Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Fala upałów w Hiszpanii osiągnęła rekordowy poziom 47,4 stopnia

Lato kłóci się z pogodą. Podczas gdy część Francji doświadczyła deszczowych i zimnych tygodni w lipcu, Europa Południowa się dusi. Upalna fala upałów, która nawiedziła Hiszpanię w sobotę, pobiła bezwzględny rekord temperatury w tym kraju, wynoszący 47,4 stopnia Celsjusza.
MontoroW prowincji Kordoba (południe), według
Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET).

Absolutny rekord w historii Hiszpanii

„Będzie to najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Hiszpanii” – powiedział w niedzielę rzecznik AEMET Ruben del Campo, podkreślając, że są to wstępne dane, które zostaną zatwierdzone w nadchodzących dniach.

Temperaturę zanotowano w sobotę o godzinie 17:00 czasu lokalnego, co jest wyższa od poprzedniego rekordu ustanowionego 13 lipca 2017 r. w tym samym miejscu. Wkrótce na lotnisku w Kordobie zarejestrowano temperaturę 46,9 stopnia.

Dwa razy więcej fal upałów w ciągu ostatnich dziesięciu lat niż wcześniej

Fala Upał trwał w niedzielę w Hiszpanii Z temperaturami powyżej 45 stopni w kilku regionach. Według Agencji Meteorologicznej te temperatury, znacznie przekraczające normy sezonowe, są spowodowane napływem masy bardzo gorącego powietrza z Afryki Północnej wraz z silnym nasłonecznieniem.

W latach 2011-2020 Hiszpania odnotowała dwa razy więcej fal upałów w każdej z poprzednich trzech dekad.

Naukowcy uważają nawracające fale upałów za niezaprzeczalną konsekwencję globalnego ocieplenia i wierzą, że te fale upałów będą się mnożyć, wydłużać i nasilać.

READ  W Niemczech z powodu oszustw zamknięto dziesiątki centrów testowych Covid-19