Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Energia: Francja nie odbiera już rosyjskiego gazu rurociągiem

Energia: Francja nie odbiera już rosyjskiego gazu rurociągiem


The(a) Rosja odcina francuski kurek gazowy. Dyrektor francuskiej sieci przesyłu gazu GRTgaz ogłosił w piątek 17 czerwca, że ​​od 15 czerwca nie będzie odbierał rosyjskiego gazu rurociągami, a „fizyczny przepływ między Francją a Niemcami został przerwany”. Francja jest uzależniona od Rosji w zakresie około 17% swojego gazu, który może docierać gazociągami lub w postaci płynnej tankowcami LNG. Zdecydowana większość importowanego gazu trafia zwykle rurociągiem, przez ten pojedynczy punkt połączenia z Niemcami.

Przepływy zostały już zredukowane o 60% od początku roku, a ten punkt importowy działał już na zaledwie 10% swoich przepustowości „na początku 2022 roku”, według GRTgaz. Przez dwa dni oferta została zredukowana do zera. GRTgaz nie zna przyczyny tej redukcji, ale dzieje się to w momencie, gdy Gazprom znacząco ograniczył dostawy gazu do Niemiec gazociągiem Nord Stream 1.

Jednak Francja importuje gaz z innych krajów, w tym z Hiszpanii, która ostatnio zwiększyła swoje dostawy. Przede wszystkim zwiększyła zakupy skroplonego gazu ziemnego (LNG), który według danych GRTgaz tankowcem LNG dociera do terminali bliskich limitowi technicznemu. Do tego stopnia, że ​​Francja stała się największym na świecie odbiorcą rosyjskiego LNG, twierdzi Laurie Myllyvirta, analityk Centrum Badań Energii i Czystego Powietrza (CREA), która opublikowała raport na temat rosyjskiej sprzedaży ropy i gazu w tym roku. tydzień. . Francuski dyrektor zapewnił GRTgaz, że francuskie akcje są pełne w świetle nadchodzącej zimy, które wynoszą 56% wobec 50% zwykle w tym samym dniu.

Przeczytaj takżeNigeria-Maroko: Przyspieszenie projektu gazociągu