Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Druga próba startu w sobotę na gigantyczną rakietę NASA na Księżyc

Druga próba startu w sobotę na gigantyczną rakietę NASA na Księżyc

Start jest zaplanowany na 14:17 czasu lokalnego (18:17 GMT, 20:17 czasu paryskiego) i w razie potrzeby pozostaje możliwy przez następne dwie godziny.

pogoda i lokalizacja

Na początku tego okresu fotografowania warunki pogodowe są sprzyjające w 60%, a następnie stopniowo poprawiają się do 80%. „Nasz zespół jest gotowy, są lepsi w każdej próbie” – powiedział w piątek Jeremy Parsons, dyrektor sprzętu naziemnego w Centrum Kosmicznym. Jeśli warunki pogodowe i fizyczne zostaną spełnione, „jest jasne, że wystartujemy”.

W przypadku nowej przeszkody w sobotę start może zostać przełożony na poniedziałek lub wtorek. Ze względu na położenie Ziemi i Księżyca trzeba będzie wtedy poczekać najwcześniej do 19 września.

Celem tej bezzałogowej misji, zwanej Artemis 1, jest sprawdzenie, czy kapsuła Orion, znajdująca się na szczycie rakiety, jest bezpieczna do transportu przyszłych astronautów.

Dzięki temu nowemu statkowi amerykańska agencja kosmiczna zamierza ponownie połączyć się z odległą eksploracją człowieka, ponieważ Księżyc znajduje się 1000 razy dalej od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przede wszystkim tym razem NASA zamierza ustanowić tam stałą obecność człowieka, aby uczynić z niej trampolinę do wyprawy na Marsa.

Sześciotygodniowa wycieczka

Oczekuje się, że w środku długiego weekendu w USA nawet 400 000 osób lubi startować, zwłaszcza z okolicznych plaż. Lot wykonała również grupa astronautów, w tym Francuz Thomas Pesquet.

Napełnianie zbiorników rakiety paliwem kriogenicznym, około trzech milionów litrów wodoru i ciekłego tlenu, powinno rozpocząć się wcześnie rano. W poniedziałek w tym momencie zauważono przeciek, zanim skończył się problem z chłodzeniem silnika i odwołano premierę. NASA od tego czasu pracuje nad rozwiązaniem tych problemów.

Jeśli się powiedzie, dwie minuty po starcie dopalacze wrócą na Atlantyk. Po ośmiu minutach główna scena z kolei pęka. Następnie, około półtorej godziny później, ostatnie uderzenie w górny stopień spowoduje skierowanie kapsuły na Księżyc, co zajmie kilka dni.

READ  iOS 14.8, watchOS 7.6.2 i macOS 11.6 dostarczają lukę Pegasus bez kliknięcia i dnia zerowego 🆕

Podróż ma potrwać w sumie sześć tygodni. Orion zapuszcza się do 64 000 kilometrów za Księżyc, dalej niż jakikolwiek inny statek kosmiczny nadający się do zamieszkania do tej pory.

Głównym celem Artemis 1 jest przetestowanie osłony termicznej kapsuły, która jest największa ze wszystkich. Wracając do ziemskiej atmosfery, będzie musiał wytrzymać prędkość 40 000 km/h oraz temperaturę o połowę mniejszą od temperatury powierzchni Słońca. W sumie statek musiałby przebyć około 2,1 miliona kilometrów, aby wylądować na Oceanie Spokojnym.

90 miliardów dolarów

Pełny sukces misji będzie ulgą dla NASA, która pierwotnie przypisała pierwsze uruchomienie SLS w 2017 roku, a do końca 2025 roku zainwestuje ponad 90 miliardów dolarów w nowy program księżycowy, wynika z audytu publicznego.

Nazwa Artemis została wybrana na cześć kobiecej postaci, bliźniaczej siostry greckiego boga Apolla – nawiązując do programu Apollo, który w latach 1969-1972 wysyłał na powierzchnię Księżyca tylko białych mężczyzn.

Tym razem NASA chce pozwolić pierwszej kolorowej osobie i pierwszej kobiecie na spacer po Księżycu. Jakby w celu podkreślenia ikony, to Charlie Blackwell-Thompson, pierwsza kobieta dyrektorka NASA, która zaprezentuje ostatnią „premierę” do startu w sobotę.

Po tej pierwszej misji Artemis 2 przeniesie astronautów na Księżyc w 2024 roku, nie lądując tam. Honor dedykowany załodze Artemis 3 najwcześniej w 2025 roku. Następnie NASA chce rozpocząć około jednej misji każdego roku.

Byłaby to wtedy kwestia budowy stacji kosmicznej na orbicie księżycowej, portyku i bazy księżycowej.