Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dostęp do aborcji w Polsce: koniec tunelu?  |  TV5MONDE

Dostęp do aborcji w Polsce: koniec tunelu? | TV5MONDE

Nowy polski rząd twierdzi, że jest gotowy zliberalizować aborcję w kraju, który na mocy poprzednich dekretów stał się jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Poparł już projekt ustawy o bezpłatnym dostępie do pigułki aborcyjnej.

Polska ma jedno z najbardziej restrykcyjnych praw do aborcji w Europie. Jednak po wyborach w październiku 2023 r. nowy polski rząd zatwierdził już projekt ustawy otwierający swobodny dostęp do aborcji medycznej, a nowy premier Donald Tusk zapowiedział, że jego centrowy Sojusz Obywatelski (KO) dotrzyma obietnic wyborczych. Tekst „Gotowy do stołu” „Legalna i bezpieczna aborcja do 12 tygodnia ciąży”.

Nie wyznaczono daty głosowania parlamentu nad obiema propozycjami, ale organizacje praw kobiet wezwały parlamentarzystów do szybkiego działania. „Wiemy, że legalna droga do realizacji społecznego zapotrzebowania na legalną, bezpieczną i bezpłatną aborcję dopiero się rozpoczęła.r” – powiedziała Agnieszka Seredereka z organizacji non-profit Strajk kobiet.

Pierwszy krok

Nadszedł czas”, Antonina Lewandowska z grupy praw kobiet Federa, cytując polską agencję informacyjną PAP, opisuje to ogłoszenie.Pierwszy etap bardzo długiego maratonu„.

W Polsce, kraju o silnych tradycjach katolickich, aborcja jest dozwolona jedynie w przypadku gwałtu lub zagrożenia życia matki. W 2020 roku Trybunał Konstytucyjny uznał ciąże z powodu wad płodu za „niekonstytucyjne” na korzyść ówczesnego populistyczno-nacjonalistycznego rządu.

W grudniu 2023 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka potępił Polskę za „naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego” poprzez „uniemożliwienie młodej kobiecie dostępu do aborcji ze względu na obecność wad płodu”.

Podziały polityczne

Lewica, członek koalicji rządzącej, która zwyciężyła w październikowych wyborach, przedstawiła parlamentowi we własnym imieniu dwie propozycje legislacyjne, których celem jest po pierwsze zakaz pomocy w aborcji, a po drugie liberalizacja aborcji w Polsce.

Drugi członek koalicji rządowej, Trzecia Droga (Chrześcijańscy Demokraci), sprzeciwia się idei tak kompleksowej liberalizacji praw do aborcji. Grupa złożona z spikera izby niższej Polski w 2050 r. Simona Holonii i Partii Rolników PSL proponuje „wycofanie starej ustawy” z 1993 r., która zapewniała bardzo ograniczone prawo do aborcji.

READ  Wojna na Ukrainie: strajki powracają w pobliżu Kijowa i Polski po otwarciu G7

Aborcja medyczna bez recepty

Od dojścia do władzy nowa proeuropejska koalicja już przywróciła publiczne finansowanie sztucznego zapłodnienia. Cały rząd zatwierdził projekt ustawy zapewniający bezpłatny dostęp do „pigułki dzień po” od 15 roku życia.

„Sprawa jest sfinalizowana, projekt ustawy trafi do parlamentu”– ogłosił Donald Tusk po posiedzeniu Rady Ministrów. Według tego tekstu jest to pigułka „dzień po”. „Dostępne bez leków”Obiecał.

W przypadku osób poniżej piętnastego roku życia wymagana jest recepta lekarska, podobnie jak miało to miejsce przed ograniczeniami wprowadzonymi przez populistyczną partię nacjonalistyczną w 2017 roku.

Czas jest ważnym czynnikiem

„Nie chcę wdawać się w szczegóły, ale wystarczy odrobina wyobraźni, aby zrozumieć, jak działa ten środek antykoncepcyjny. Czas odgrywa tu ważną rolę, a w wielu miejscach konieczność zażycia leku często oznacza. W Polsce antykoncepcja awaryjna nie jest stosowana praktykowane dla ofiar.Donald Tusk wyjaśnił.

„To wspaniały moment dla nas wszystkich! Oddajemy kobietom prawo do podejmowania własnych decyzji” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia na X (dawniej Twitterze). W 2022 r. przeprowadzono jedynie 161 legalnych aborcji w porównaniu do około 2000 przed zaostrzeniem prawa w 2020 r.

Według organizacji feministycznych co roku 100 000 kobiet przerywa ciążę za pomocą zakazanych w Polsce tabletek aborcyjnych lub wyjeżdżając za granicę.

W marcu 2023 r. polska aktywistka Justyna Wydrinska została skazana przez warszawski sąd na prace społeczne za przyczynianie się do aborcji, co jest sprawą bezprecedensową w Polsce. Jego sprawa jest obecnie rozpatrywana przez drugi sąd.

(ponownie) Przeczytaj więcej o Terriennes:

Polska: Dostęp do aborcji kluczową kwestią wyborczą
• Nastya, „ukraiński anioł” uchodźców w Polsce
W Polsce niemal całkowity zakaz aborcji pochłania nową ofiarę
• Ograniczenia prawa do aborcji w Polsce: natychmiastowe zastosowanie
• Mobilizacja na rzecz prawa do aborcji w Polsce: „rewolucja” zamiast walki
• Polska: Aborcja, prawo zagrożone
• Simone de Beauvoir nagrodzona działaczami na rzecz praw aborcyjnych w Polsce

READ  W Polsce las byłby idealnym rozwiązaniem dla projektu muru antyimigranckiego