Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

European Justice promuje środki przeciwko dyskryminacji w zatrudnieniu

European Justice promuje środki przeciwko dyskryminacji w zatrudnieniu

L’orientacja seksualna Czy może to być powodem odmowy zawarcia umowy z prywatnym pracodawcą? Jeśli pytanie jest szokujące, a negatywna odpowiedź jest tak oczywista w coraz większej liczbie krajów, to tak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej TSUE postanowił uwzględnić tę kwestię w swoich przepisach antydyskryminacyjnych w pracy. To rozszerzenie definicji jest odpowiedzią na roszczenie odszkodowawcze wniesione przez osobę prowadzącą działalność na własny rachunek polerowanie.

Czuł, że lokalna telewizja publiczna odmówiła przedłużenia współpracy ze względu na jego orientację seksualną. Mężczyzna, którego tożsamości nie ujawniono, został rozwiązany w 2017 roku ze swojego wieloletniego związku telewizja Ogólne, oparte na serii następujących po sobie krótkoterminowych kontraktów handlowych. Ta przerwa nastąpiła, gdy wraz ze swoim partnerem wydał świąteczny teledysk, który miał promować Tolerancja wobec par jednopłciowych.

Indywidualna sprawa została skierowana do polskiego wymiaru sprawiedliwości

W swojej decyzji sąd miał siedzibę przy ul Luksemburg Orzekając, że obowiązujące pojęcie „warunków dostępu do pracy, zajęć prywatnych lub pracy (…) należy rozumieć szeroko, obejmujące dostęp do każdej działalności zawodowej, bez względu na jej charakter i cechy”, niezależnie od „formy pracy najemnej” i pracuje na własny rachunek, niezależnie od formy prawnej, w jakiej ta działalność jest wykonywana.

Uznanie, że swoboda zawierania umów umożliwia odmowę zawarcia umowy z osobą ze względu na jej orientację seksualną „byłoby nadrzędne wobec dyrektywy 2000/78 (obowiązującej, która ustanawia ogólne ramy na rzecz równego traktowania w Rekrut i pracy), zakazujący wszelkiej dyskryminacji z tego powodu, od jej korzystnego skutku” – wyjaśnił TSUE. Jednak Trybunał Europejski pozostawił sądom polskim ocenę, czy dana działalność spełnia kryteria ustanowione w prawie europejskim.