Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Giganci zbrojeń, którzy przetrwali kryzys gospodarczy spowodowany Covid-19

Światowi giganci zbrojeniowi zostali w zeszłym roku w dużej mierze oszczędzeni przed skutkami kryzysu gospodarczego wywołanego przez Covid-19, a sprzedaż gwałtownie wzrosła już szósty rok z rzędu.

Sprzedaż 100 największych grup w sektorze obronnym w 2020 roku osiągnęła nowy rekord 531 miliardów dolarów (470 miliardów euro), z czego ponad połowa była przez firmy amerykańskie, Według raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (Sipri) Wysłano w poniedziałek, 6 grudnia.

Stanowi to wzrost o 1,3% w ciągu roku w sprzedaży broni i usług wojskowych, podczas gdy w tym samym czasie światowa gospodarka spadła o ponad 3%, zauważa Szwedzka Organizacja Badawcza, której praca jest punktem odniesienia w tej dziedzinie.

Według Sipri sprzedaż 100 największych grup uzbrojenia stale rośnie od 2015 roku, przy ogólnym wzroście o 17%. Jednak wzrost w 2020 r. był słabszy niż w 2019 r., kiedy w pierwszej setce sprzedaż wzrosła o 6,7%.

Lockheed Martin umacnia swoją pierwszą pozycję

Bez firm rosyjskich (−6,5% sprzedaży) I francuski (7,7%) inne duże kraje odnotowały w zeszłym roku wzrost swoich dużych firm. Pięciu amerykańskich gigantów Po raz kolejny monopolizując szczyt światowego rankingu : Lockheed Martin (samolot myśliwski, pociski F-35 itp.) umocnił swoją wiodącą pozycję z 58,2 miliardami dolarów sprzedaży broni, wyprzedzając Raytheon Technologies, drugą nową firmę po dużej fuzji, a następnie Boeinga, Northrop Grumman i General Dynamics. Brytyjska BAE Systems jest pierwszą europejską firmą (6NS) z Airbusem (11NS). chińskie Norinco (7NSAwika (8 .)NS) i ECCC (9NS) i amerykański L3Harris (10NSZaokrąglenie pierwszej dziesiątki miejsc.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Rafale w Zjednoczonych Emiratach Arabskich: Trzynaście lat negocjacji o kontrakt płytowy

Zdaniem instytutu dobrą odporność dużych firm na trudną sytuację gospodarczą w 2020 roku tłumaczy się w szczególności polityką wsparcia budżetowego podjętą w obliczu epidemii i skutków blokady. sektor „Był w dużej mierze chroniony przez ciągłe zapotrzebowanie rządów na sprzęt wojskowy”Sipri potwierdza. Rynek zbrojeniowy, który charakteryzuje się zamówieniami rozłożonymi na kilka lat, jest też mniej wrażliwy na wahania koniunktury.

READ  Kontrolowany przez Rosję Mariupol, „To wyzwolenie jest sukcesem”, sędzia Władimir Putin

Ale przemysł obronny nie był całkowicie odporny na kryzys zdrowotny, zwłaszcza po stronie przemysłowej. „W wielu przypadkach środki podjęte w celu powstrzymania wirusa zakłóciły łańcuchy dostaw i opóźniły dostawy”.Notatki Sipri. Raport przytacza więc przypadek Thalesa, wiodącej francuskiej firmy – z wyłączeniem Airbusa – w rankingu (14NS), co wiąże się z powstrzymaniem 6% spadku wolumenu sprzedaży w 2020 roku.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Francja potwierdza sprzedaż broni do Europy

Problemy z zaopatrzeniem logistycznym podwoiły się w 2021 roku, „Niewykluczone, że trudności te znajdują odzwierciedlenie w ich sprzedaży”. W tym roku Lockheed Martin planuje na przykład powołać się na francuską agencję informacyjną (AFP) Lucy Perrod-Sudro, która jest odpowiedzialna za monitorowanie wydatków wojskowych w Sybrii.

Awans przez Chiny

Za 41 firmami amerykańskimi w pierwszej setce i ich 54% udziałem, 26 europejskich firm odpowiadało za 21% całkowitej sprzedaży. Za nimi plasują się Chiny (13% całości, z pięcioma firmami) i Rosja (5%, dziewięć firm). Licząc kraje europejskie oddzielnie, Chiny są na drugim miejscu, a Wielka Brytania na trzecim (siedem firm, 7,1%), przed Rosją (9 firm, 5%) i Francją (6 firm, 4,7%).

„Postęp Chin jako głównego producenta broni był napędzany pragnieniem stania się bardziej samowystarczalnym w produkcji i ambitnymi programami modernizacyjnymi”. swoich armii, twierdzi Sibri.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów USA twierdzą, że Chiny przyspieszają program broni jądrowej

W około piętnastu innych krajach znajdują się firmy, które znajdują się w pierwszej setce światowej: Japonia (5), Niemcy i Korea Południowa (4), Izrael i Indie (3), Włochy (2) oraz Kanada, Singapur, Turcja, Szwecja , Polska, Hiszpania, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie (1).

Wiele grup, które również prowadzą działalność cywilną, takich jak Boeing czy Airbus, notuje jedynie sprzedaż wojskową Sipri.

READ  Mołdawia wstrzymuje oddech

Świat z AFP