Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Elon Musk zmniejsza ryzyko turbulencji orbitalnych powodowanych przez jego satelity

W obliczu oskarżeń o zakłócenia orbity, które mogą spowodować satelity konstelacji Starlink, Elon Musk, założyciel i dyrektor generalny SpaceX, nie dziwiło, że bronił swoich satelitów. Według niego tysiące satelitów w jego grupie nie stanowią problemu, ponieważ jest miejsce na miliardy satelitów…

Będziesz również zainteresowany


[EN VIDÉO] Ile satelitów krąży wokół Ziemi?
Według UCS (Union of Concerned Scientists) na dzień 31 grudnia 2020 r. działało 2787 satelitów, a Stany Zjednoczone wystrzeliły ponad połowę z nich. Trzy czwarte działających satelitów znajduje się na niskiej orbicie (między 500 a 2000 km wysokości) i są wykorzystywane do systemów telekomunikacyjnych, obrazowania naziemnego lub meteorologii.

Strona informacyjna przestrzeń codziennie Opublikuj ciekawy artykuł, który wskazuje na punktElona Muska Jeśli chodzi o zaburzenia orbitalne, które mogą powodować, w przypadku warunkowym, księżyce konstelacja Starlink od SpaceX. W rozmowie z czasy finansowei Nigdy nie letni, Elon Musk odpowiedział na wiele zarzutów, że satelity Starlink Jego firma zajmuje za dużo miejsca naorbitowanie ziemi, podkreślając, że dziesiątki miliardów Statek kosmiczny może znajdować się na orbitach zbliżonych do Ziemi!

Musk wyjaśnił, że ponieważ przestrzeń ” Po prostu za duży „a to jest Satelity pozwól mu wysłać” bardzo mały Sytuacja nie jest tak straszna, jak się wydaje. ” To nie jest sytuacja, w której w jakikolwiek sposób blokujemy innych. Nikomu nie przeszkadzaliśmy w robieniu czegokolwiek i nie zamierzamy tego robić. – dodał. Według niego każda „skorupa” orbitalna, która otacza Ziemię, jest większa niż powierzchnia planety, a co 10 metrów lub dalej w kosmos kolejna, co, jak mówi, pozwoli ” dziesiątki miliardów » z satelitów krążących wokół Ziemi z całkowitym spokojem. Według Elona Muska jest wystarczająco dużo miejsca na dziesiątki miliardów satelitów i „ Kilka tysięcy satelitów, to nic ».

Oczywiście to twierdzenie Muska zostało zakwestionowane przez wielu badaczy zarządzania ruch przestrzenny. Cejlon Jonathan McDowell, astronom W Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (Massachusetts, USA) satelity są „ Poruszanie się z prędkością 28 000 km/h wymagałoby znacznie więcej miejsca, aby dać czas na zmianę ich orbit, gdyby kolizja wydawała się możliwa Ekspert obliczył, że przy tym Prędkość, odstęp wynoszący trzy sekundy umieściłby tylko około 1000 satelitów na każdej orbicie.

Ponieważ trudno jest określić trajektorię tak dużej liczby odrębnych satelitów względem siebie, różnice w Prognoza pogody Energia słoneczna zmienia swoje trajektorie, a ryzyko potencjalnych kolizji jest trudne do przewidzenia. A kiedy pojawi się to niebezpieczeństwo, co nie znaczy, że kolizja jest pewna, ale dwa satelity grożą mijaniem się w odległości mniejszej niż kilometr od siebie, nadejdzie dzień, kiedy będzie za późno na manewr. Unikać.

Duży ruch w kosmosie może uniemożliwić astronautom bezpieczne życie i pracę

Ale to nie jedyne problemy, które niepokoją agencje kosmiczne i użytkowników kosmosu. Może pomieścić ogromne konstelacje, które ostatecznie rozmieszczą się z setkami tysięcy małych satelitów do 2030 r ludzka aktywność na niskiej orbicie.

W rzeczywistości szacuje się, że na tym horyzoncie może wznosić się i opadać mniej więcej 4000 satelitów (koniec życia, awaria, deorbitacja). Łańcuch satelitów, których należy stale monitorować i których należy unikać! W tych warunkach prawdopodobieństwo utraty aktywny astronauta W ciągu najbliższych dziesięciu lat jedna szansa na sześćdziesiąt!

Podsumowując, i tam wszyscy są zjednoczeni, jest to po prostu problem zarządzania ruchem i istnieje pilna potrzeba nadania przestrzeni wiążącego „hasła”, zdolnego do regulowania ruchu w samej przestrzeni. To właśnie proponuje Komisja Europejska Projekt ścieżek kosmicznych Prowadzi ją Telespazio.

Chińska stacja kosmiczna zmuszona do manewrowania, aby uniknąć satelitów Starlink

Przedmiot Remy Decor Opublikowano 29 grudnia 2021

ten Chińska stacja kosmiczna Musiałby dwukrotnie korygować swój kurs, aby uniknąć ryzyka uderzenia w satelitę Konstelacja Starlink SpaceX. Sprawa pokazująca pilną potrzebę wygospodarowania przestrzeni kosmicznej z „kodem drogowym” do zarządzania ruchem kosmicznym, jak Komisja Europejska chce projektu Spaceways.

