Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Droga nocna – logo Renault, od stulecia do próby

To był jego pseudonim od wieków. Jest pieszczotliwie nazywany „Diamentem”, Peugeot nazywany jest „Lewem”, a „Citroen” nazywanym „Chevron”. Ale jeśli chodzi o Renault, ta geometria nie zawsze była celem, który znamy. Do 1922 roku kontrast graficzny domu był nieco pożądany. Od lalki godnej wozu w swoich początkach, na przodzie stylizowanego samochodu przejeżdżającego obok czołgu z Wielkiej Wojny, logo Renault przetrwało tylko kilka lat. Do 1922 roku. W tym roku stał się okrągły i miał w środku siedem liter znaku. Ale dlaczego sieć jest w kole?

Logo korka rogowego

W rzeczywistości to nowe logo miało przede wszystkim aspekt praktyczny. Klakson pokrywał modele Renault, a wentylowana krata przepuszczała dźwięk klaksonu. Ale w 1925 roku nastąpiła zmiana strategii: była to moda na emblematy montowane pośrodku kratek, a nie tylko na rogu w rogu. Czy grille Renault mają kształt rombu? Logo również będzie miało ten kształt. Ale Louis Renault postanowił utrzymać pole startowe, nawet jeśli jest teraz zamknięte. Zniknął w postaci, którą znamy do dziś lub prawie.

Logo Kent Group w latach 70-tych.
Logo Renault z 1971 roku.
Logo Renault z 1971 roku.

Logo ewoluowało spokojnie od 46 lat. Ale w 1971 roku nadszedł czas na nowoczesność. Że od upaństwowionej administracji oferującej R15, 17 i wkrótce a Renault 5 Co powinno zrewolucjonizować mobilność (już). Potrzebujesz więc logo, które to odzwierciedla Nowa era RNUR (Régie Nationale des Usines Renault). Sam branding całkowicie znika z logo, przez co staje się bardziej abstrakcyjny. Pech, wygląda na to, że amerykańska grupa chemiczna pracuje specjalnie dla samochodów. Kent, bo tak się nazywa, produkuje między innymi klej do szyb. Tylko tutaj jego logo jest podobne do logo Renault, z tą różnicą, że jest poziome, a francuskie pionowe.

Prawna bitwa o pionowy lub poziomy romb

Amerykanie są bardziej zaznajomieni z wymiarem sprawiedliwości, a Kent wysyła swój batalion prawników, by ścigali renault, który z początku uśmiecha się z zamieszania. Ale uśmiech zamiera, gdy Kent wygrywa swoją sprawę i przejmuje kontrolę nad usunięciem wszystkich jej emblematów ze wszystkich jej samochodów. Masowe wycofanie zostało przeprowadzone w 1972 roku. Wszystkie samochody produkowane na świecie przez rok z zakazanym logo zostały wycofane z rynku. Haniebny ślad zostaje usunięty z grilla, kierownicy, a nawet radia samochodowego. Zastąpił go zupełnie nowy emblemat, który został pilnie zamówiony u gwiazdy gatunku: rzeźbiarza, malarza i artysty plastycznego Victora Vasarely. Ale w rzeczywistości to jego syn Jean-Pierre pomalował nowy diament i podpisał go swoim pseudonimem: Evaral. Faktem jest, że historia zachowa nazwisko ojca i zagwarantuje jego ojcostwo.

READ  Rakieta SpaceX Starship wykonuje pierwsze udane lądowanie
Yvaral, którego prawdziwe nazwisko brzmi Jean-Pierre Vasarely, jest prawdziwym autorem logo.
Yvaral, którego prawdziwe nazwisko brzmi Jean-Pierre Vasarely, jest prawdziwym autorem logo.

Vasarely będzie działał przez dwadzieścia lat, aw 1992 roku nabiera kształtu, zanim na początku tego roku zostanie ponownie zmodyfikowany. ten nowe logo Kto chciałby, aby dom Renault był prostszy, bardziej wyrafinowany i bardzo podobny do domu Vasarely’ego? Kiedy dom ma się uruchomić ponownie R5 I tak dalej R4, konieczny jest powrót do źródeł graficznych.