Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Hiszpania sprzeciwia się przekazaniu rodzinie ciała byłego prezydenta Angoli Jose Eduardo dos Santosa

Hiszpania sprzeciwia się przekazaniu rodzinie ciała byłego prezydenta Angoli Jose Eduardo dos Santosa

W piątek 15 lipca hiszpańskie sądownictwo sprzeciwiło się przekazaniu zwłok rodzinie byłego prezydenta Angoli Jose Eduardo dos Santosa, który zmarł 8 lipca w Barcelonie, w terminie dodatkowych analiz przy sekcji zwłok i identyfikacji zwłok . „członkowie rodziny)” Kto dostarcza szczątki.

The Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości Katalonii „Nie zgadzam się na udostępnienie rodzinie ciała byłego prezydenta Angoli Dos Santos”ogłosił w krótkim komunikacie prasowym.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Umiera były prezydent Angoli Jose Eduardo dos Santos

„Chociaż wstępny raport z sekcji zwłok wskazuje, że śmierć pana dos Santosa była naturalna, sędzia zgodził się przeprowadzić dodatkowe analizy, biorąc pod uwagę, że złożono skargę dotyczącą potencjalnych zagrożeń dla tej osoby”.kontynuuje komunikat prasowy.

Jedna z jego córek, Chezy dos Santos, złożyła skargę w Hiszpanii na kilka dni przed śmiercią ojca za „usiłowanie zabójstwa”. Oskarża osobistego lekarza jej ojca i jego ostatniej żony, Anny Paoli, o odpowiedzialność za jej pogarszający się stan zdrowia. To ona również poprosiła o autopsję i zadecydowała o śmierci ojca „podejrzany”.

Sprzeciwia się także zwróceniu ciała ojca do Angoli. życzenie „Być pochowanym w odosobnieniu w Hiszpanii”Gdzie mieszka od 2019 roku, a nie w swoim kraju „Pogrzeb państwowy może być w interesie obecnego rządu” Prezydent Joao Lourenço, według oświadczenia jego prawnika.

Potrzebna nowa analityka

Wstępne wyniki autopsji wykazały, że: „naturalna śmierć”z problemami„niewydolność serca” Oparte na Zapalenie płucWedług źródła zaznajomionego z tą sprawą.

Ale sąd ostrzegł, że ciało nie zostanie wydane „Przed uzyskaniem wyników wymaganych analiz i do czasu identyfikacji osoby lub członków rodziny, do których zostanie dostarczone ciało”. „Sędzia uważa, że ​​śledztwo ma pierwszeństwo przed prawem najbliższej rodziny do odzyskania ciała”.Dodała, że ​​Instytut Sprawiedliwości formalnie zażądał zachowania ciała.

READ  Światowa Organizacja Zdrowia spodziewa się wznowienia epidemii w Europie latem tego roku

Jose Eduardo dos Santos, który prowadził Angolę z żelazną pięścią w latach 1979-2017, zmarł w wieku 79 lat w klinice w Barcelonie, gdzie został zabrany do szpitala po zatrzymaniu akcji serca, 23 czerwca. Jego umieszczenie na oddziale intensywnej terapii ujawniło silne napięcia istniejące w rodzinie dos Santos, szczególnie między jego ostatnią żoną, Aną Paolą, a 44-letnią córką Chise dos Santos.

Dolphin dos Santos, João Lourenço, był zaskoczony, że zaraz po dojściu do władzy rozpoczął masową kampanię przeciwko korupcji, wymierzoną w rodzinę swojego poprzednika.

Świat z AFP