Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Grupa migrantów utknęła na granicy polsko-białoruskiej

Przez Le Figaro z AFP

wysłane

Ta zawartość jest niedostępna.

polska granica. Wojtek Radwański

Grupa migrantów, w tym kobiety i dzieci, utknęła na granicy polsko-białoruskiej, a polska straż graniczna została w poniedziałek oskarżona przez aktywistów o niewpuszczanie migrantów do ubiegania się o azyl w Polsce.

Przez cztery dni grupa była zmuszona do obozowania w lesie w pobliżu Białowieży, u podnóża metalowego ogrodzenia granicznego wzniesionego przez polski rząd nacjonalistyczny, aby zapobiec nielegalnemu przekraczaniu granicy.

Ta zawartość jest niedostępna.

W oświadczeniu rzecznik Straży Granicznej powiedział:Około 20-30 osób„na stojąco”Poza jurysdykcją„Polska.”W związku z tym, jeżeli zamiarem tych osób jest poszukiwanie ochrony w Polsce, nie jest możliwe żadne działanie administracyjne, w tym przyjęcie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej.– powiedziała Katarzyna Zdanowicz.

Według działaczy na miejscu, grupa na granicy obejmuje osoby z Syrii, Iraku i Konga oraz 11 dzieci.

Ze swojej strony Grupa Granica, organizacja pozarządowa udzielająca pomocy medycznej i prawnej migrantom na granicy polsko-białoruskiej, utrzymuje, że migranci faktycznie znajdują się na terytorium Polski, mimo że nie przekroczyli ogrodzenia.

Aktywiści powiedzieli, że migrantom nie pozwolono wrócić na Białoruś, ponieważ tamtejsza straż graniczna groziła im psami, a co najmniej dwóch członków grupy powiedziało, że zostali pobici lub zranieni przez białoruskie władze.

Polscy strażnicy bezskutecznie apelowali do strony białoruskiej o pomoc i wsparcie dla migrantów.

Ta zawartość jest niedostępna.

Wysłali tylko jedną osobę, aby udokumentowała sytuację, oczywiście z zamiarem wykorzystania jej do własnej propagandy„, wskazuje polska informacja prasowa.

W sobotę interweniowało biuro polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, mówiąc: „Pilna prośba o informacjeOdnośnie statusu tych migrantów.

READ  Renesans energetyki jądrowej widziany z Włoch i Polski