Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ochrona budżetu UE w Polsce: koniec misji rozpoznawczej |  Aktualności

Ochrona budżetu UE w Polsce: koniec misji rozpoznawczej | Aktualności

„Chcemy, aby unijne fundusze naprawcze przyniosły korzyści zdecydowanej większości obywateli i stowarzyszeń w Polsce, biorąc pod uwagę to, co robią, aby pomóc ludziom w ucieczce przed wojną i skutkami pandemii. Jednak jako posłowie do PE musimy zadbać o to, aby pieniądze europejskich podatników były chronione i sprawiedliwie rozdzielone, a to, co widzieliśmy w terenie, rodzi pytania. Szef delegacji powiedział, że wydaje się, że pojawiły się problemy systemowe spowodowane przez rząd, który uniemożliwił Polsce spełnienie wszystkich warunków niezbędnych do otrzymania środków unijnych, w szczególności poprzez nie poszanowanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE Monika Holmeyer (PPE, DE) na zakończenie tej misji rozpoznawczej.

„Próbowaliśmy zbadać z każdej strony dystrybucję i zarządzanie środkami unijnymi w Polsce, aby sprawdzić, czy zostały wprowadzone mechanizmy chroniące interesy finansowe UE. i doszła do wniosku, że funkcjonują mechanizmy ochrony funduszy unijnych, a monitoring jest. Wzywamy jednak rząd do naprawienia szkód wyrządzonych małym i średnim przedsiębiorstwom, które są ofiarami nadużycia funduszy przez firmy „skrzynki pocztowe” we współpracy z duże firmy.

W odniesieniu do Instrumentu Odbudowy i Uodpornienia (FRR) zostaliśmy poinformowani, że systemy zarządzania i kontroli nie zostały jeszcze zdefiniowane ani ustanowione.

Po wymianie zdań z politykami z grupy rządzącej i opozycyjnej, prokuratorami, sędziami, organizacjami pozarządowymi, dziennikarzami, organami płatniczymi i nadzorczymi, a także organem kontrolnym, musimy teraz przeanalizować skargi i obawy zgłoszone w konkretnych kwestiach. Dodała, że ​​wiele wskazuje na to, że dystrybucja środków publicznych, zwłaszcza unijnych, staje się coraz bardziej upolityczniona, a złożone kryteria otrzymywania środków unijnych uniemożliwiają sprawiedliwy podział na wszystkie miasta i regiony.

„Brak niezawisłości sędziowskiej oraz ingerencja polityczna w pracę sędziów i prokuratorów dają nam główne powody do niepokoju narastającym problemem systemowym w zakresie niezależnej weryfikacji wydatków związanych z funduszami unijnymi. Domagamy się podziału władzy, który jest jednym Wzywamy również polski rząd do efektywnej współpracy Pilne z Prokuraturą Europejską, aby skutecznie zwalczać uchylanie się od opodatkowania i pranie brudnych pieniędzy w całej UE.

READ  Retro: 2021 obfituje w raporty

Ponadto byliśmy zszokowani obecnymi ograniczeniami nałożonymi na polski Trybunał Obrachunkowy. Istotne jest, aby organ audytowy był niezależny, chroniony i w razie potrzeby mógł przeprowadzać wszystkie rodzaje audytów. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni ciągłą presją polityczną na członków Trybunału, zakazem powoływania członków Trybunału oraz odmową dostępu do niezbędnych dokumentów. Podobnie zostaliśmy poinformowani o braku przejrzystości wobec posłów i prasy. Jest to niepokojące, ponieważ przyglądamy się wydawaniu pieniędzy na odzyskanie środków, co wymaga większej odpowiedzialności krajowej, a także ponieważ Parlament i Komisja będą miały mniejsze uprawnienia do nadzoru i kontroli.

Sprawdzimy wszystkie zebrane przez nas informacje i uwzględnimy je w przyszłorocznej edycji. Przekażemy te informacje Komisji Europejskiej, Europejskiemu Trybunałowi Obrachunkowemu, Europejskiemu Urzędowi ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) oraz Prokuraturze Europejskiej”.

Program autoryzacji

Posłowie spotkali się w Warszawie z niezależnymi dziennikarzami śledczymi, prokuratorami i sędziami, burmistrzem miasta, liderami biznesu mającymi kłopoty z sądownictwem oraz najwyższym organem kontrolnym. Odwiedzili też kwaterę główną Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) o kontynuowanie dyskusji po pierwotnej decyzji Parlamentu o opóźnieniu zatwierdzenia rachunków Agencji.

członkowie delegacji

Monica Holmeyer (PPE, DE), szefowa delegacji

Tomasz Szydechowski (PPE, CZ)

Lara Walters (S&D, Holandia)

Ramona Strugariu (Odnowa Europy, RO)

Mikulas Peksa (Zieloni/WSE, CZ)

Joachim Kuhs (ID, DE)

Eder Gardisabal Rubial (S&D, ES), w towarzystwie MP