Trzydzieści lat temu Polska, Czechosłowacja i WęgryUwolnili się z uścisku sowieckiego sojuszu, rozpoczęli wizytę generalną na Zachodzie i rozpoczęli historyczną integrację kontynentu europejskiego. Nawet dzisiaj niektórym w Europie Zachodniej trudno jest zrozumieć polityczne, gospodarcze i społeczne wyzwania, przed którymi stoją te młode demokracje.
15 lutego 1991 r. W Pałacu Wicekrólestwa Węgier przywódcy trzech krajów, a wcześniej przywódcy opozycji demokratycznej, postanowili połączyć siły, aby sprostać oczekiwaniom swoich społeczności i szybko je spełnić. Społeczeństwo zachodnie w demokracjach.
Współpraca ta, znana jako Viceroyalty Group, stworzyła platformę dialogu politycznego, której koronacją była afiliacja jej członków. Unia Europejska, NATO i OECD Mówiąc o tych ważnych wydarzeniach, często zapomina się, że współpraca wicekróla sprzyjała również stabilizacji w regionie, która była wówczas bardzo potrzebna. W czasie, gdy emocje tamtych czasów przeplatały się, kraje Wicekrólestwa miały ponad wszystko wspólne interesy, takie jak różnice i konflikty, które zaczęły niszczyć Bałkany, obawiając się, że równowaga we Francji i Europie może zostać zachwiana. Współpraca regionalna stworzyła ramy dla ukierunkowanych i zorganizowanych działań wspierających pojednanie i integrację na szczeblu europejskim. Grupa Viceroyalty jest teraz katalizatorem współpracy w całej Europie Środkowej.
Co więcej, Fundusz Wicekrólestwa został utworzony w 2000 roku, aby dalej przyczyniać się do tej współpracy nie tylko na poziomie politycznym, ale także na poziomie ludzkim. Jest to narzędzie wspierające historyczne więzi i zbliżające społeczności. Nasz obszar.
Integracja. Tworząc te wyjątkowe doświadczenia integracyjne, Grupa Wicekrólestwa chętnie dzieli się nimi z sąsiadami UE: mieszkańcami Bałkanów Zachodnich i członkami Sojuszu Wschodniego, a także przyciąga ich do zachodniego społeczeństwa.
Trzydzieści lat po upadku komunizmu zwycięstwa gospodarcze i polityczne oraz wielki postęp społeczny naszych czterech krajów są niezaprzeczalne. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania naszych młodych demokracji, chociaż wsparcie partnerów z Europy Zachodniej jest również kluczowe. Dzięki tym sukcesom możemy dziś przyczynić się do rozwoju całej społeczności. Członkowie grupy są maszyną do europejskiego wzrostu gospodarczego. V4 reprezentuje około 64 miliony ludzi, co jest liczbą bardzo zbliżoną do populacji Francji czy Włoch. Średni wzrost gospodarczy w latach 2015-2019 wyniósł ponad 3,5% PKB rocznie, czyli więcej niż średnia europejska.
Fakt, że nasze cztery kraje są jednym z głównych odbiorców europejskich funduszy strukturalnych, przynosi korzyści nie tylko nam, ale także innym krajom UE i stwarza możliwości rozwoju dla europejskich gospodarek. Zachód. Około 70 eurocentów z każdego wydanego euro trafia do płatników netto w postaci różnych zamówień. Francja, wraz z Niemcami, jest kluczowym partnerem handlowym i inwestorem we wszystkich krajach V4, co sprawia, że osiąganie zysków jest dla Francji naprawdę opłacalne.
Kreatywność i innowacyjność naszych firm sprawia, że francuski biznes staje się naturalnym partnerem do współpracy i poszukiwania nowych projektów. Dlatego chcielibyśmy kontynuować dialog z Paryżem na temat przyszłości naszej współpracy w zakresie gospodarki cyfrowej, zielonych technologii, wodoru i atomu czy energii ze start-upów, zwłaszcza w obszarze finansów i technologii.
Polska, செக்கியா, The Słowacja A Węgry pokazują sukces integracji europejskiej. Możliwość przystąpienia do UE od piętnastu lat jest osią wyznaczającą kierunek i tempo przemian politycznych, gospodarczych i cywilizacyjnych w naszych krajach. Od 2004 roku, jako aktywni i odpowiedzialni członkowie Związku, wspólnie pracujemy nad kształtowaniem tej wspólnoty i przyczynianiem się do jej potencjału gospodarczego i społecznego. W UE Viceroyalty Group staje się grupą, która stara się przedstawiać konstruktywne i pozytywne projekty w całej Europie.
Obecnie kryzys zdrowotny jeszcze bardziej uświadomił Europejczykom wpływ naszego związku, pomimo ich historycznej i ideologicznej bliskości geograficznej. Ochrona ogólna jest ważniejsza niż kiedykolwiek dla dziedzictwa integracji europejskiej
Osiągnęliśmy cele wyznaczone przez tę grupę trzy dekady temu – budowanie demokracji, tworzenie otwartych społeczności i przywracanie naszego regionu do UE. Jednak na postrzeganie współpracy V4 we Francji wpłynęła debata o migracji, która mocno dzieli Europę, czy inne podejście do polityki synchronizacji. Jeśli jednak odrzucić prosty podział geograficzny czy ideologiczny, to trudno zarzucić krajom z grupy Wicekrólestw działanie przeciwko UE. Bronimy przejęcia UE, ponieważ uważamy, że takie podejście jest podstawą współpracy europejskiej. To najlepszy sposób na utrzymanie jedności społeczności i wzmocnienie jej podstaw jako wspólnego rynku i obszaru bezpieczeństwa.
Ale V4 nie musi być postrzegane tylko przez jej życie w UE. Musimy dalej rozwijać się poza tą wartością, zwłaszcza w dziedzinie kultury lub infrastruktury.
Perspektywy. Możemy wyjaśnić konsekwencje naszych działań i perspektyw, wspólnie deklarując w 1991 roku, że możemy zachować kulturę i tożsamość narodową w zjednoczonej Europie, jednocześnie w pełni realizując globalny system wartości ludzkich. W tym samym czasie. Jest ważny dla duchowego i materialnego rozwoju regionu środkowoeuropejskiego. Jedność, która szanuje różnorodność wynikającą z suwerenności narodowej, przy jednoczesnym poszanowaniu naszych wspólnych wartości demokratycznych, jest dla nas istotą ducha integracji europejskiej.
Obecnie kryzys zdrowotny jeszcze bardziej uświadomił Europejczykom wpływ naszego związku, pomimo ich historycznej i ideologicznej bliskości geograficznej. Ogólne zachowanie tradycji integracji europejskiej jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Nasze narody, które od dziesięcioleci niechętnie wychodzą poza społeczeństwo, nadal rozumieją wartość zjednoczonej Europy. W rezultacie, jak widzą ojcowie założyciele Grupy Wicekrólestwa, nasz entuzjazm dla umacniania idei europejskiej pozostaje niezmienny po trzydziestu latach. Wierzymy, że Europa jest naszym wspólnym domem i że jej przyszłość zależy od naszych wspólnych wysiłków w duchu jedności europejskiej.
Tomas Minorsky Ambasador RP Igor Masoneria, Ambasador Republiki Słowackiej, Michael Fleischmann, Ambasador Republiki Czeskiej i Ambasador Węgier Georges Hobburg-Lorraine.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE