Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europa dąży do jedności w zakresie podatków międzynarodowych przed G20

Kraje G7 osiągnęły bezprecedensowe porozumienie 5 czerwca w sprawie globalnej minimalnej stawki podatkowej od zysków dużych międzynarodowych korporacji. . Teraz trzeba przekonać G-20.

Ministrowie finansów Unii Europejskiej starali się w czwartek wyrównać swoje różnice w międzynarodowych wysiłkach na rzecz reformy podatków od międzynarodowych firm, tak jak Francuz Bruno Le Maire próbował zmobilizować pesymistów przed kluczowym lipcowym posiedzeniem G20 w Wenecji.

Bezprecedensowe porozumienie zostało osiągnięte 5 czerwca w Londynie przez kraje G7 w sprawie globalnej minimalnej stawki podatkowej w wysokości 15% od zysków korporacji międzynarodowych oraz lepszej dystrybucji dochodów podatkowych między krajami.

Jednak po tym wielkim politycznym rozmachu 9 i 10 lipca w Wenecji ogłoszono trudną bitwę o przekonanie innych wielkich mocarstw, w tym Chin, do poparcia tego projektu.

Bruno Le Maire jest w ruchu

Ministrowie finansów UE, którzy spotkali się w Luksemburgu w czwartek, omówili ten sporny temat.

A francuski minister Bruno Le Maire zapowiedział po swoim przybyciu, że „ta penetracja musi być konkretna na szczycie G-20 w Wenecji w połowie lipca, jest najważniejsza i dlatego zwiększymy kontakty”.

W Unii Europejskiej Niemcy, Francja i Włochy członkowie Grupy Siedmiu poparli przy wsparciu Hiszpanii porozumienie uzyskane w Londynie dzięki zaangażowaniu nowej administracji amerykańskiej Joe Bidena. Kraje te chcą położyć kres dumpingowi finansowemu, który ich zdaniem szkodzi finansowaniu polityk publicznych, takich jak edukacja czy zdrowie.

Jednak Irlandia, która zbudowała swój model gospodarczy na niskich podatkach i przyciągnęła wiele międzynarodowych korporacji z USA, zwłaszcza w sektorze cyfrowym, a także wiele krajów Europy Środkowej, w tym Węgry, jest niezdecydowana.

Pan Le Maire zapowiedział, że odbędzie „spotkanie z Włochem (partnerem), który przewodniczy G20 iz irlandzkim ministrem finansów Paschalem Donohue (w celu znalezienia) globalnego porozumienia między Europejczykami”.

Problem z Irlandią

Zapowiedział, że w niedzielę odwiedzi Polskę i że w przyszłym tygodniu ma przedyskutować tę kwestię ze swoimi odpowiednikami z Chin, Indii i Rosji.

READ  Oto nowy raport MIP UEFA opracowany przez Centrum Prawa i Ekonomii Sportu w Limoges

„Nadal są kraje, które trzeba przekonać, ale najlepszym sposobem, aby je przekonać, jest przedyskutowanie z nimi” – wyjaśnił Le Maire, który od czterech lat jest liderem w tej dziedzinie.

Oprócz rozmów w ramach G20 konieczne jest zawarcie porozumienia ze 139 krajami w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

„Wiemy, że zachodzą zmiany i chcemy być częścią tej zmiany” – powiedział dziennikarzom Pascal Donohoe w czwartek.

Uważał jednak, że Irlandia, jako geograficznie mały kraj oddalony od serca Europy, „nie korzysta z zalet ekonomii skali i osadnictwa innych narodów oraz że opodatkowanie (było) częścią jej oferty konkurencyjności”.

Z teoretyczną stawką podatkową na poziomie 12,5%, ale w rzeczywistości znacznie niższą, Irlandii udało się przyciągnąć europejską siedzibę gigantów Facebooka, Google i Apple.