Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Greccy specjaliści od turystyki piją w dobrym sezonie

„Sześćdziesiąt yamów! Miłego sezonu turystycznego” – powiedział Nikephoros Karivilakis, podnosząc kieliszek Cycadii, mocnego tradycyjnego kreteńskiego alkoholu, w sobotę, dzień po ponownym otwarciu Grecji dla turystów.

Właściciel baru na plaży, stawiając stopy na miękkich, dziewiczych piaskach Valsarna na północno-zachodniej Krecie, mówi, że jest „pełen nadziei”. „Wszystko będzie dobrze i będziemy żyć finansowo” – powiedział. „Mam bardzo pozytywne wiadomości od hotelarzy. Ludzie w końcu muszą wyjść i urządzić przyjęcie”.

Grecja oficjalnie otworzyła sezon turystyczny w piątek, mając nadzieję, że prześcignie swoich głównych europejskich sąsiadów w wyścigu turystycznym, kluczowym sektorze jej gospodarki, który czerpie prawie jedną czwartą swojego PKB z turystyki.

Greckie władze zakładają, że jasne słońce i turkusowe wody w Grecji przyciągną turystów i organizatorów wycieczek po miesiącach powstrzymywania z powodu pandemii koronawirusa.

„Czuję się taki wyzwolony” – mówi Martin Jarosch, polski turysta, cieszący się turkusowymi wodami z żoną i dzieckiem.

Ale na początku sezonu na rozległej plaży Falasarna jest niewielu zagranicznych turystów. Przed globalną pandemią słynął z tłumów i imprez na plaży, które ze względu na ograniczenia zdrowotne nie będą możliwe po tym lecie.

– „Ucieczka przed godziną policyjną” –

„Najtrudniejszym w zeszłym roku była godzina policyjna wprowadzona w środku sezonu” – powiedział Nikiforos Karivilakis. „Musieliśmy całkowicie zamknąć bar o 23:00, kiedy impreza trwała w najlepsze” – mówi.

Dlatego „mamy nadzieję, że tym razem przetrwamy i stopniowo znosimy wszelkie ograniczenia”.

„Tu było naprawdę ciężko w interesach” – mówi Michaela Rayborn, która zbiera muszle do rzemiosła, które sprzedaje turystom. „Ubiegły rok był najtrudniejszym sezonem na Krecie od 12 lat i obawiam się, że tak samo będzie w tym roku”.

Według Greckiej Federacji Turystycznej w Grecji wpływy z turystyki spadły z 18 mld euro do 4,28 mld euro w latach 2019-2020, kiedy frekwencja spadła o 76,5%.

READ  Firmy muszą płacić za szkody w środowisku, mówi Europejski Trybunał Obrachunkowy

„Naszym celem jest osiągnięcie w tym roku połowy przychodów z 2019 roku” – powiedział Michalis Flatakis, prezes Federacji Biur Podróży na Krecie.

Około 60 km dalej burmistrz Chanii, drugiego co do wielkości miasta na Krecie, „ma nadzieję, że ten sezon pokryje straty z poprzedniego sezonu”. „Mamy również nadzieję, że ograniczenia na całym świecie zostaną złagodzone w trakcie sezonu” – powiedział kanclerz AFP.

Ponieważ w Europie nadal obowiązują ograniczenia dotyczące podróżowania, greccy dostawcy zakwaterowania nie spodziewają się, że duża liczba turystów przyjedzie przed końcem czerwca lub na początku lipca.

W Valsarna, czekając na przybycie dużej liczby turystów, miejscowi są zajęci latem przestawianiem parasoli i leżaków.

Ale „dopóki jest niejasność co do zasad obowiązujących w każdym kraju (…) turyści nie będą rezerwować wakacji” – ocenia Gregory Tacios, prezes Stowarzyszenia Hotelarzy.

– „Trudny, ale pozytywny sezon” –

W wiosce rybackiej Bali, niedaleko Rethymnos, „w końcu zaczynają się rezerwacje, a wiele z nich pochodzi z odwołań, które zostały odwołane w zeszłym roku, ale są też nowe rezerwacje” – mówi Konstantinos Coratoras, właściciel hotelu.

Przewiduje „trudny, ale pozytywny sezon w końcu, bo ludzie w końcu chcą podróżować. Dbamy o bezpieczeństwo, używamy masek i środków dezynfekujących, a tego lata wszystko będzie dobrze”.

W pobliżu właściciel sklepu z pamiątkami Elias Karahalios spodziewa się co najmniej 20% wzrostu swoich dochodów w 2020 r. Ale „jeśli szczepionki będą szybsze, możemy już mieć brytyjskich turystów” – ubolewa.

Wielka Brytania postanowiła utrzymać obowiązkową kwarantannę po powrocie z Grecji. Jedna czwarta populacji Grecji została zaszczepiona, ale codziennie odnotowuje się ponad 2000 przypadków infekcji, większość z nich w Atenach.