Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Erupcja wulkanu na La Palmie: setki ewakuacji z powodu nowego przepływu lawy

Władze na La Palmie nakazały ponad 700 mieszkańcom hiszpańskich Wysp Kanaryjskich opuścić swoje domy, ponieważ lawa z wulkanu Cumbre Vieja poruszała się we wtorek w kierunku ich dzielnicy, zgodnie z planem awaryjnym na wypadek wulkanu Pevolca na Wyspach Kanaryjskich.

700-800 mieszkańców Laguny, którzy musieli opuścić swoje domy, dobytek i zwierzęta musiało odebrać swoje rzeczy do godziny 18:00.

„Chcemy zbierać dokumenty i inne rzeczy, ponieważ całe nasze życie toczy się w tym domu i nie możemy zebrać więcej niż 30 lat w pięć minut”, powiedział Enrique, właściciel domu.

„Zostaliśmy zmuszeni do ewakuacji nowego obszaru. Lawa powoli się rozwija. Ludzie powinni mieć czas na zabranie dokumentów, rzeczy osobistych i wszystkiego, co ma wartość” – powiedział Miguel Angel Morquindi, dyrektor techniczny Pevolca.

Kilka godzin wcześniej władze na La Palmie zakończyły uwięzienie nałożone poprzedniego dnia na około 3500 wyspiarzy z powodu gęstej chmury dymu z Cumbre Vieja.

1186 budynków zostało zniszczonych od początku erupcji

Erupcja Cumbre Vieja, która rozpoczęła się 19 września, zniszczyła prawie 600 hektarów, jak twierdzi Miguel Angel Morquinde.

Po tym, jak w sobotę stożek wulkanu częściowo zapadł się, świeża lawa wpadła do morza, pochłaniając plantacje bananów i awokado oraz większość pozostałych domów w mieście Todoc.

Według Instytutu Wulkanicznego Wysp Kanaryjskich, potoki stopionej skały zniszczyły 1186 struktur w ciągu trzech tygodni po erupcji. Około 6700 osób zostało ewakuowanych.

READ  Emmanuel Macron chce, aby Stany Zjednoczone „szanowały” Europejczyków