READ  Teleskop Jamesa Webba zapewni najgłębszy obraz wszechświata

W dokumencie opublikowanym niedawno przez Biuro ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej w Wiedniu Chiny powiedziały Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych, że dwukrotnie satelity z konstelacja Starlink z Twojego SpaceX Stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia astronautów na pokładzie chińskiej stacji kosmicznej Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian dodał we wtorek kolejną warstwę, zauważając, że „ Stany Zjednoczone ignorują swoje zobowiązania wynikające z traktatów międzynarodowych, które stanowią poważne zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa astronautów ».

Innymi słowy, Chiny oskarżają SpaceX o nieodpowiedzialne i niebezpieczne zachowanie w kosmosie, a Stany Zjednoczone o luźne zarządzanie działalnością kosmiczną. Bajki, które mogą wywołać uśmiech na twarzy, gdy wiesz, że chińska armia jest odpowiedzialna za tysiące wraków po testach Rakieta Satelity antysatelitarne wyprodukowane w styczniu 2007 r. Znajdujący się na wysokości około 800 km nieczynny chiński satelita meteorologiczny został zniszczony przez pocisk, który generuje mnóstwo szczątków, co raz jest znacznie bardziej niebezpieczne niż Starlink satelitów, ponieważ jest mniej przewidywalny i zwrotny.

Nie należy jednak zaprzeczyć, że setki satelitów Starlink już na orbicie zwiększyły ryzyko kolizji od czasu, gdy konstelacja zaczęła się rozprzestrzeniać. Chińska stacja kosmiczna, obecnie zajmowana przez załoga trzech astronautów, który znajduje się na półkolistej orbicie na wysokości około 390 kilometrów z nachyleniem orbity około 41,5 stopnia, nie jest bardziej wrażliwy niż inni użytkownicy kosmosu. We wrześniu 2019 r.Europejska Agencja Kosmiczna Byli zmuszeni do Manewr satelity Aeolus Aby uniknąć satelity Starlink. Ale ponieważ Chiny wiedzą, jak być słyszanym i szanowanym, kontrowersje szybko się rozrosły portale społecznościowe Chiński.

Nic więc dziwnego, jak podkreślają Chiny, że dwoje z nich znalazło się w lipcu i październiku na ścieżce, która teoretycznie mogłaby doprowadzić do zderzenia się z chińską stacją kosmiczną. Teoretycznie, bo ryzyko kolizji określamy, gdy satelita znajduje się w promieniu kilku kilometrów od obiektu, z którym może się zderzyć. Ściśle mówiąc, żaden z dwóch satelitów Starlink zaangażowanych w Chinach nie kierował bezpośrednio na chińską stację kosmiczną. Sytuacja ta podkreśla jednak potrzebę przyspieszenia tworzenia systemu zarządzania ruchem kosmicznym w celu regulowania działalności człowieka w kosmosie. To właśnie proponuje Komisja Europejska Projekt ścieżek kosmicznych Prowadzi ją Telespazio.

READ  Zorientowana na Ziemię, imponująca i niepewna… Czym jest ta gigantyczna plama słoneczna, która budzi pytania astronomów?

Dwa manewry, aby uniknąć ryzyka kolizji

Poniżej znajdują się informacje na temat dwóch manewrów unikania kolizji przeprowadzonych przez Chińską Stację Kosmiczną, które Chiny przesłały do ​​Biura ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej.

Od 19 kwietnia 2020 r. satelita Starlink-1095 stale poruszał się po orbicie na średniej wysokości około 555 kilometrów. Między 16 maja a 24 czerwca 2021 r. satelita Starlink-1095 nieprzerwanie manewrował na orbicie około 382 km, a następnie pozostał na tej orbicie. Konwergencja satelity Starlink-1095 i chińskiej stacji kosmicznej nastąpiła 1jest bycie Lipiec 2021. Ze względów bezpieczeństwa Chińska Stacja Kosmiczna zainicjowała tego wieczoru manewr unikowy, aby zapobiec możliwej kolizji między dwoma statkami kosmicznymi.

Unikanie drugiej kolizji było jeszcze bardziej niebezpieczne. 21 października 2021 roku satelita Starlink-2305 zbliżył się do chińskiej Stacji Kosmicznej. Satelita nieustannie manewruje, strategia manewrowania jest nieznana, a błędy orbitalne trudne do oszacowania, w związku z czym zaistniało ryzyko kolizji satelity Starlink-2305 z chińską stacją kosmiczną. Aby zapewnić bezpieczeństwo i życie astronautom na orbicie, chińska stacja kosmiczna przeprowadziła tego samego dnia nowy manewr unikowy, aby zapobiec możliwej kolizji dwóch statków kosmicznych.

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?