Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dziewięciu Europejczyków aresztowanych w Iranie za udział w protestach

(aktualizowane o zdarzenia, bilans)

DUBAJ (Reuters) – Irańskie siły bezpieczeństwa aresztowały dziewięciu obywateli krajów europejskich, w tym Francji, Niemiec, Polski, Włoch, Holandii i Szwecji za udział w protestach, które wstrząsnęły Iranem od czasu zabicia Mahsy Amini dwa tygodnie temu. Ministerstwo Wywiadu.

Ministerstwo podało w oświadczeniu opublikowanym przez irańskie media, że ​​te dziewięć niezidentyfikowanych osób zostało aresztowanych „podczas zamieszek lub spisku w cieniu”.

Demonstracje wybuchły w kilku miastach w całej Republice Islamskiej, odkąd Mehsa Amini, 22-letnia irańska Kurd, została zamordowana 16 września po tym, jak wiceprezydent aresztował ją za noszenie „niewłaściwych” ubrań.

Z powodu buntu przeciwko sytuacji kobiet w Iranie i nadużyć policji protest często przeradzał się w potępienie teokratycznego reżimu islamskiego.

Według Amnesty International, stłumienie demonstracji przez siły bezpieczeństwa spowodowało śmierć co najmniej 52 osób w ciągu dwóch tygodni.

Dziewiętnaście osób, w tym członkowie sił bezpieczeństwa, zostało zabitych, a 20 innych zostało rannych w piątek, kiedy niezidentyfikowani strzelcy zaatakowali posterunek policji w południowo-wschodnim mieście Zahedan, powiedział gubernator Sistanu w telewizji krajowej. I Beludżystan.

A oficjalne media doniosły, że szef wywiadu Gwardii Rewolucyjnej dla prowincji zginął w starciach z „terrorystami” w mieście.

Filmy (Reuters nie mógł zweryfikować ich autentyczności) z protestów w Abadanie, naftowym mieście na południowym zachodzie, zostały opublikowane w mediach społecznościowych, pokazując tłumy skandujące hasła przeciwko rządzącym duchownym.

Na innych zdjęciach zamieszczonych w Internecie słychać strzały, a protestujący skandują „Śmierć Chamenei” w imieniu Najwyższego Przywódcy Rewolucji Islamskiej.

Imam Muhammad Javad Haj Ali Akbari, jeden z symboli obozu konserwatywnego, którego kazania zgromadziły liczną publiczność w Teheranie, zażądał w piątek „najsurowszej kary dla tych barbarzyńskich buntowników”.

(Writing by Dubai, francuska wersja Jean-Stephane Bruce, redagowanie przez Sophie Lewitt)

READ  W Eze na Riwierze małe ukraińskie rączki obalają pałace