Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Grupa Dwudziestu spotka się w Rzymie, czy będzie w stanie przekonać się o klimacie?

Opublikowano w sobotę, 30 października 2021 o 12:23

Przywódcy G20 z największych gospodarek świata rozpoczęli w sobotę dwudniowe spotkanie w Rzymie, a jednym z wyzwań będzie próba osiągnięcia jasnych zobowiązań klimatycznych, tuż przed COP26 w Glasgow w Szkocji.

„Musimy być bardziej ambitni” w kwestii klimatu, powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, odnosząc się do „dwóch równoległych debat: musimy poprawić nasze wspólne ambicje na szczeblu G-20, realizować cele neutralności klimatycznej (. ) i jakie są konkretne cele ?

„Następne kilka godzin będzie ważne dla rozwiązania kwestii, które pozostają otwarte” – powiedział przed otwarciem dyskusji w Rzymie, przyznając, że kwestia jest szczególnie trudna „dla niektórych krajów uzależnionych od węgla”. „Trudno to zaakceptować. Będziemy mieli ciężkie czasy i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby przekonać kraje, które wciąż się wahają”.

Dzień wcześniej sekretarz generalny ONZ António Guterres ponownie zaalarmował o niebezpieczeństwach „katastrofy klimatycznej” i wskazał na „szczególną odpowiedzialność” krajów G20 – tej grupy, do której należy m.in. Państwa, reprezentujące Unię Europejską, a także Chiny, Rosję i Indie, mają największy udział w globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Szefowie państw i rządów wyjadą już do Glasgow (Szkocja, Wielka Brytania) po zakończeniu spotkania G20 w niedzielę w Rzymie. Jednak ich zdolność do uzgodnienia w ten weekend silnych zobowiązań klimatycznych nie jest gwarantowana.

Dyskusje komplikuje nieobecność dwóch głównych graczy w Rzymie: chińskich prezydentów Xi Jinpinga i rosyjskich prezydentów Władimira Putina, którzy uczestniczyli w G-20 tylko przez wideokonferencję.

Ważną kwestią jest gotowość największych światowych gospodarek do zaangażowania się w pozbywanie się węgla.

Chiny, wraz z wieloma krajami wschodzącymi, pozostają w dużym stopniu uzależnione od tego paliwa kopalnego emitującego dwutlenek węgla, szczególnie w przypadku zasilania elektrowni w obecnym kontekście kryzysu energetycznego.

READ  Paris Saint-Germain, Real Madryt - Mercato: Wiemy, dlaczego Emir Kataru jest w Madrycie

– Irańska energetyka jądrowa, Afryka i rybołówstwo –

Oczekuje się, że w sobotę tysiące ludzi przybędzie do Rzymu, aby wziąć udział w kilku demonstracjach (związki, skrajna lewica, piątki dla przyszłości). Zmobilizowano ponad 5 tys. policjantów, strzelców i żołnierzy, włoska stolica będzie stale transportowana helikopterami i dronami, a teren, na którym „ufortyfikowany” jest szczyt, został „ufortyfikowany”.

Przywódcy korzystają również z powrotu twarzą w twarz na duże międzynarodowe spotkanie po raz pierwszy od początku pandemii, aby zwiększyć liczbę spotkań małych komisji.

Prezydenci USA Joe Biden, prezydenci Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson mają przedyskutować w szczególności w sobotę po południu wznowienie negocjacji nuklearnych z Iranem.

Urzędnik Białego Domu powiedział, że oczekuje od tego spotkania oświadczenia, które wyśle ​​sygnał „jedności” tych czterech krajów w tej sprawie, „ale także utoruje drogę temu, co uważamy za drogę naprzód”.

Następnie Emmanuel Macron zgromadzi dziesiątki szefów państw i rządów Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej, aby omówić partnerstwa między dwoma kontynentami.

Podczas gdy między Paryżem a Londynem szaleje między Paryżem a Londynem o prawa do połowów w kanale, francuski prezydent Boris Johnson również spotka się twarzą w twarz w niedzielny poranek. Ten ostatni powiedział w sobotę, że „nie wyklucza” uruchomienia po raz pierwszy narzędzia rozstrzygania sporów przewidzianego w porozumieniach pobrexitowych z Unią Europejską.

Prezydent Argentyny Alberto Fernandez ma w sobotę przedyskutować swój dług z kilkoma przywódcami europejskimi, a następnie z dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą.

Mówiąc szerzej, długi najbiedniejszych krajów lub wysiłki na rzecz uodpornienia planety na Covid-19 są na porządku dziennym dyskusji G-20 w Rzymie.

Na niedzielnej liście znalazły się niedobory i narastające problemy w globalnym łańcuchu dostaw, które grożą wyhamowaniem tempa ożywienia gospodarczego.

Jedyną pewną rzeczą w namacalnych postępach tego szczytu i umiarkowanych ambicjach są podatki: G-20 musi już ratyfikować na najwyższym szczeblu politycznym globalny minimalny podatek w wysokości 15% od międzynarodowych korporacji.

READ  Stany Zjednoczone i ich sojusznicy trzymają Rosję z dala od handlu międzynarodowego

Wyzwaniem jest teraz wdrożenie tego systemu w każdym kraju, co zmniejszy możliwości optymalizacji podatkowej dla międzynarodowych firm i przyniesie 150 miliardów euro dodatkowych przychodów. Deklarowanym celem jest rok 2023.