Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Energia jądrowa: Francja, Polska i Rumunia piszą do Unii Europejskiej w obronie tego sektora

Energia jądrowa: Francja, Polska i Rumunia piszą do Unii Europejskiej w obronie tego sektora

Atom


Wysłany dnia

Pixabay

Podczas gdy dyskutuje się o miejscu energetyki jądrowej w europejskim miksie energetycznym, Francja i 6 krajów Europy Wschodniej przyspiesza! W dzisiejszym liście do Komisji Europejskiej Emmanuel Macron i premierzy Węgier, Polski, Czech, Rumunii, Słowacji i Słowenii „zaapelowali w trybie pilnym o zapewnienie placu zabaw dla energii”. Atom W UE polityka i korzyści klimatyczno-energetyczne nie są wykluczone ”- powiedział polski rząd w oświadczeniu na swojej stronie internetowej.

Wezwanie jest przedmiotem debaty w Brukseli na temat przyszłej europejskiej „zielonej klasyfikacji”, która powinna warunkować dostęp do finansowania, a tym samym dokonywać inwestycji przez wiele lat. Niektóre kraje wspierają włączenie Atom Ze względu na korzyści klimatyczne z bardzo niską emisją CO2. Inne kraje, takie jak Niemcy i Austria, są temu przeciwne. Sygnatariusze listu proszą o swoją rolę, mówiąc, że „europejska polityka energetyczna i klimatyczna wspiera wszystkie ścieżki neutralności klimatycznej, zgodnie z zasadą neutralności technicznej”.

Czytaj więcej – turbiny wiatrowe, energia słoneczna, wodór… te zielone energie przyszłości

Podkreślają „istotną rolę energii jądrowej w walce ze zmianami klimatycznymi” i postrzegają ją jako sposób na wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii i wodoru, nie zapominając o pracy, jaką wykonała. Państwa członkowskie mają bardzo różne poglądy na temat przyszłej roli energii jądrowej. Po katastrofie w Fukushimie (2011) Niemcy zdecydowały się wycofać z tej energii, ponieważ ten główny płatnik do budżetu UE był wrogo nastawiony do europejskiego finansowania tej technologii.

Nasza usługa – oszczędzaj pieniądze na rachunkach za prąd i gaz dzięki naszemu komparatorowi energii

Z drugiej strony takie kraje jak Polska czy Czechy liczą na to, że ograniczy zużycie węgla, który jest silnie zanieczyszczający i emitujący gazy cieplarniane. Francja używa Chce dostarczać więcej niż 70% swojej energii elektrycznej do energii jądrowej, 50% do 2035 roku. Jeśli administrator nie zdecydował jeszcze, czy chce budować nowe reaktory jądrowe, Emmanuel Macron obiecał, że „przyszłość naszej energii i środowiska toczy się dzięki energii atomowej”.

READ  Les premiers renforts americains z arrivés en Pologne