą Stadler, specjalizującą się w produkcji tramwajów.
Sprzedaż Solarisa nie była dla mnie i mojej rodziny łatwą decyzją – odpowiada Solange Olszewska, współzałożycielka grupy. „Ponad 20 lat temu wraz z mężem założyliśmy firmę” – dodała. Następnie kontynuował: „Jednak wiem, że pozostawię firmę w dobrych rękach. Grupa CAF będzie w dalszym ciągu wdrażać najlepsze praktyki marki Solaris i pozwalać na jej dalszy rozwój.
Polska: Nie do utrzymania cel, jakim jest wyprodukowanie miliona samochodów elektrycznych
Zemsta Toma Kciuka
Przypominamy, że Solaris wypuścił na rynek swój pierwszy autobus elektryczny w 2011 roku. Było to ryzyko nierozsądne, a część krytyków wówczas nawet otwarcie go wyśmiewała. Firma oczekuje, że będą to pojazdy niskoemisyjne Do 30% rynku Dla europejskiego autobusu w ciągu najbliższych trzech, czterech lat. Słodka zemsta za firmę, która powstała kilka lat po upadku bloku sowieckiego.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy