Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Elon Musk oskarżony o rozbijanie Chin w kosmosie

Miliarder Elon Musk został we wtorek przeniesiony do chińskich mediów społecznościowych po tym, jak według Pekinu dwa z jego satelitów omal nie przeoczyły kolizji z gigantyczną azjatycką stacją kosmiczną.

Najbogatszy człowiek na świecie, który został właśnie nazwany Osobą Roku przez amerykański magazyn Time, jest dobrze znany w Chinach ze swoich elektrycznych samochodów Tesla. Ale jego firma zajmująca się badaniem kosmosu, SpaceX, teraz przysparza mu niezadowolenia internautów.

Według dokumentu, który Pekin wysłał na początku grudnia do Biura ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej w Wiedniu, chińska stacja kosmiczna Tiangong dwukrotnie, w lipcu i październiku, musiała wykonać manewry wymijające, aby uniknąć „spotkania ze SpaceX Gear”. ”.

Pekin dodał, że chińska agencja kosmiczna powinna odpowiedzieć „aby zapewnić bezpieczeństwo i przetrwanie astronautów na orbicie”.

SpaceX nie odpowiedział na te informacje we wtorek, ku rozczarowaniu chińskich internautów.

„Przygotuj się na bojkot Tesli” — powiedział jeden z użytkowników portalu społecznościowego Weibo pod hashtagiem, który obejrzano ponad 87 milionów razy.

„Nie brakuje ironii: Chińczycy kupują Teslę, dają Maskowi pieniądze na wystrzelenie (satelity) i wyrzucają je na chińską stację kosmiczną” – powiedział inny.

Rynek chiński jest kluczowy dla miliarderów z Kanady i Stanów Zjednoczonych pochodzenia południowoafrykańskiego. Tesla sprzedaje około jednej czwartej swojej produkcji do Chin i ma fabrykę w Szanghaju.

Jednak w ostatnich miesiącach producent samochodów znalazł się pod ostrzałem po wypadkach i obawach o ochronę danych.

W kosmos SpaceX wystrzelił konstelację ponad 1500 satelitów Starlink, które mają połączyć Internet z czterema zakątkami globu.

Ta konstelacja znacznie zwiększyła rotację obiektów w przestrzeni.

„Zaobserwowaliśmy wzrost liczby zagrożeń kolizyjnych od początku Starlink” – skomentował Jonathan McDowell z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w USA.

Chiny uruchomiły w tym roku główną jednostkę stacji kosmicznej Tiangong („Niebiański Pałac”), która ma zostać ukończona w przyszłym roku.

READ  Zatopiony chiński pocisk rozbił się nad Oceanem Indyjskim

Od czerwca podążają za sobą dwie załogi złożone z trzech astronautów.