Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europejski wymiar sprawiedliwości przeciwko polskiemu wymiarowi sprawiedliwości, spór nasila się

W jakim sporze sprzeciwia się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i polski Trybunał Konstytucyjny?

Polski Trybunał Konstytucyjny (TK) sprowokował Unię Europejską w środę 14 lipca, potwierdzając, że decyzje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie reformy sądownictwa w Polsce nie były. „nie pasujący” Konstytucji RP.

TSUE zakwestionował działania „Pokój Dyscyplinarny” Sąd Najwyższy, nowa instytucja powołana w 2017 roku i działająca od 2020 roku. Już w kwietniu tego roku Polska zarządziła jego zawieszenie. „natychmiast” Aktywność oczekująca na osąd. Uchylenie wyroku w czwartek, 15 lipca: TSUE orzekł, że dyscyplinarny aspekt reformy sądownictwa nie jest „niezgodny” Prawo europejskie.

to jest ” Sypialniedyscyplinarny”, oskarżony o wywieranie nacisku na sędziów, którzy nie reagują na stanowisko rządu, wymierzył konkretnie Beatę Morawiec, prezes Temidy, drugiego co do wielkości związku sędziów w Polsce.

► Jakie mogą być konsekwencje tej konfrontacji?

Komisja Europejska powiedziała ’Głęboko zaniepokojony’, aby przypomnieć Warszawie o pierwszeństwie prawa europejskiego nad prawem krajowym. „Jeśli każdy może selektywnie zdecydować, że prawo krajowe ma pierwszeństwo w danym temacie, ponieważ jesteśmy bardzo wrażliwi na ten temat, nie jesteśmy już w związku”., powiedz Krzyż Didier Reynders, komisarz odpowiedzialny za wymiar sprawiedliwości.

Konstytucja RP już w art. 9 przewiduje poszanowanie prawa międzynarodowego, a art. 90 przewiduje przekazanie kompetencji państwowych Unii Europejskiej, w tym Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej. „Wszyscy obywatele i wszystkie przedsiębiorstwa na rynku wewnętrznym muszą zapewnić, że w razie wątpliwości możemy stanąć przed niezależnym sędzią” on dodałDidiera Reyndersa.

Wewnętrznie polski wymiar sprawiedliwości grozi Zderzenie czołowe „OstrzegajZ drugiej stronyByły wiceprzewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Bernat (2010-2017) w konserwatywnym dzienniku Rzeczpospolita. Rzeczywiście ścierają się dwa obozy, z drugiej strony ci, którzy uważają to za lojalne wobec Konstytucji”.Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego może nadal działać, z drugiej strony ci, którzy bojkotują procedurę w imię prawa europejskiego.

READ  Konwój humanitarny uchodźców ukraińskich wyrusza z Nantes

Czy ten spór można rozstrzygnąć polubownie?

Ten rodzaj postępowania sądowego istniał już w przeszłości, chociaż nie dotyczył kwestii tak podstawowej, jak funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Kwestia nadrzędności prawa europejskiego nad prawem krajowym pojawia się nie tylko w Polsce. W czerwcu ubiegłego roku Komisja wszczęła postępowanie w sprawie naruszenia przepisów przeciwko Niemcom, których Trybunał Konstytucyjny w maju 2020 roku odrzucił plan wspierania gospodarki przez Europejski Bank Centralny (EBC).

→ Konserwacja. Poszanowanie praworządności: „Komisja Europejska nie chce działać bez solidnych podstaw”

Ten rodzaj sporu był dotychczas rozwiązywany na drodze kompromisu. Wymiana musi zatem odbywać się między Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości a polskim Trybunałem Konstytucyjnym. Potrzebujemy dialogu, możemy go jeszcze wzmocnić. Ale kiedy dialog to za mało, trzeba iść do sądu, bo to zbyt niebezpieczne dla związku”., potwierdził Didier Reynders, który obawia się Efekt treningu w innych sądach krajowych Unii Europejskiej.

Na czym może polegać ten nowy azyl z Brukseli przeciwko Warszawie?

Jeśli Polska nie wdroży orzeczenia TSUE, Komisja rozpocznie od wysłania oficjalnego pisma powiadamiającego, zwykle w ciągu dwóch miesięcy na odpowiedź. Jeśli znowu nic się nie zmieni, europejska egzekutywa formułuje logiczną opinię na temat zarzutów, które Warszawa będzie musiała realizować, zwykle także w ciągu dwóch miesięcy.

→ Przeczytaj. W Polsce międzynarodowe skutki nacjonalizmu sądowego

Jeśli polski rząd nadal nie zgadza się na zmianę prawa, można złożyć skargę, tym razem za nieprzestrzeganie orzeczenia, z wysokimi karami finansowymi. . Karom tym, które mogą sięgać dziesiątek milionów euro (w zależności od wielkości kraju, PKB itp.), mogą towarzyszyć dzienne, tygodniowe lub miesięczne podwyżki, nawet z naruszeniem prawa. .