Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europejska rakieta pomyślnie wykonała swój pierwszy lot

Europejska rakieta pomyślnie wykonała swój pierwszy lot

Ten inauguracyjny lot oznacza powrót Europy do niezależnego dostępu do przestrzeni kosmicznej. Od zakończenia misji Ariane 5 w lipcu 2023 r. nie ma ona już środków na samodzielne dotarcie w przestrzeń kosmiczną.

opublikowany


Czas czytania: 1 minuta

Europejska rakieta Ariane 6 wystrzeliwuje z wyrzutni Kourou w Gujanie, 9 lipca 2024 r. (JODY AMIET / AFP)

„To historyczny dzień dla ESA i Europy”.Witamy dyrektora generalnego ESA Josepha Aschbachera. Ariane 6 umieściła na orbicie małe satelity, które nosiła, we wtorek, 9 lipca, upamiętniając udany dziewiczy lot europejskiej rakiety. Spóźniłem się godzinę z powodu problemu „mały” Rano 56-metrowy pocisk wystartował o dziewiątej wieczorem (czasu paryskiego) z wyrzutni w Kourou w Gujanie.

„Pierwszy start Ariane 6 zakończył się sukcesem!”Gratulacje złożył Emmanuel Macron NA Wieczorem. Sukces ten oznacza powrót Europy do autonomicznego dostępu do przestrzeni kosmicznej, ale zostanie uznany za ukończony dopiero, gdy górny stopień ponownie wejdzie w atmosferę zgodnie z planem, około trzech godzin po wystrzeleniu.

Ten lot Ariane 6 był dla Europejczyków strategiczny, jeśli chcieli nadal istnieć w obliczu amerykańskiego giganta SpaceX, który prawie dwa razy w tygodniu wystrzeliwuje swoje rakiety Falcon 9 wielokrotnego użytku. Pozbawiona platformy startowej od zakończenia misji Ariane 5 w lipcu 2023 r. Europa nie ma już środków na niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej.

Podczas tego dziewiczego lotu Ariane 6 nie przewoziła żadnych satelitów głównych klientów. Na pokładzie znajdują się eksperymenty naukowe i małe satelity uniwersyteckie, m.in Projekt ParisSat Z Krajowej Szkoły Elektroniki i jej zastosowań. W sumie Ariane 6 przewozi 18 „pasażerów”, w tym osiem sześcianów, małych satelitów wielkości pudełka po butach i dwutonową masę bezwładną, która naśladuje satelity Galileo, europejski system geolokalizacji, dokładniejszy niż globalny system pozycjonowania (GPS).

READ  iPhone 14 i Watch Pro oraz AirPods Pro 2