Euro 2024: Austria ożywia i obala Polskę

Po poniedziałkowej porażce z Francją (1:0) Austria odzyskała prowadzenie z Polską (3:1) w piątek w Berlinie, tym samym po drugim dniu zachowując szanse na awans do 1/8 finału Euro 2024.

W czwartej grupie Holandia i Francja, zwycięzcy pierwszego meczu, zmierzą się później, mając nadzieję na awans na ósme miejsce, jeśli odniosą kolejny sukces.

• Przeczytaj także: Euro 2024: Ukraina pokonuje Słowację i odzyskuje nadzieję

Z drugiej strony, sytuację Polski komplikuje remis po dwóch meczach. Gdyby Francja nie przegrała z Holandią, nie byłaby w stanie zająć miejsca w pierwszej dwójce. We wtorek na zakończenie fazy grupowej zaplanowano mecz Francja-Polska.

Gdy minęła godzina po opuszczeniu meczu z Holandią (2:1), polska gwiazda Robert Lewandowski, który przed mistrzostwami Europy doznał kontuzji uda, nie był już w stanie zrobić różnicy.

Lewy siedział na ławce bezradny i obserwował, jak Austria otwiera wynik. Obrońca Gernot Trauner odciął doskonałe dośrodkowanie Philippe’a Moeniego z bliskiego słupka i głową skierował piłkę w górny róg (9).

W obliczu dominującej Austrii Polska potrafiła zareagować bardzo szybko. Były napastnik Genui i Milanu Krzysztof Piątek, obecnie napastnik Stambułu Basaksehir, wykorzystał mieszaną nawierzchnię i wyrównał (30).

W 60. minucie na boisko wszedł długo oczekiwany król strzelców Polski Lewandowski (35 l.) i, jak na ironię, niedługo potem mecz obrócił się na korzyść Austriaków.

Po podaniu Alexandra Brasa Arnautovic sprytnie przepuścił piłkę między nogami, pozwalając Christophowi Baumgartnerowi, który był w lepszej pozycji, na skierowanie strzału płaską prawą nogą. Polski bramkarz Wojciech Szczęsny (66) jest nie do zatrzymania.

Polska nieśmiało próbowała odrobić straty po dobrym strzale Karola Świderskiego, który został zablokowany przez Patricka Bentza (69), ale Austria nadal naciskała.

Znakomitą obroną Szczęsny jako pierwszy zabezpieczył szanse swojej drużyny po wspaniałym niskim strzale Patricka Wimmera (75. minuta). Jednak w międzyczasie bramkarz „Juventusu” popełnił błąd w polu karnym, konfrontując się z Marcelem Sabitzerem: rzut karny, żółta kartka i transfer Arnautovicia (78. minuta). Gol 3-1, gol KO

READ  Trzeci europejski tytuł dla Holendra Vimki Ball w sztafecie kobiet 4x400m

Rachunek mógłby być wyższy, gdyby Szczęsny nie zdołał zablokować strzału Stefana Boscha w górny róg (83. minuta).

Druga porażka z rzędu stawia Polskę w bardzo niefortunnym położeniu.

streszczenie

(78) Austria 3 Polska 1: Marko Arnautovic strzela z rzutu karnego po faulu w polu karnym bramkarza Wojciecha Szczęsnego.

Austria powiększa przewagę po rzucie karnym

(66) Austria 2 – Polska 1 do Austrii ponownie obejmuje prowadzenie po pięknym strzale Christopha Baumgartnera, doskonale karmionego przez Alexandra Brasa.

Baumgartner daje Austrii prowadzenie –

(30) Austria 1 – Polska 1 Krzysztof Piątek wyrównał po strzale z odbicia przed siatkę.

(ix) Austria 1 – Polska 0 LBP. Austriacy rozpoczęli atak już na początku meczu, a ich wysiłek został nagrodzony golem Gernota Traunera.