Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europejski Trybunał Sprawiedliwości i Polska przecinają miecze w kwestii niezależności sądów

To jeszcze nie jest werdykt, ale jest to nowe ostrzeżenie, które Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) skierował do Polski w czwartek, 6 maja, o najbardziej kontrowersyjnych „reformach” sądów. Został już skazany za próbę przejęcia kontroli nad Sądem Najwyższym, zarzucając polskiemu organowi stworzenie przez Komisję Europejską reżimu dyscyplinarnego dla sędziów, który wpływa na ich niezawisłość przez sędziów, którzy przedwcześnie przechodzą w stan spoczynku, a których sam nie powołał. Rzecznik generalny Evgeny Dansev zgadza się z nim. Chociaż jego decyzje nie są wiążące, często są przestrzegane przez sędziów luksemburskich, którzy mają orzekać w ciągu kilku tygodni.

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj to też Bruksela jest przerażona, gdy Pius XII walczy o sprawiedliwość w Polsce

Sędziów tej izby dyscyplinarnej, utworzonej przy polskim Sądzie Najwyższym, powołuje Rada Sądownictwa, której członkowie są powoływani przez polski parlament i kierują rządzącą skrajnie konserwatywną partią Prawo i Sprawiedliwość (PIS). „Jakakolwiek pozorna wolność lub bezstronność nie może podważać przekonania, że ​​prokuratorzy powinni wspierać sprawiedliwość”., Przypomniał rzecznik generalny. ” Sprawa budzi narastające kontrowersje przed TSUE dotyczące zmian w polskim prawie wpływających na niezawisłość sądownictwa. »

Evgeny Dansev, ona „Niewątpliwie ma to fundamentalne znaczenie dla porządku prawnego Unii. Ogólnie rzecz biorąc, zasada dyscyplinarna dla sędziów, która obejmuje zbiór przepisów, powoduje, że sędziowie są odpowiedzialni za poważne nadużycia, wzmacniając w ten sposób zaufanie społeczne do sądów. Muszą istnieć odpowiednie gwarancje, że nie zostanie podważona, tak że taka zasada jest powiązana z rządami prawa oraz z funkcjami i przyszłością wymiaru sprawiedliwości Unii w odniesieniu do sądów i sądów krajowych ”.

Niepewność co do obowiązującego prawa

Polski rząd argumentował, że mechanizm dyscyplinarny sędziów nie ma związku z prawem UE. Ale rzecznik generalny orzekł w marcu: „ C.J.U. [avait] Polskie władze to odkryły [avaient] Kwestia niezawisłości sądów w Polsce w ostatnim czasie zwiększyła liczbę inicjatyw mających na celu zapobieżenie skierowaniu pytań prejudycjalnych do TSUE, czy zakwestionowaniu decyzji polskich sądów w sprawie takich zaleceń. .

Masz 54,03% tego artykułu. Reszta jest tylko dla abonentów.

READ  Możliwe składy i na jakim kanale oglądać ten mecz