Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Elektroniczny nos, który pobije efekty?

Elektroniczny nos, który pobije efekty?

Naukowcy starają się opracować narzędzie do przezwyciężenia skutków utraty węchu, co jest szczególnie spotykane w przypadkach przedłużającej się choroby Covid-19.

Richard Costanzo kieruje Wydziałem Fizjologii i Biofizyki na Commonwealth University w Wirginii w Stanach Zjednoczonych. Od 40 lat bada przypadki anosmii, czyli częściowej lub całkowitej utraty węchu.

Oraz wystąpienie pandemii Covid, która doprowadziła do jej silnego rozprzestrzenienia się Nadmierna utrata węchuTo dało mu kolejny powód, by chcieć walczyć ze swoimi skutkami.

Robotyczny nos: ambitny projekt

Pomysł polega na opracowaniu protezy, która zastąpi sensory węchowe. To nie jest łatwe, bo lubię Przypomina nam Le PointPrawie 400 typów tych czujników jest w stanie rozróżnić 1000 miliardów zapachów.

Z pomocą Daniela Coelho, profesora specjalizującego się w otolaryngologii, chce „związać” ten niezwykle złożony system. Konieczny był już wybór czujnika zapachów, który w tym przypadku jest technologią opartą na materiałach półprzewodnikowych opracowanych przez inne laboratoria. Dość powiedzieć, że praca jest gigantyczna, bo dostępne do tej pory narzędzia nie są w stanie rozpoznać więcej niż kilkudziesięciu zapachów.

Przekazywanie sygnałów do mózgu

Ale jak się upewnić, że sygnały są wysyłane do pliku? mózg ? Szlak sygnalizacji węchowej jest złożony. To właśnie chemoreceptory w nosie zapewniają transmisję do opuszek węchowych znajdujących się za jamą nosową. Po przetworzeniu jest odsyłany do innych części mózgu poświęconych między innymi pamięci i emocjom.

Pozostaje tylko wiedzieć, w których częściach mózgu nadawane są sygnały odbierane przez nos robota. W międzyczasie pewne jest, że za transfer będą odpowiedzialne implanty ślimakowe, takie jak te już stosowane do poprawy słuchu.

Według naukowców to „Dostarczenie funkcjonalnej protezy zajmie kolejne 10 do 15 lat”. Inni badacze obstawiają, że komórki macierzyste „zrestartują” Obszary dotknięte wirusem Covid.

READ  Tunele czasoprzestrzenne, skróty w czasoprzestrzeni