19 czerwca Frederic Petit został ponownie wybrany na posła 7. Dzielnicy Francuskiego Życia za Granicą, uzyskując większość prezydencką. Międzynarodowa redakcja Lepetitjournal.com spotkała się z nim i wypytała go obszernie o jego poprzednią kadencję, wyzwania związane z wojną na Ukrainie, sytuację polityczną na Białorusi, a także przesłała mu pytanie z warszawskiej redakcji o edukację. Przedstawiciel deklaruje się za stworzeniem bonu edukacyjnego i wyjaśnia dlaczego.
Dla przypomnienia podczas wywiadu z lepetitjournal.com/varsovie, w czasie kampanii wyborczej w 2022 roku, Frederic Petit wyjaśnił:
„Jestem również przekonany, że edukacja jest sercem i motorem walki z nierównościami. Poprzez edukację stwarzamy wszystkim warunki do integracji gospodarczej, rozwoju społecznego i aktywności obywatelskiej. W szczególności będę wspierać rozwój praktyk zawodowych oraz tworzenie szerszego i bardziej sprawiedliwego systemu stypendialnego.»
Lepetitjournal.com/varsovie: Dziś Francuzi, czyli obywatele o podwójnym obywatelstwie, nie stacjonują już tylko w Warszawie, ale osiedlili się na całym rozległym terytorium Polski. Ponadto są to w większości osoby pracujące na podstawie lokalnych kontraktów; Rodziny te borykają się z wieloma trudnościami: odległość od Liceum Francuskiego w Warszawie, koszt CNED lub szkoła ze zmodyfikowaną opcją „francuską”, jeśli istnieje… Jaki jest najbardziej sprawiedliwy system, który można wprowadzić, aby wzmocnić ich? Aby uzyskać dobre francuskie wykształcenie?
Fryderyk Petty: „Musimy być jasne: wszędzie nie ma francuskich szkół średnich. Posiadanie jednego jest naprawdę przywilejem. Akredytowana francuska szkoła średnia nie jest jedynym rozwiązaniem do nauczania języka francuskiego za granicą. Francja jest bardzo oryginalna w porównaniu z innymi krajami w zarządzaniu edukacją francuską za granicą. Mamy wiele sił konserwatywnych we Francji – lewicowych i prawicowych – które wierzą, że ideałem jest francuski system szkół średnich. fajna polska szkoła podstawowa oferująca naukę w języku francuskim.
Jeśli chodzi o pokrycie kosztów, w końcu udało nam się wprowadzić do programu tę starożytną ideę, bon edukacyjny, który umożliwia wypełnienie luki między państwem a obywatelami. Pozwoli to na dofinansowanie kosztów edukacji w przypadku, gdy w pobliżu nie ma francuskiego liceum lub grupy rodzin w tym samym stanie, aby móc coś założyć.
Koszty polskich rodzin i państwa wciąż są w Gdańsku, co oznacza, że szkoła ma się bardzo dobrze, także dzięki zaangażowaniu konsula honorowego.
Bon edukacyjny może umożliwić tym rodzinom spotkanie i wsparcie finansowe tego typu podejścia, które niekoniecznie ma na celu uzyskanie akredytowanych szkół w dłuższej perspektywie.
System dwujęzyczny w Polsce działa bardzo dobrze i jest oferowany przez szkoły średnie we wszystkich większych miastach w Polsce. Rzeczy nie są na tym samym poziomie, ale istnieje wiele rozwiązań, które dostosowują się do potrzeb rodzin. Niektóre francuskie rodziny również decydują się nie umieszczać swoich dzieci w systemie francuskim lub frankofońskim – to również jest pełne szacunku. »
Pełny wywiad z panem Frederickiem Petitem można znaleźć w międzynarodowej wersji lepetitjournal.com, klikając tutaj.
Nie zapomnij odpowiedzieć na poniższą ankietę: Gdzie w Polsce Twoje dziecko chodzi do szkoły?
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce