Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Francuscy badacze dokonali zaskakującego odkrycia na temat komunikacji podczas snu

Francuscy badacze dokonali zaskakującego odkrycia na temat komunikacji podczas snu

To również Cię zainteresuje

[EN VIDÉO] Rola snu Sylvie Royant-Parola, psychiatra i specjalistka od snu, wyjaśnia rolę każdego etapu…

Sen nie jest stanem, który całkowicie izoluje nas od otoczenia: podczas snu jesteśmy w stanie słyszeć i rozumieć słowa. Obserwacje te, wynikające ze ścisłej współpracy badaczy z Inserm, Centre National de la Recherche Scientifique, Uniwersytetu Sorbonne i AP-HP w Brain Institute oraz Zakładu Patologii Snu w Pitié-Hospital Salpêtrière AP-HP w Paryżu, wzywają do kwestionuje samą definicję snu. Kryteria snu i kliniczne, które pozwalają rozróżnić jego poszczególne etapy. Zostały one szczegółowo opisane w nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Naturalna neuronauka.

Sen jest ogólnie definiowany jako okres, w którym ciało i umysł odpoczywają, jakby odłączone od świata. Jednak nowe badanie prowadzone przez Delphine Audit, badaczkę w Inserm, Isabelle Arnulf (Sorbonne, AP-HP) i Lionela Naccache (Sorbonne, AP-HP) w Brain Institute, sugeruje, że granice między czuwaniem a snem są znacznie dalej oprócz. Bardziej porowaty, niż się wydaje.

Dziwny pacjent: W środku snu odcina sobie genitalia

Naukowcy udowodnili, że śpiący, którzy nie cierpią na żadne specyficzne zaburzenia, są w stanie wychwycić informacje werbalne przekazywane przez ludzki głos i odpowiedzieć na nie skurczami mięśni twarzy. Jednak ta niesamowita zdolność objawia się sporadycznie podczas niemal wszystkich faz snu – tak jakby przy tej okazji tymczasowo otwarto okna komunikacji ze światem zewnętrznym.

Te nowe dane na temat zachowań podczas snu sugerują, że ostatecznie możliwe będzie opracowanie standardowych protokołów komunikacyjnych ze śpiącymi osobami, aby lepiej zrozumieć, jak zmienia się aktywność umysłowa podczas snu.

Na horyzoncie: nowa ścieżka dostępu do procesów poznawczych leżących u podstaw normalnego i patologicznego snu.

Tysiąc i jedna różnica w świadomości

Choć wydaje nam się to znajome, bo oddajemy się temu każdej nocy, sen jest zjawiskiem bardzo złożonym. Nasze badania nauczyły nas, że czuwanie i sen nie są stanami stabilnymi: są mozaiką chwil świadomych… i chwil, które nie wydają się być świadome. „, wyjaśnia profesor Lionel Naccache, neurolog w szpitalu Piti-Salpetriere AP-HP i badacz w dziedzinie neurologii.

READ  GUEST RTL - Starship: Dlaczego SpaceX mówi o sukcesie pomimo niepowodzenia testu

Konieczne jest lepsze zrozumienie mechanizmów mózgowych leżących u podstaw stanów pośrednich między czuwaniem a snem. ” Kiedy działa nieprawidłowo, może to być związane z zaburzeniami, takimi jak lunatykowanie, paraliż senny, halucynacje lub uczucie braku snu w nocy lub odwrotnie, spanie z otwartymi oczami. » – precyzuje profesor Isabelle Arnulf, kierownik oddziału medycyny snu w szpitalu AP-HP Piti-Salpetriere.

Jednak do rozróżnienia między czuwaniem a różnymi fazami snu posługiwaliśmy się dotychczas prostymi i nieprecyzyjnymi wskaźnikami fizjologicznymi, takimi jak określone fale mózgowe uwidocznione dzięki elektroencefalografii. Wskaźniki te nie pozwalają nam szczegółowo zrozumieć, co dzieje się w umysłach śpiących, zwłaszcza że czasami zaprzeczają ich zeznaniom. ” Potrzebujemy dokładniejszych pomiarów fizjologicznych, które odpowiadają odczuciom śpiącego i jego zdolności reagowania na świat zewnętrzny. Ma to na celu lepsze określenie poziomu Twojej czujności „, dodaje Delphine Audet, badaczka INSERM w dziedzinie neuronauki poznawczej.

Gra pomiędzy nieświadomością a jasnością

Dlatego zespół badawczy* zbadał tę drogę i zrekrutował 22 osoby bez zaburzeń snu i 27 pacjentów z narkolepsją – czyli ofiarami niepohamowanych napadów snu.

Osoby cierpiące na narkolepsję mają tę szczególną cechę, że mają dużo świadomych snów, to znaczy snów, w których są świadomi, że śpią i których scenariusz czasami mogą się ułożyć. Ponadto łatwo i szybko osiągają sen paradoksalny (etap, w którym następuje świadome śnienie) w ciągu dnia, co czyni je dobrymi kandydatami do badania świadomości podczas snu w warunkach eksperymentalnych.

jeden z Poprzednie badania Pokazał, że podczas świadomego paradoksalnego snu możliwa jest dwustronna komunikacja od doświadczającego do śniącego i odwrotnie.identyfikuje Delphine Odette. Teraz chcieliśmy wiedzieć, czy te odkrycia można uogólnić na inne etapy snu i na osoby, które nie mają świadomych snów. „.

Uczestnicy badania zostali poproszeni o drzemkę. Naukowcy poddali ich tak zwanemu testowi „decyzji leksykalnej”, podczas którego ludzki głos wypowiadał serię prawdziwych i wymyślonych słów. Aby zakwalifikować się do jednej lub drugiej kategorii, uczestnicy musieli odpowiedzieć uśmiechem lub zmarszczyć brwi. Przez cały czas trwania eksperymentu uczestnicy byli monitorowani za pomocą polisomnografii – kompleksowego badania rejestrującego aktywność mózgu i serca, ruchy oczu i napięcie mięśni. Na koniec, po przebudzeniu, uczestnicy zostali poproszeni o opisanie, czy podczas drzemki mieli świadomy sen i czy pamiętają interakcję z kimkolwiek.

READ  Wszystkiego najlepszego ! Oto najpiękniejsze zdjęcia kosmosu autorstwa Jamesa Webba

Większość uczestników, niezależnie od tego, czy cierpieli na narkolepsję, czy nie, była w stanie prawidłowo reagować na bodźce werbalne, pozostając we śnie. Zdarzenia te z pewnością występowały częściej podczas epizodów świadomego śnienia, które charakteryzują się wysokim poziomem świadomości; Jednak obserwowaliśmy to sporadycznie w obu grupach, podczas wszystkich faz snu » – precyzuje profesor Isabelle Arnulf.

Większość uczestników, niezależnie od tego, czy cierpieli na narkolepsję, czy nie, była w stanie prawidłowo reagować na bodźce werbalne, gdy jeszcze spali.

Okna łączności zwiastowane przez przyspieszoną aktywność mózgu

Łącząc te dane fizjologiczne i behawioralne z subiektywnymi raportami uczestników, badacze wykazali również, że można przewidzieć otwarcie tych okien komunikacji z otoczeniem, czyli momenty, w których śpiący byli w stanie reagować na bodźce. . Zapowiadało to przyspieszenie aktywności mózgu oraz wskaźniki fizjologiczne zwykle kojarzone z bogatą aktywnością poznawczą.

U osób, które podczas drzemki miały świadomy sen, zdolność komunikowania się z eksperymentatorem i opowiadania o tym doświadczeniu po przebudzeniu również charakteryzowała się specyficzną sygnaturą elektrofizjologiczną.Profesor Lionel dodaje dyskusję. Nasze dane sugerują, że świadomi śniący mają uprzywilejowany dostęp do swojego wewnętrznego świata i że ta podwyższona świadomość rozciąga się również na świat zewnętrzny. „.

Konieczne będą dalsze badania w celu ustalenia, czy rozprzestrzenianie się tych okienek jest powiązane z jakością snu i czy można je zastosować w celu poprawy niektórych zaburzeń snu lub usprawnienia uczenia się. ” Bardziej zaawansowane techniki neuroobrazowania, takie jak magnetoencefalografia i wewnątrzczaszkowa rejestracja aktywności mózgu, pomogą nam lepiej zrozumieć mechanizmy mózgowe regulujące zachowania podczas snu. „, podsumowuje Delphine Odette.

Wreszcie te nowe dane mogą przyczynić się do rewizji definicji snu, który jest ostatecznie stanem wysoce aktywnym, być może bardziej świadomym, niż sobie wyobrażaliśmy, i otwartym na świat i innych.

READ  ZDJĘCIE daje Thomasowi Pesquetowi doświadczenie: te szczegóły bawią internautów

Badanie to zostało sfinansowane przez Narodową Agencję Badań i Francuskie Towarzystwo Badań nad Snem i Medycyną.

* Udział doktorantów Başaka Türkera, Estebana Munoza Musata i Emmy Chabanii był niezbędny do ukończenia tej pracy.