Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europejskie orzecznictwo dotyczące dyskryminacji gejów

Europejskie orzecznictwo dotyczące dyskryminacji gejów

Wyrok luksemburskiego sądu jest zwieńczeniem wieloletnich napięć między Warszawą a Unią Europejską.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać orzeczenie w sprawie dyskryminacji ze względu na homoseksualizm w Polsce w czwartek, 12 stycznia. W ostatnich latach kilka decyzji polskiego Trybunału Konstytucyjnego dotyczących nowych ustaw zostało chłodno przyjętych przez Brukselę. UE oskarżyła konserwatywny rząd (PiS, partii Prawo i Sprawiedliwość) realizacja polityki dyskryminacyjnej wobec społeczności LGBT. Impas prawny między Warszawą a Komisją Europejską doświadczy w ten czwartek jednego ze swoich epilogów.

Od 2015 roku napięcie rośnie

Na długo przed dojściem Partii Konserwatywnej do władzy w 2015 roku, Polska i Unia Europejska od lat spierają się w kwestii LGBT.Historyk Max-Erwann Gastineau, ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych, wyjaśnia. „Już w 2007 roku ETPCz potępił Polskę, ponieważ zakazał działaczom gejowskim organizowania Marszu Równości.„, przypomniał.

Jednak sytuacja przybrała nowy obrót, gdy przyszli konserwatyści Urząd w 2015 r. Ci drudzy nigdy nie ukrywali, że toczą prawdziwą wojnę kulturową z postępową polityką Komisji Europejskiej.

W 2019 r. polski Trybunał Konstytucyjny podjął w Europie Zachodniej gorącą decyzję sądu: uprawniającą firmy do odmawiania klientom ze społeczności LGBT w imię ich przekonań religijnych. Decyzja ta jest zwieńczeniem historii, która rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy drukarz odmówił drukowania plakatów społeczności LGBT. Według niego pomogły one w promowaniu walki, której nie aprobował.

Rok później, w 2020 r., przewodnicząca Komisji Ursula van der Leyen podkreśliła rolę UE w ochronie praw osób LGBT w swoim orędziu o stanie Unii. „Komisja wkrótce zaproponuje strategię wzmocnienia praw osób LGBTQI„, powiedziała.

Kilka miesięcy później Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce „postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego”.Ataki na podstawowe wartości UE„. Kwestionowana ? Stworzenie przez jakieś polskie samorządy Obszary bez ideologii LGBT„. Oficjalne powiadomienie wydane przez Unię, „Głęboka troskaMa to na celu zachęcenie Polski do rezygnacji z tych środków, które uznawane są za dyskryminujące.

READ  Grand Chess Tour 2023 - Superbet Rapid & Blitz z Polski - Wiadomości / Zagraniczne

Prymat prawa europejskiego nad prawem krajowym: drażliwa kwestia

Różne zastrzeżenia wyrażone przez UE mają na celu potwierdzenie prymatu prawa unijnego nad prawem krajowym, przy czym Komisja powołuje się na swoje decyzje jako „Wiążące dla wszystkich organów i sądów krajowych„.

Rola TSUEZapewnienie jednolitej interpretacji i stosowania prawa UE we wszystkich krajach UE„. Komisja powołuje się na art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej „Poszanowanie praw człowieka, w tym praw mniejszościUznany przez wszystkie państwa członkowskie.

Silne napięcia w polskim społeczeństwie wydają się puste w kwestiach związanych ze społecznością LGBT. Kraj jest podzielony na konserwatywny obóz władzy, który broni tradycyjnego obrazu rodziny, oraz obóz liberalny, który zbliża się do postępowych idei Europy Zachodniej. Polski obóz konserwatywny chce zachowania narodowego wzorca kulturowego, który bardzo mocno sprzeciwia się temu, co na co dzień promuje UE.

Szare obszary

Z prawnego punktu widzenia istnieje wiele szarych stref. Na przykład trudno jest określić, w jakich dziedzinach występują talentyW sprawach społecznych i kulturalnych obywatele lub kraje UE„, zwraca uwagę Max-Erwann Gastineau, który podkreśla napięcia, jakie ta niepewność może wywołać.

Niektóre przepisy prawa europejskiego mogą też służyć jako uzasadnienie prawne przez polski obóz konserwatywny. „Artykuł 2 był cytowany przez polskich konserwatystów w obronie zakazu aborcji w przypadkach wad rozwojowych płodu.— mówi analityk. Konserwatyści powiedzieli, że walczą z dyskryminacją osób niepełnosprawnych„. Zarówno konserwatyści, jak i postępowcy patrzą na teksty europejskie jako na prawne uzasadnienie swoich decyzji.

„Ciągła presja” ze strony Komisji

Zdaniem naukowca ta decyzja sądu nie powinna być podejmowana w odosobnieniu, ale jako część ogólnej strategii Unii Europejskiej. Różne wyroki lub środki wydawane w ostatnich latach przez europejskich sędziów”stałe ciśnienieKampania w państwie polskim na rzecz zabezpieczenia postępów w zakresie praw osób LGBT.

READ  W piekle Białowieży, Tristan Koloma (Le Monde Diplomatique, marzec 2023)

Uzależnienie pomocy europejskiej od niedyskryminacji osób LGBT to nowy nacisk, jaki Bruksela wykorzystuje, by narzucić swoją suwerenność w sprawach kulturalnych i społecznych. „Polscy postępowcy często zwracają się do Brukseli o rozwiązanie narodowych napięćWyjaśnia Max-Ervan Castino. I na zakończenie:Proces zjednoczenia zapoczątkowany przez Brukselę ma na celu stworzenie jednego narodu europejskiego o wspólnych wartościach„.